Tarptautinį projektą lydi sėkmė ne tik Lietuvoje, bet ir Islandijoje
Žinomi šiuolaikinės akademinės muzikos atlikėjai – Naujų idėjų kamerinis orkestras NIKO ir styginių kvartetas SKARK praėjusiais metais ėmėsi įgyvendinti tarptautinį muzikinį projektą, aprėpusį skirtingus Europos kontinentus – Lietuvą ir tolimąją Islandiją. Šiai iniciatyvai įpusėjus, skirtinguose šalies miestuose bus surengti projektą pristatantys koncertai.
Projekto „Praeities ir dabarties muzika Lietuvos - Islandijos dialoge“ idėja gimė Tarptautinio Kintų muzikos festivalio organizatoriams viešajai įstaigai „Kintai Arts“. „Sužinoję apie galimybę rengti projektą ėmėme svarstyti įvairias idėjas. Mes norėjome sukurti bendrą muzikinę programą, apjungiančią šiuolaikinę ir praeities muziką, įvesti klausytoją į istoriją ir atrasti, kokia buvo Islandija bei Lietuva senaisiais laikais, kaip abi šalys buvo išreikštos per muziką. Kodėl jos yra tokios stiprios savo dvasia, kokios yra jų vertybės? Dalyvauti tokiame projekte yra labai prasminga tautų pažinimo prasme, ypač jauniems muzikantams – kūrėjams, kurie apsikeičia idėjomis, darbo metodais, muzikavimo kartu džiaugsmu, patirtimi bei skirtumais“, – apie projekto idėjos gimimą pasakojo „Kintai Arts“ vadovė Audra Juodeškienė.
2015 m. pavasarį pradėto vykdyti projekto, kurį remia Europos Ekonominės Erdvės (EEE) finansiniai mechanizmai, organizatoriai ir dalyviai aplankė Šilutės rajone esantį Kintų miestelį bei Kėdainius. Vedami siekio kuo plačiau supažindinti įvairių socialinių grupių žmones su Lietuvos ir Islandijos šiuolaikine ir praeities muzika, atlikėjai koncertų metu pristatė bendrą muzikinę programą, sudarytą iš lietuvių kompozitoriaus Gedimino Gelgoto kūrinių, islandų kūrėjo Daniel Bjarnason ir XIX a. gyvenusio žydo Wolfo Ebanno opuso. Skiriant dėmesį jaunajai publikai, į Kintuose ir Kėdainiuose vykusį edukacinį užsiėmimą su muzikantais buvo pakviesti muzikuojantys vaikai bei vaikų globos auklėtiniai.
Įvykus pirmiesiems koncertams Lietuvoje, projekto dalyviai kvarteto SKARK nariai iš Islandijos pakvietė surengti koncertą jų organizuojamo šiuolaikinio meno ir muzikos festivalyje „Cycle Music and Art“, Reikjavike. Festivalis kasmet suvienija skirtingų disciplinų menininkus ne tik iš Islandijos, bet ir kitų Europos valstybių. Organizatoriai dalyvauti pakviečia tiek jaunus, debiutuojančius artistus, tiek puikiai žinomus savo srities profesionalus. Koncerto, vykusio sostinės priemiesčio Kopavogur muziejuje publika labai šiltai ir atvirai priėmė atlikėjų pasirodymą, o apie projektą spaudoje atsiliepė ne tik pagrindinis islandų dienraštis „The Reykjavik Grapevine”, bet ir lietuvių bendruomenė.
Apie tai, kodėl šiam projektui buvo pasirinkti būtent Naujų idėjų kamerinis orkestras NIKO ir kvartetas SKARK, „Kintai Arts“ vadovė A. Juodeškienė teigė, kad abu šie kolektyvai turi nemažai panašumų, nes dalyvauja įvairiuose nestandartiniuose muzikiniuose projektuose ir festivaliuose, taip pat kiekvienas atlikėjas muzikuoja individualiai. Kvartetas SKARK itin aktyviai dalyvauja ir organizuoja socialinius projektus, koncertuoja įvairioms socialinėms žmonių grupėms: vaikams, seneliams, neįgaliesiems bei bendradarbiauja su kitais žymiais islandų atlikėjais. Tuo tarpu, kompozitoriaus G. Gelgoto vadovaujamo Naujų idėjų kamerinio orkestro NIKO nariai - tarptautinių konkursų laureatai bei solistai, ne tik su kolektyvu, bet ir atskirai grojantys prestižinėse Europos koncertų salėse. Šie projekto dalyviai ieško savito išraiškingo stiliaus, atlieka tiek šiuolaikinę garsių kompozitorių muziką, tiek jaunųjų savo šalies kūrėjų, kaip G. Gelgoto arba Viktor Orri Arnason iš Islandijos kūrinius.
Artėjant baigiamiesiems projekto renginiams Lietuvoje, atlikėjai surengs keletą muzikinės programos pristatymų Vilniuje, Šilutėje ir Kėdainiuose. Finalinio produkto - muzikos albumo, kuriame įrašyti koncertų metu skambėję kūriniai bus atliekami minint Lietuvos valstybės atkūrimo dieną bei dvidešimt penkių metų sukaktį, kuomet Islandija pirmoji išdrįso pripažinti mūsų šalies nepriklausomybę. Tikimasi, projektą pratęsus, surengti dar keletą įdomių koncertų vasarą Kintuose, kad kuo daugiau jaunųjų muzikantų iš Baltijos ir Šiaurės šalių galėtų užmegzti bendradarbiavimą bei pasidalinti šia puikia galimybe nepriklausomoje Lietuvoje.
Koncertas vyks vasario 16 d. 17 val. – Šilutės kultūros ir pramogų centre.
Įėjimas nemokamas.
Projektą finansuoja – EEA Grants.
Projektą organizuoja – VšĮ „Kintai Arts“.