Puikus Šilgalių daugiafunkcis centras – miegamojo rajono gyventojams?
Šiai įstaigai vadovaujantis veiklų koordinatorius Vygantas Jurkutaitis moko vaikus groti dūdele ir gitara.
Šilgalių daugiafunkcis centras skaičiuoja dar tik pirmuosius veiklos metus, bet juo jau džiaugiasi šios gyvenvietės ir aplinkinių kaimų gyventojai. Daugiafunkcis centras Šilgaliuose buvo atidarytas praėjusių metų spalio 27-ąją - po vienu didelio pastato (du dešimtmečius čia veikė pagrindinė mokykla) stogu dabar sutilpo net keletas įstaigų.
Puiki pradžia – pusė darbo
Praėjusių metų rudenį, kai statybininkai baigė suremontuoti kiekvieną šio pastato kampelį, aišku, vyko tradicinis šios įstaigos atidarymas. Buvo perkirpta simbolinė juosta, prie jos su žirklėmis rankose stojo LR Seimo vicepirmininkas Kęstas Komskis, Pagėgių savivaldybės mero pavaduotojas Sigitas Stonys, Savivaldybės tarybos narys Vytautas Stanišauskas, Stoniškių pagrindinės mokyklos, kuriai pavaldi ši įstaiga, direktorė Jūratė Mažutienė.
Nuo tos dienos šio krašto žmonės turi tikrus namus, kuriuose nuolat skamba vaikų juokas, vyksta prasmingos veiklos. Po vienu stogu įsikūrusių įstaigų vadovai nestokoja sėkmingo darbo, tarpusavio supratimo ir darnos.
Pasak direktorės J. Mažutienės, veiklūs krašto žmonės daugiafunkciame centre tikrai turi ką veikti. Čia vietos rado daug įstaigų. Veikia mišri ikimokyklinio ugdymo grupė, jungtinis pradinių klasių komplektas. Po pamokų čia vyksta dailės ir muzikos užsiėmimai. Bendruomenės nariai gali naudotis sporto sale. Įrengtas ir Pagėgių pirminės sveikatos priežiūros centro medicinos kabinetas. Pastate yra patalpos Pagėgių savivaldybės neįgaliųjų draugijos Šilgalių skyriaus nariams. Į atnaujintas patalpas neseniai persikraustė Pagėgių savivaldybės viešosios bibliotekos Šilgalių filialas.
Dirba išradingai, stengiasi padėti visiems šilgališkiams
Praėjusią savaitę „Šilokarčema“ apsilankė Šilgalių daugiafunkciame centre ir domėjosi jo veikla.
Šiai įstaigai vadovaujantis veiklų koordinatorius Vygantas Jurkutaitis, pasakodamas apie ikimokyklinio ugdymo grupę, apgailestavo, kad viena mama pradėjo nebeleisti savo vaiko į tą grupę, nes neturi tiek pajamų, kad galėtų už jį mokėti. Vien vaiko maitinimas šioje grupėje per mėnesį kainuoja apie 40 eurų. O iš viso tėvai, leidžiantys vaiką į ikimokyklinio ugdymo grupę, kas mėnesį privalo mokėti apie 48 eurus. Atrodytų, kad tai nėra daug, bet ne visi tėvai turi tokias galimybes.
V. Jurkutaičio manymu, tai tikrai nebrangu, nes visos paslaugos yra vietoje, nereikia vaiko vežti į Pagėgius. Bet dalis tėvų savo vaikus vis dėlto veža į Pagėgius.
Medicinos punkte keturias valadas per dieną dirba bendruomenės slaugytoja, o dar keturias valandas ji vaikšto į pacientų namus ir ten teikia įvairias gydymo paslaugas.
