Šilutiškiai neskuba ženklinti savo augintinių
Jau rašėme, kad nuo 2016 m. sausio 1 d. įsigaliojo tvarka, kad visi šunys, katės ir šeškai privalo būti paženklinti mikroschemomis ir registruojami Gyvūnų augintinių registre.
Apie tai, kaip pasiruošta naujovėms, pasakojo Šilutės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas-valstybinis veterinarijos inspektorius Edmundas Ciparis.
Gyvūnui suteikiamas individualus tapatybės nustatymo numeris
Gyvūno augintinio ženklinimas yra keletą minučių trunkanti neskausminga veterinarinė procedūra, kurios metu augintiniams po oda tarp menčių įterpiama poodinė mikroschema. Ja gyvūnui suteikiamas individualus tapatybės nustatymo numeris.
Pasak E. Cipario - ženklinimas ir registravimas reikalingas siekiant nustatyti rasto, nuskriausto ar agresyvaus gyvūno augintinio savininką. „Žmonės gali nebijoti. Visi iki praėjusių metų gruodžio 31 dienos atvesti gyvūnai augintiniai turi būti paženklinti ir įregistruoti iki 2017 m. balandžio 1 d., bet ne vėliau kaip iki perdavimo kitam savininkui. Šiemet atvesti augintiniai turi būti paženklinti ir įregistruoti per 4 mėnesius nuo atvedimo, bet ne vėliau kaip prieš perduodant kitam savininkui“, - priminė pašnekovas.
Keičiantis gyvūno savininkui jo perregistruoti nereikės. Tokiu atveju naujasis savininkas turės pateikti prašymą veterinarijos tarnybai perregistruoti katę, šunį ar namie auginamą šešką, tai būtina padaryti per 7 kalendorines dienas. Jei augintinis bus paženklintas, tačiau neįregistruotas, jis gali būti paimamas į prieglaudą, nes jam suteikiamas bešeimininkio gyvūno statusas.
Galės savininkai daryti atžymas registre
Viršininkas teigė, kad Gyvūnų augintinių registre bus nurodyti ir gyvūnų augintinių vakcinavimo nuo pasiutligės duomenys. Todėl savininkas tiksliai žinos, kada reikia atnaujinti skiepą. Turintys elektroninę bankininkystę, savininkai galės ir patys daryti atžymas, pasikeitimus arba judėjimus. Todėl jei gyvūnas pabėgtų ar dingtų, ir tai bus galima atžymėti registre. Anot viršininko, jei augintinis dingtų, jis 36 mėnesius bus apskaitoje, o jam neatsiradus, jis bus automatiškai išregistruojamas.
E. Ciparis pastebėjo, kad žmonės sunerimę, jog gyvūnų ženklinimo kaina bus didžiulė. „Bet taip neturėtų būti, kadangi paslaugų teikėjų bus daug. Nebus taip, kaip buvo, kad iki š. m. sausio 1 dienos tik du žmonės galėjo atlikti minėtas paslaugas“, - sakė inspektorius. Gyvūnus augintinius gali ženklinti tik galiojančią veterinarijos praktikos licenciją turintys veterinarijos gydytojai. Šilutės rajone tokių specialistų yra 14. Jie visi jau apmokyti atlikti minėtas paslaugas.
Veterinarijos gydytojams jau akcentuota, kad mikroschemos turi būti sertifikuotos, kad vėliau gyventojai dėl nekokybiškos, trumpo mikroschemos veikimo laikotarpio nekaltintų jų pačių.
Veterinarijos gydytojai po apmokymų jau ženklina ir registruoja gyvūnus Gyvūnų augintinių registre, gavę savininko užpildytą ir pasirašytą prašymą. Šiemet Šilutės rajone jau suženklinti ir įtraukti į naująjį registrą keturių šilutiškių šunys.
Kaina gali svyruoti
E. Ciparis pabrėžė, kad dėl mikroschemos gamintojų kainos, veterinarijos gydytojo atvykimo kainos ir pan., ženklinimo paslaugų kainos gali skirtis. Jis teigė, kad ji gali svyruoti nuo 10 iki 15 eurų. Tačiau, regis, reikės mokėti tiek, kiek paprašys veterinarijos gydytojas. „Lengviausias pasakymas – nėra pinigų. Taip nėra. O gal nereikia ir augintinio? Žmogus atsakingas už jį ir turi jį paženklinti. Jis turi užtikrinti gerovę savo gyvūnui“, - kalbėjo inspektorius.
Registruoti gyvūnus augintinius galima ir teritoriniuose VMVT padaliniuose. Čia paslauga teikiama nemokamai.
Ženklinami rajone augintiniai, ar ne, kontrolę pavesta atlikti Šilutės valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai. Kaip vykdomas ženklinimas, bus tikrinami ir paslaugų teikėjai.
E. Ciparis primena, kad Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo bei kitų teisės aktų, reglamentuojančių gyvūnų gerovės ir apsaugos bei atskirų rūšių gyvūnų ženklinimo ir registravimo reikalavimus, pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 29 iki 116 eurų.
Šiuo metu privaloma šunų registracija yra penkiolikoje Europos Sąjungos šalių.