Vaikai darželiuose serga dėl įvairių priežasčių

2016-01-26, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
I. Margelienė pataria vaikų temperatūrą žiūrėti ne pagal nosytę ar rankas, o pagal nugarą.
I. Margelienė pataria vaikų temperatūrą žiūrėti ne pagal nosytę ar rankas, o pagal nugarą.
Jau nieko nestebina tėvų pasakyti žodžiai, kad vaikas pradėjo lankyti darželį ir ėmė sirgti. Domėjomės, kodėl taip atsitinka. Klausėme darželių vadovų, kodėl taip dažnai jų vadovaujamose įstaigose serga vaikai?

Ko gero, ne vienas nustebs sužinojęs, jog Vilniuje Lauko darželį lankantys vaikai grūdinami net 15 laipsnių šalčiu. Domėjomės ir tuo, kaip tai daroma Šilutės darželiuose?

Leidžia laiką gamtoje

Sostinėje esančiame Lauko darželyje auklėtiniams yra suteikiama daug laisvės – leidžiama karstytis medžiuose, žaisti balose ar net pliurzoje. Čia itin daug dėmesio skiriama fiziniam aktyvumui lauke, aplinkos pažinimui, tyrinėjimams. Tikslingai naudojami ne įprasti žaislai, o pasirinktai veiklai reikalingos priemonės, įrankiai, įvairūs daiktai.  

Pavasarį, vasarą ir rudenį vaikai gamtoje leidžia iš esmės visą laiką. Jie ne tik žaidžia, stovyklauja, bet ir valgo bei miega lauke. Patalpų prireikia tik higieniniais tikslais ir tik tais atvejais, kai oro sąlygos tampa per sudėtingos.

Taip siekiama, kad vaikas Lauko darželyje atrastų save, natūralesnius ir šiltesnius santykius su aplinkiniais, gyvąją gamtą.

Imuniteto stiprinimas – vienas iš motyvų, kodėl tėvai vaikus leidžia būtent į lauko darželį. Norima, kad jie grūdintųsi. Be to, virusai uždarose patalpose plinta net sparčiau nei lauke. Lauko darželio Šilutės rajone dar nėra.

Vaikai neturi imuniteto

Šilutės rajono stacionariuose darželiuose tvarka yra kitokia. Šilutės lopšelio-darželio „Raudonkepuraitė“ vadovė Zenutė Nausėdienė teigė, kad vaikai į lauką vedami iki tol, kol šaltukas paspaudžia iki minus 8 laipsnių. „Bet labai reikia žiūrėti. Jei yra lauke sniego daug arba yra vėjas, keičiasi vaikų išleidimo į lauką tvarka. Galima vesti vyresnius ugdytinius, bet ne pačius mažylius“, - sakė vadovė. Ji teigė, kad yra labai daug įvairių priežasčių, kodėl vaikai serga. „Net tyrimą turime atlikę. Apie 70 procentų tėvų savo vaikus atveža automobiliais. Išima iš transporto priemonės ir atneša. Šaltu metu uždedami vaikams šalikai. Pamario kraštui būdingas drėgnas oras. Dabar atsinaujino įvairios ligos su virusais. Vaikai neturi imuniteto, mažai būna lauke“, - tęsė pokalbį Z. Nausėdienė. Jos manymu, tėvai stengiasi savaitgaliais pailsėti, nes būna pervargę nuo darbų. Todėl mažai išveda atžalas į lauką. Pasak direktorės, šeima gali daug padėti, kad vaikas pamėgtų lauką, jog būtų galima jį ten išvesti ir grūdinti, nes darželyje ne visada turi jiems visiems tokias sąlygas. Darbuotojai turi savo dienos ritmą – išveda ugdytinius į lauką prieš pietus, o kai anksti temsta, to padaryti po miego  nebegali, nes tamsoje visų vaikų gali nepavykti sužiūrėti. „Ir nežinai kam uždėti tą priekaištą – įstaigai ar šeimai. Bet iš kaltinimo nieko nebus. Dėl to vaikai sveikesni netaps. Viskas priklauso nuo darbo ir pastangų, nuo to, kiek kiekviena šeima vaiko grūdinimui ir mitybai įdeda kaštų. O jų reikia labai daug. Sakoma, sveika tai, kas neskanu. Norime valgyti dešreles, kečupus ir visa kita. O mes propaguojame, kad vaikui  nereikia daug druskos, cukraus, padažų“, - dėstė direktorė.