Panašiai daro ir čia besimokantys vaikai, kurie pamokų metu sėdi klasėje, o joms pasibaigus ateina į užimtumo centrą, kuriame V. Jurkutaitis juos moko groti dūdelėmis, gitaromis. O nuo 15-osios valandos užsiėmus veda iš Stoniškių atvažiuojanti mokytoja, laisvalaikio organizatorė Laima Bagdonienė. Yra dailės kabinetas, molio klasė, tad vaikai turi ką veikti.
Šilgaliuose - didžiausia Pagėgių savivaldybėje sporto salė, kurioje pagal grafiką gali sportuoti ir Šilgalių kaimo jaunimas. Iš Šilgalių ateina apie dešimt jaunuolių, kartais atvažiuoja ir stoniškiečiai – tada rengdami įvairias sporto varžybas apie dvi dešimtys jaunuolių lieja prakaitą sporto salėje.
„Toks Šilgalių centras yra reikalingas ir naudingas, - teigė V. Jurkutaitis. – Jeigu jo nebūtų, vaikai iš rizikos šeimų duotųsi po kaimą ir iškrėstų visokių šunybių. Dabar visi paaugliai yra užimti. Kai laisvalaikio organizatorė L. Bagdonienė pasakė, kad vasarą eis atostogauti, vaikai liko nepatenkinti: „Tai neikite, o ką mes veiksime?“.
V. Jurkutaitis pasakojo, kad kiekvienąkart centre pasibaigus užsiėmimams yra aptariama, kaip vyko tos dienos užimtumas. O jei kuris nors vaikas tą dieną netinkamai elgėsi, jam pasakoma, kad rytoj jis gali nebeateiti. O tokios bausmės nenori nė vienas, todėl visi stengiasi gražiai elgtis.
Pasak pašnekovo, repetuoti čia renkasi ir etnografinis ansamblis „Kamana“, vadovaujamas Aksaveros Mikšienės.
„Pastebėjau, kad mūsų Šilgalių kaimas, tai mano tokia nuomonė, virsta miegančiu rajonu, - pasakojo V. Jurkutaitis. – Visi čia parvažiuoja permiegoti, o kitą dieną – kas į darbus, kas į pramogas ar dar kur nors“.
Mišrios priešmokyklinio ugdymo darželio grupės vedėja Birutė Kačiulienė „Šilokarčemai“ sakė, kad šiuo metu grupę lanko devyni vaikučiai – yra penki priešmokyklinukai ir keturi ikimokyklinio įvairaus amžiaus mažyliai. Priešmokyklinukai pagal programą yra ruošiami mokyklai.
B. Kačiulienė turi keturiasdešimties metų pedagoginio darbo stažą. Šilgalių mokykloje dirbo nuo pat jos atidarymo pradžios, išėjo į pensiją, o dabar jos vėl paprašė, nes nebuvo tokio specialisto. Mokykloje ji iki pat pensijos mokė pradinių klasių vaikus.
B. Kačiulienės padėjėja, nuo praėjusių metų rugsėjo 1-osios dirbanti Simona Gedgaudaitė Šiaulių universitete yra baigusi edukologiją. Jos specializacija – šeimos pedagogika ir vaikų teisių apsauga. S. Gedgaudaitė Šilgalių mokyklą lankė nuo pat pirmos klasės, o dabar jai pačiai tenka čia dirbti.
Viešosios bibliotekos Šilgalių filiale bibliotekininke dirbanti Tatjana Bieliūnienė sakė, kad lentynose yra daugiau nei šeši tūkstančiai knygų, o kitoje patalpoje – trys kompiuteriai bibliotekos lankytojams. T. Bieliūnienės, kaip Šilgalių filialo bibliotekininkės, darbo stažas – jau 20 metų. Ji sakė žinanti, kokiam šilgališkiui kokios knygos patinkančios. O senyvo amžiaus skaitytojams pati pededanti surasti lentynoje pageidaujamą knygą.
Tad tokie išradingi, besistengiantyss padėti kitiems žmonėms, yra čia, daugiafunkciame centre, dirbantys specialistai. Visų jų noras toks pat - Šilgaliai negali tapti tik miegamuoju rajonu.