Valdžia atsuka gyventojams nugarą

2016-02-04, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
Tokie keliai gadina žmonių transporto priemones, tuština pinigines, tačiau niekas neskuba pagerinti jų būklės.
Tokie keliai gadina žmonių transporto priemones, tuština pinigines, tačiau niekas neskuba pagerinti jų būklės.
Ko gero jau būtų galima pradėti rašyti net romaną, kaip Rasos ir Jovarų gatvių danga ėda žmonių nervus, tuština pinigines. Apie tai ne kartą rašėme „Šilokarčemos“ laikraštyje. Tačiau iki šiol gyventojų bėda niekam lyg ir nerūpi - rajono valdžia tik primena, kad Savivaldybės biudžetas skurdus ir keliui sutvarkyti nėra lėšų. Tačiau, koks kelias bebūtų, kartais kažkas nutinka – suserga žmonės, įvyksta nelaimės, kur skuba pagalbą teikiančios specialiosios tarnybos. Kartais pritrūksta vos kelių minučių, kad būtų išgelbėta kažkieno gyvybė. Bet blogam keliui, kad dėl jo kaltės neatvyko laiku suteikti pagalbos, pretenzijos juk nepareikši...

Palijus kelias tampa sunkiai išvažiuojamas

Su prašymu išspręsti žmones daugybę metų kamuojančią problemą – tiesiog išasfaltuoti kelio dangą iki sodų bendrijos „Rasa“ teritorijos – šios bendrijos valdybos pirmininkas Gediminas Juodeikis kreipėsi raštiškai į Šilutės rajono savivaldybę. Jis teigė, kad šiuo metų bendrijoje yra 326 sodininkai, o nuolat gyvena apie 70 šeimų.

„Dar nemažai sodininkų statosi gyvenamuosius namus. Per dieną į sodų bendrijos teritoriją žmonėms tenka važinėti po kelis kartus, sunkiasvorėmis mašinomis vežamos statybinės medžiagos. Susidaro gana intensyvus eismas Rasos ir Jovarų gatvėmis, nuo Gluosnių gatvės iki sodų bendrijos teritorijos. Šiuo keliu taip pat naudojasi ir Kurėno, Potvynio, Saidros, Vakarų gatvių gyventojai“, - sakė pirmininkas.

Rasos ir Jovarų gatvių danga – žvyras. Šias gatves greideriuoja UAB „Šilutės komunalininkas“, tačiau gatvių danga lygi išlieka labai neilgai, kartais vos kelias dienas ar iki pirmojo lietaus. Gatvėse tuoj pat atsiranda aštrių duobių. Dėl tokios kelio būklės laužomi automobiliai, pavojinga važiuoti dviračiais, nesaugu vaikščioti pėstiesiems.

Pasak G. Juodeikio, 2014 metais buvęs Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktorius Tomas Budrikis bei Šilutės miesto seniūno pavaduotojas Algirdas Ivanauskas atsižvelgė į bendrijos prašymą ir organizavo kelio suformavimą, šalikelės griovių įrengimą. Kelio būklė žymiai pagerėjo, tačiau tik esant sausiems orams. Vos tik smarkiau palijus, kelias vėl tampa sunkiai išvažiuojamas.

Žadėjo rekonstruoti gatvių atkarpą

„Kiek mums žinoma, tai buvo planuota. Šilutės rajono savivaldybės administracija, 2013 m. balandžio 17 d. atsakydama į mūsų raštą, buvo pažadėjusi 2013 metais rekonstruoti šią gatvių atkarpą - asfaltuoti šią kelio dalį, tačiau iki šiol jokių veiksmų kol kas nematyti“, - dėstė G. Juodeikis.

Anot pašnekovo, Šilutės mieste yra atnaujinamos gatvės, kurios, aišku, jau buvo nusidėvėjusios, tačiau ne iki tokio lygio, kaip ši kelio atkarpa. „Gerai pagalvojus, tokios būklės kelio Šilutės mieste tikriausiai daugiau nėra. Gaila, kad per 26 metus, nuo to laiko, kai buvo įkurta sodininkų bendrija „Rasa“, nebuvo galima surasti lėšų 440 metrų kelio asfalto dangos įrengimui“, - dėstė pirmininkas. Jis gyventojų vardu prašo rasti galimybę šiais metais nors minimaliai rekonstruoti - t. y. įrengti asfalto dangą Rasos ir Jovarų gatvių atkarpoje, nuo Gluosnių gatvės iki sodų bendrijos „Rasa“ teritorijos. „Su didžiausia viltimi tikimės, kad Šilutės rajono savivaldybės administracija ir Taryba atsižvelgs į šį sodininkų bei gyventojų, kurie naudojasi šiuo keliu, prašymą“, - kalbėjo šilutiškis.