Lopšelyje-darželyje „Raudonkepuraitė“ yra 130 sąrašinių vaikų.

Veikia daug faktorių, dėl ko vaikai serga

Lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ direktorė Irutė Lekavičienė įsitikinusi, kad veikia daug faktorių, dėl ko vaikai serga – trūksta grūdinimo, dalis tėvų nežiūri į sezoniškumą, vaikus aprengia per šiltai ir t. t. Ji teigė, kad kartais tėvų prašo nepykti, kad jų atžalas išveda į sporto salę, o klasėje atidaro langus, išvėdina patalpas. „Būna taip, kad vaikus norime vesti į lauką, o kai kurie tėvai prašo, kad to nedarytume. O vaikams tai reikia į lauką. Vienoje patalpoje būna 18 vaikų. Tai tų virusų laksto daug. Analizavome ne kartą, ką daryti, kad vaikai mažiau sirgtų. Nebežinome jau ką ir besakyti. Anais laikais būdavo madingas grūdinimas vandeniu. Dabar tikrai tokių procedūrų nėra. Ką mes galime? Tik į lauką išvesti vaikus su tinkama apranga ir žiūrėti, kad jie neperšaltų“, - sakė I. Lekavičienė. Ji pastebėjo, kad daugiausia vaikai į ugdymo įstaigą neateina po savaitgalio. Auklėtiniai vedami į lauką tik tuomet, kai nėra aršaus vėjo. Jei būna daugiau nei 10 laipsnių šalčio, vaikai laiką leidžia klasėse. Kolektyvas, pastebėjęs, kad atvestas vaikas pradeda sirgti, kosti, iškart apie tai informuoja tėvus ir prašo jį pasiimti iš ugdymo įstaigos. Tačiau dažnai dėl tokio prašymo tėvai net supyksta. „Prašome mamas suprasti, kad sergantis vaikas užkrečia kitus. Pasakome, jei jie irgi būtų nepatenkinti, kad ir kiti tėvai atvestų sergančias savo atžalas. Negirdome vaikams jokių vaistų darželyje. Norime, kad būtų sveiki vaikai – nekarščiuojantys ir nebėgančiomis nosimis“, - kalbėjo direktorė.

Šios įstaigos sąraše yra 146 ugdytiniai.

Vaikai išeina į lauką kasdien

„Kai lopšelio vaikai serga, taip yra pagal jų raidą, - sakė lopšelio-darželio „Pušelė“ vadovė Virginija Čėsnienė. - Nes imuninė sistema tvirtesnė susiformuoja tik 3 metų mažyliams. O iki to amžiaus, kaip sakoma, ir Petro, ir Jono infekciją, virusą pasigauna. Kai mes augome rusų laikais, žiemą išeidavome ant kalniuko, išbūdavome po kelias valandas šlapiais užpakaliais. Grįždavome ir nieko nenutikdavo. Darželyje, jei oro sąlygos leidžia, vaikai išeina į lauką kasdien. Bet vis dėlto nėra tokia stipri jų imuninė sistema. Gal mes anksčiau kokybiškesnį maistą valgėme?“. V. Čėsnienės manymu, susirenka daug vaikų į vieną vietą ir todėl virusai plinta.

Šios ugdymo įstaigos sąraše – 170 vaikų. V. Čėsnienė prisiminė, kad kažkada buvo padaryta tvarka, jog tėvams reikėjo mokėti tik už vaikų lankytas dienas. Tuomet sergančiųjų skaičius buvo labai nedidelis. Dabar reikia mokėti ir už nelankytas dienas, jei nėra pateikiama gydytojo pažyma arba gimdytojų pažyma iš darbo, jog atostogauja.

