Skolintojams – vienodos galimybės atgauti skolas

2016-01-09, 15min.lt
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr. / Pinigai
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr. / Pinigai
Nuo rugsėjo pradėjusi veikti Piniginių lėšų apribojimų informacinė sistema (PLAIS) skolininkus verčia sunerimti. Dabar atgauti skolą iš finansinių įsipareigojimų nevykdančio asmens yra gerokai lengviau. Anksčiau skolininko lėšas greičiausiai atgaudavo tas, kas pirmasis bankui ar kredito unijai pateikdavo nurodymą apriboti skolininko teises į pinigines lėšas. Kiti kreditoriai tuo metu laukdavo eilėje, tad kai kuriems jų skolos išieškojimo procesas būdavo ilgas ir sudėtingas.

Skolą atgausite paprasčiau

Unifikuota sistema įgalina stebėti visus piniginių lėšų judėjimo procesus. Palyginimui: duomenys apie turto areštą anksčiau buvo perduodami tik registrams, registruojantiems turtus ir turtines teises, į Nekilnojamojo turto registrą patekdavo informacija tik apie nekilnojamųjų daiktų ar turtinių teisių į juos areštą, o į Kelių transporto priemonių registrą – apie transporto priemonių areštą. Tuo tarpu bankams duomenys iš Turto arešto aktų registro apie piniginių lėšų areštą nebūdavo teikiami.

Turto arešto aktų registro duomenys, perduoti į PLAIS, yra apdorojami ir informacinių technologijų priemonėmis perduodami bankams bei kitoms kredito įstaigoms – skolininkas nebegali disponuoti ta suma, kuri yra areštuota. Kredito įstaigos taip pat gauna duomenis apie arešto lėšoms panaikinimą – tai palengvino ir skolininkų padėtį: išvengiama keblių situacijų, kai areštą panaikinus bankas apie tai nėra informuotas.

Areštą panaikina tas, kas areštavo

Suteikti duomenis, kas, kada ir kodėl areštavo asmens turtą gali Centrinė hipotekos įstaiga. Tačiau ši įstaiga – ne visagalė: areštą panaikins tik ta institucija ar pareigūnas, kuri ir areštavo fizinio ar juridinio asmens turtą. Areštą panaikinti taip pat gali teismas. Sprendimą dėl arešto panaikinimo institucija ar pareigūnas pateikia Turto arešto aktų registrui, toliau duomenys keliauja į PLAIS ir į kredito įstaigas.

Pradėjus veikti PLAIS, pirmosiomis dienomis ženkliai padaugėjo į įstaigą besikreipiančių asmenų dėl, jų nuomone, nepagrįstai taikomų apribojimų piniginėms lėšoms – paaiškėjo nemažai atvejų, kai nebuvo gauti duomenys apie lėšų sąskaitose arešto panaikinimą. Centrinė hipotekos įstaiga netaiko ir nenaikina turto arešto. Šiuos veiksmus atlieka antstoliai, teismai, prokurorai, Valstybinė mokesčių inspekcija, Sodra ir kitos institucijos.

Kilus klausimų dėl piniginių lėšų arešto galiojimo ar panaikinimo, asmuo turi kreiptis į tą instituciją, kuri turtą areštavo. Į šias institucijas taip pat reikėtų kreiptis ir dėl laisvai disponuojamos sumos, kuria skolininkui leidžiama naudotis kiekvieną kalendorinį mėnesį, nustatymo. Norint sužinoti, kas areštavo turtą, reikėtų kreiptis į Centrinę hipotekos įstaigą ir užsisakyti Turto arešto aktų registro išrašą.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!