Darbų apimtys priklausys nuo gaunamo finansavimo

Kaip pavyzdį jis pateikė valdžiai praėjusių metų lapkričio mėnesio kelio būklės vaizdo įrašą bei nuotraukas. Jose aiškiai matosi, jog palijus, keliu naudotis nebeįmanoma.

Gyventojai sulaukė Šilutės rajono savivaldybės mero Vytauto Laurinaičio  atsakymo. „Informuojame, kad savivaldybės vietinės reikšmės keliai, gatvės tiesiami, taisomi, prižiūrimi ir saugaus eismo sąlygos užtikrinamos panaudojant Kelių priežiūros ir plėtros programos lėšas, kurias kiekvienais metais skiria Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos. Savivaldybė lėšas pagal Tarybos nustatytą metodiką paskirsto seniūnijoms, kurios kartu su bendruomenėmis sprendžia, kokius kelius ar gatves tvarkyti. Deja, seniūnija per metus gali sutvarkyti vieną ar kelis kelius (gatves) atsižvelgdama į kelio (gatvių) parametrus ir statybos darbų rūšį. Taip pat nemažai lėšų skiriama kelių (gatvių) priežiūrai, t. y. žvyro dangos stiprio atstatymui, asfalto duobių taisymui, greideriavimui ir kt. 2016 metais Savivaldybė pradės viešųjų pirkimų procedūras dėl Šilutės miesto Rasos ir Jovarų gatvių atkarpų, vedančių iki sodininkų bendrijos „Rasa“ teritorijos rekonstravimo. Taip pat informuojame, kad darbų apimtys priklausys nuo gaunamo finansavimo“, - rašte dėstė Savivaldybės meras.

Atvykimo į iškvietimo vietą laiką prailgina

Šilutės seniūnas Raimondas Steponkus teigė, kad Rasos ir Jovarų gatvių kelio atkarpos problemą su bendruomenėmis yra aptaręs. Viskas, anot jo, priklausys nuo finansavimo. „Tokių gatvių yra labai daug. Visi žvyrkeliai – tragedija visoje Lietuvoje. Visur tos pačios bėdos. Palijus reikia kuo mažiau jais važiuoti. Gatvių Naujakuriuose – daugybė“, - kalbėjo miesto šeimininkas. Pasak jo, dėl prasto kelio patiria nepatogumus ne tik minėta gatvių atkarpa važiuojantys žmonės, bet ir kiti seniūnijos gyventojai. „Dabar rodo lietų, paskui nuo vasario 14-osios atšalimą. Tai bus keliai  negreideriuoti, o provėžos užšals. Man reikia gal kokio milijono eurų, kad išasfaltuotume visus seniūnijoje esančius žvyrkelius. O gauname kapeikas. Šeimoje juk tas pats – nori ir mašinos, ir namo, bet žiūri į realybę – finansavimą. Sprendi, ką aš galiu su turimomis lėšomis padaryti“, - dėstė seniūnas.

Pinigų nėra. O ką daryti gyventojams? „Pas mus net šiukšlių nenori atvykti išvežti, dėl kelio kokybės. O jei greitosios prireiks? Kaip ligonį veš tokiu keliu? Juk čia jam smegenis gali atitrankyti, kol nuveš ir numirs“,- piktinosi Danguolė, gyvenanti sodų bendrijoje „Rasa“.

 UAB „Ecoservice“ Šilutės padalinio vadovė Jūratė Glazauskienė sakė, kad įvairiose rajono vietose yra tokių kelių, koks yra Naujakuriuose, Jovarų ir Rasos gatvių atkarpoje. Ji teigė, kad dėl prastos kelio būklės labiau genda mašinos, joms nepatogu nuvažiuoti surinkti atliekas.

Pirminės sveikatos priežiūros centro direktorius Liutauras Indriuška teigė, kad be kokie kelio trikdžiai įtakoja laiko trukmę, skirtą nuvykti pas ligonį arba mašinų ekspolotacijai. „Jei yra labai skubus iškvietimas, mažiausiai rūpinamasi automobiliu. Skristi neįmanoma. Per duobes šokinėja mašinoje esanti įranga. Todėl dėl to sulėtėja važiavimo greitis. Transporto eksploatacijos sąnaudos tikrai padidėja. Labiau susidėvi automobilio mazgai“, - kalbėjo L. Indriuška. Jis tikino, kad visų specialiųjų tarnybų – greitosios, policijos, gaisrinės atvykimo į iškvietimo vietą laiką prailgina ne tik blogi keliai , bet ir greitį slopinantys kalneliai. „Buvo įvykis. Dispečerinė siunčia greitąsias pas ligonius. Ji mato, kokiu greičiu važiuoja automobilis. Buvo skubus iškvietimas. Todėl klausė, kodėl neskubate ir važiuojate lėtai. Paaiškėjo, kad  tuo metu greitoji važiavo per kalnelius. Blogas kelias, nevalytas kelias – įtakoja laiką į nuvykimo vietą. O laikas... Kartais būna, kad pritrūksta ir 5 minučių, kad medikai suteiktų pagalbą“, - kalbėjo direktorius.