Lopšelio-darželio „Žibutė“ direktorė Raimonda Jaruškevičienė sakė, kad šiuo metu jų įstaigoje vaikų sergamumas yra gana mažas. „Vaikai sueina į grupę, susineša savo visas bakterijas ir gal būt užsikrečia vienas nuo kito. Kai susikeičia mikrofloros, būna jautrūs reagavimai ir traktuojama kaip liga. Dažnai tai praeina. Konkrečių ligų, kaip infekcinių, gripo ar dar kažkokių, mūsų darželyje nelabai yra šiuo metu“, - dėstė R.Jaruškevičienė. Jis  tikina, kad darželinukų imunitetai tik statosi, susiformuoja 21 metų. Todėl darželiuose jie yra pažeidžiami.

Šio lopšelio-darželio sąrašuose - 158 auklėtiniai.

Pyksta ant tėvų

Lopšelio-darželio „Gintarėlis“ direktorė Stefanija Petkienė šiek tiek pyksta ant tėvų. Anot jos, gimdytojai dėl sergančių vaikų dažniausiai kaltina darželius, nors iš tiesų didžioji dalis ligų  į ugdymo įstaigą atnešama iš namų. Čia taip pat pastebėta, kad mažamečiai dažnai serga po savaitgalių. Pašnekovė sakė, jog vaikai dažnai yra tiesiog per šiltai aprengti. Net rudenį, kuomet yra apie 10 laipsnių šilumos, pasitaiko, kad jie atvedami su žieminėmis kepurėmis, striukėmis ir dar keliais megztiniais. Dėl to mažyliai perkaista ir suserga.

Šioje ugdymo įstaigoje yra 190 vaikų.

Lopšelio darželio „Žvaigždutė“ direktorė Stasė Viršulienė teigė, kad jos vadovaujamoje įstaigoje daug dėmesio skiriama sveikatinimui.Čia vykdoma įvairi veikla. Veikia sveikuolių klubas, rengiami seminarai, vaikai skatinami sportuoti. Ir čia direktorė pastebėjo, kad dažnai vaikai suserga dėl perkaitinimo, o dažniausiai serga tuomet, kai lauke yra drėgna – rudenį ir pavasarį, o žiemą, kai yra šalta, sergančiųjų skaičius nėra didelis

Įstaigoje yra 205 vaikai.

Kad į darželius ateitų 100 procentų vaikų, taip nebūna. Nes dalis neateina, kadangi kai kurių tėvai atostogauja ir yra pristatę pažymas, kad savo atžalos į darželį neleis. Dalis yra ir sergančių ar neateinančių tiesiog be priežasties.

Pasidalina tai, ką turi geriausio

Pasak į darželį atvedusios trijų metų anūkėlį močiutės Irenos Ivanauskienės, bakterijos sklando aplinkoje, o vaikai, kurių silpnesnės imuninės sistemos, jas ir pasigauna. „Kur daug žmonių, visuomet iš jų susirenkame bakterijas. Taip gali būti ne tik darželyje, bet ir parduotuvėje ar kitoje vietoje, kur yra susibūrimas žmonių“, - pastebėjimais dalijosi moteris. Ji įsitikinusi, kad vaikams reikia stiprinti imunitetą.

O ką apie vaikų ligas mano medikai? Šilutės ligoninės Vaikų ligų skyriaus  vaikų ligų gydytoja – vaikų endokrinologė Indrė Margelienė sakė, kad darželiuose vaikai serga, nes jie kartu žaidžia, čiupinėja tuos pačius daiktus. „Dar ne visi tėvai pradedantį sirgti vaiką gali palikti namuose. Neturi tam sąlygų. Todėl vaiką veda į darželį karščiuojantį. Kartais ir vaistus sugirdo. Dar yra ir toks amžius vaikų. Kai jie pradeda eiti į darželį, pas juos būna imuninėje sistemoje vadinama krizė. Kada persigrupuoja kraujo ląstelės, tuo metu yra imuniteto kritimas. Taip gaunasi, kad jie būna imlesni infekcijai. O dar tas laikas – jie auga su tėvais, paskui išeina į kolektyvą. Pas jauną žmogų niekada nesusiformuos imunitetas, jei jis nepersirgs tam tikromis ligomis. Vienas vaikas serga dažniau, kitam užtenka susirgti kartą ar du per metus ir viskas tuo pasibaigia“, - kalbėjo medikė.  Ji pataria tėvams dėl sergančių vaikų nekaltinti darželių, vaikus nelaikyti šiltnamio sąlygose. Pasak jos, vaikas dažnai dvejus metus būna kambarine gėlyte – lepinamas, prausiamas kiekvienu momentu, o tėvai pamiršta, kad murzinos rankytės kartais yra vaikui į sveikatą. Mat taip jis po truputį pratinasi ne taip stipriai reaguoti į įvairias infekcijas. Gydytoja primena ir tai, kad vaikus reikia grūdinti, neaprengti per daug šiltai, nes vaikai nesėdi vietoje, jie dūksta ir suprakaituoja. I. Margelienė pataria vaikų temperatūrą žiūrėti ne pagal nosytę ar rankas, o pagal nugarą. Jei vaiko nugara šilta, viskas gerai, reikia palikti taip kaip yra. Jei prakaituota – reiškia, kad jis aprengtas per šiltai.


Foto galerija

Straipsnio komentarai

lola2016-01-26
Vadinamas lauko darzelis, tikrai baisus. Kadaise teko tokiam praktika atlikti. Buvo saltas lietingas ruduo. Gaila vaikuciu buvo tokiu oru, kaip jie valgydavo saltyje, zaizdavo... vasaros metu kaip stovykla nieko nesakau, bet ne ziemos metu, vis delto kas per daug tas nesveika....
bet zinoma aukletojos, direktores linkusios tevus kaltinti, taip lengviausia. Bet neatsizvelgia I tai kad jei vaika kostinyi ar sloguojanti atveda tevai tai nepriimti I grupe visai o ne skambinti per pietus., kai dauguma bacilu pasigave. Zinom puikiai kad aukletojos vaiku nesuziuri ir basom kojom palaksto ar tuolete langai uzdaromi kai tevai pradeda rinktis.....
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
kad2016-01-26
visos tokios sesutes butu Komentaras patinka Komentaras nepatinka
O kodel2016-01-26
Vaiko slaugai tevams biliotenis neduodamas jei vaikas neturi temperaturos, tai pagal medikus sloguojancius vaikus vest i darzeli galima arba juos reikia vienus palikt namie nesvarbu 2-3 metukai Komentaras patinka Komentaras nepatinka
YRA IR TOKIU 2016-01-26
BET YRA TOKIA VIENA MAMYTE KURI MAMYTES VARDO NEVERTA KURI SPICIALIAI PADARO SKERSVEJUS KAD VAIKIUKUS PERTRAUKTU IR NEREIKTU VEST I DARZELI NES TIPO UZ TUOS PINIGELIUS KURIUOS JI MOKA UZ DARZELI ISLEIDZIA I CIGARETES IR ALU PAS JA BUVO APSILANKE VAIKU TEISIU SPECIALISTAI IR VISTIEK JI SAVO DIRBA TIPO JOS ZODZIAI AS GYVENU DEL SAVES O NE DEL VAIKU O ANT KAKTOS MAN NERA PARASYTA KAD PASMANE TIEK VAIKU O JAI TIK 32 M Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2016-01-26
tas lauko darželis matyt turėtų iš tikrųjų vadintis rakštisteino darželiu. turbūt ten viskas vyksta tik ant popieriaus ir ant pinigų skalbimo geldos. šita autorė bando būti svieto lygintoja lygindama nesulygindamus dalykus. Ir kur įdomu išmokstama tokių operatyvinių metodų? Komentaras patinka Komentaras nepatinka