Telefonu susisiekėme ir su buvusiu Savivaldybės administracijos direktoriumi Tomu Budrikiu,  puikiai prisimenančiu Jovarų ir Rasos gatvių problemą. Jis teigė, kad tuo metu buvo nuvykęs ir pats su seniūnijos atstovais pažiūrėti, kokios iš tiesų yra tos gatvės. „Kiek prisimenu, ten buvo sutvarkyti grioviukai, kad vanduo neplautų kelio. Seniūnijai skiriamos kelių priežiūrai lėšos. Remonto darbams buvo skirtos lėšos ir buvo skirtos iš šių pinigų. Ten važiuojančių mašinų srautas gana didelis. Šiais metais kovą ar balandį paaiškės, kiek bus lėšų skirta kelių priežiūrai. Kai bus aišku, kiek bus skirta lėšų, bus galima ten spręsti ir galvoti apie kažkokį sprendimą dėl kelio asfaltavimo. Dabar ten yra įšalas ir kažką padaryti tame kelyje yra visiškai neįmanoma. 2013 metais kažkokių patvirtintų finansavimų šiam keliui net nebuvo. Kiek galėjome, tiek tą vietą ir sutvarkėme. Direktoriumi buvau tik pusę metų, tai ir nespėjome tos problemos išspręsti - neužteko laiko“, - kalbėjo T. Budrikis.

Kas belieka „Rasos“ sodų bendrijos gyventojams – tik laukti. Laukia jau nuo 2013 metų. Dabar teks laukti kovo arba balandžio mėnesio ir tikėtis, kad pagaliau valdžia ras lėšų kelio remontui.

„Juk miesto įvaizdis atspindi mūsų rajono valdžios veidą. Vadinasi kokie keliai – tokia ir valdžia. Artėja rinkimai, tikiuosi, kad būsime išgirsti ir pinigų atsiras. Juk mes, paprasti žmogeliukai, būname reikalingi tik prieš rinkimus, o po rinkimų tampame nematomi ir pinigų nebelieka“,- juokiasi naujakūriškė.


Foto galerija

Straipsnio komentarai

apgautieji2016-02-07
Niekuo netikėkit mūsų valdininkais.Tie patys. per ilgai sėdi tuose postuose ir mūsų problemos jiems nusibodusios. Tragiškai atrodo Jovarų gatvė . Mes laužome savo mašinas [ne tarnybines] kvėpuojame dulkėmis jau daugiau kaip 20 metų Gatvė pilnai apgyvendinta [ 24 namai, kuriuose gyvena virš 30 šeimų]. Nepamiršome,kad 2010 05 27 sprend.numatytos rekonstruoti 6 gatvės, kurias naujakurių susirinkime Steponkus, Pozingis ir kt žadėjo baigti per 3 metus.... Užleiskit.kurie sugeba ne tik etatus savivaldybėje steigti ir priedus saviems skirti. Šlykštu. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2016-02-05
soduose iš viso neturėtų gyventi žmonės. tai kažkoks nesusipratimas Komentaras patinka Komentaras nepatinka
darius2016-02-05
Rekonstruojant kvartalo gatves buvo iskasamas smelio gruntas.kuris galejo but uz dyka atveztas ir tokiu budu pakeltas gatves lygis.zvyro danga taip pat.bet kadangi gruntas priklause uzsakovui... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
o juk kas tas kaimas jai mokyklas ardo o čia dabar kelia tvarkyt užsigeidė ar ne 2016-02-04
kaimo keliams buvo skirta iš europos paramos 20000 euru tai taip kelininkai tvarko kelius kaimuose o kad keliu viršininko namas kyla nuo pat pamatu ne dienom o sekundėm ir kokia vila oooohhoo ir mašininės keičiamos vos ne puse metu vis kitokios tiek suneliui ir kitiem šeimos nariam Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Ispejimas2016-02-04
jei tikites malones is valdzios , neprasidekit su Steponkum. Tusciai trina valdiska kede ir realiai jokios
mieste veiklos.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka