Ką manote apie mokytojų streiką?
Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, susitikęs su finansų ministru Rimantu Šadžiumi bei švietimo ir mokslo ministre Audrone Pitrėniene, aptarė galimus papildomus šaltinius, iš kurių nuo rugsėjo 1 dienos būtų padidinti mokytojų atlyginimai.
Paaiškėjo - darbo užmokesčiui didinti dar galima būtų nukreipti apie 2 mln. eurų. Iki tol Švietimo ir mokslo ministerija buvo suradusi 6 mln. eurų. Tačiau šių metų biudžetas nebus peržiūrimas.
Streiką paskelbusios švietimo įstaigų profsąjungos buvo informuotos apie šį pasiūlymą. Jos nuo penktadienio yra pasiryžusios stabdyti vasario 22 dieną prasidėjusį švietimo darbuotojų streiką. Tuomet 233 švietimo įstaigose streikavo daugiau nei 5 tūkst. pedagogų. Nuo to laiko streikuojančių skaičius sumažėjo. Švietimo ir mokslo ministerijos skelbiamais duomenimis, trečiadienį 113-oje įstaigų streikavo apie 2,4 tūkst. pedagogų. Iš viso Lietuvoje veikia daugiau kaip 2 300 bendrojo ugdymo mokyklų, ikimokyklinio ir neformaliojo ugdymo įstaigų. Ministerijos duomenimis, jose dirba daugiau nei 50 tūkst. pedagogų.
Profsąjungos reikalauja mokytojų algas nuo rugsėjo 1 dienos didinti 5 procentais. Atlyginimai mokytojams pastaruoju metu šiek tiek didinti nuo 2016 metų sausio. Ministerijos skelbiamais Statistikos departamento duomenimis, vidutinis Lietuvos mokytojo atlyginimas, neatskaičius mokesčių, siekia 823,4 euro per mėnesį. Tačiau trečdalis mokytojų dirba nepilnu krūviu.
Šiandien klausiame, ką šilutiškiai mano apie šios profesijos atstovų karingą nusiteikimą - streiką?
Irena Krutikovienė, Žemaičių Naumiesčio gyventoja:
- Pedagogai galėtų streikuoti, į save atkreipti dėmesį ne vaikų pamokų sąskaita. Jei jau jie tokie kovojantys, tą galėtų daryti vasarą arba kitų atostogų metu. Streikuoti reikia, nes valdžia abejinga paprastiems žmonėms. Seimo nariai gauna daug kartų didesnes pajamas už mus. Kažkur yra padaryta spraga...Reikia streikuoti, bet taip, kad nenukentėtų vaikai. Bet gal kitaip nieko nebūtų galima pasiekti? Gal kitaip neatkreiptų dėmesio? Nežinau... Valdžia tikrai dabar labai apkerpėjusi ir žmonės jiems tikrai nerūpi.
Birutė Toleikienė, Juknaičių kaimo gyventoja:
- Manau, kad pedagogams neliko kito būdo kaip atkreipti tiek visuomenės, tiek Vyriausybės dėmesį į varganą pedagogų padėtį. Žinoma, vien padidėjusiu atlyginimu mokytojo, kaip profesijos, prestižas nepadidės. Tam reikia pasiaukojamo darbo, meilės vaikams ir atsidavimo savo profesijai.
Danutė Zalcienė, Ramučių kaimo gyventoja:
- Gaila, kad nuo streiko labiausiai nukentės vaikai. Pažįstu šeimas, kurioms kyla nemažai nepatogumų dėl to, kad vaikams nereikia eiti į mokyklas. Juos tėveliai atveža į Šilutės rajoną iš Klaipėdos. Iš kitos pusės – jei jau mokytojai streikuoja, turi eiti iki galo. Ne tik šios profesijos atstovams reikia didesnių atlyginimų. Daugelis žmonių uždirba dar mažiau.
Vitalijus Mockus, Vainuto seniūnas:
- Streikuojantys mokytojai naudojasi savo teise. Nors žmona yra mokytoja, aš į šią temą nelabai gilinausi. Žmona prisidėjo prie streikuojančių. Stebėjosi vainutiškiai, kodėl kitos ugdymo įstaigos neprisijungė prie jų. Bendrauju su daugeliu žmonių. Jų nuomonės įvairios. Ūkininkai primena ir savo problemas. Nuomonių tikrai daug ir įvairių.
Violeta Astrauskienė, Švėkšnos gyventoja:
- Turbūt nė vienas dirbantis asmuo nestreikuos, jeigu gaunamos pajamos patenkins poreikius, o darbo sąlygos bus puikios. Oriai gali jaustis žmogus, kuris dirba ir uždirba, kurio darbo vieta ir aplinka tinkamai įruošta ir pritaikyta darbui. Kalbėti apie tai, ar pedagogų gaunamas atlygis yra pakankamas, vienareikšmiškai atsakyti negalėčiau. Mano nuomone, kad yra pedagogai MOKYTOJAI ir pedagogai AMATININKAI. Jeigu kalbėsime apie pedagogus MOKYTOJUS, tai gaunamas atlygis tikrai yra per mažas. Streikuojantys mokytojai neteisūs sakydami, kad vieninteliams po krizės neatstatyti atlyginimai. Jie neatstatyti ir valstybės tarnautojams, ir kultūros, ir socialiniams darbuotojams. Vis dėlto švietimo sistemos bėdos – ne vien atlyginimai. Manyčiau, kad iš esmės reikėtų keisti požiūrį į patį mokytojų darbą, darbo organizavimo tvarką ir, žinoma, finansavimo tvarką. Ir vis dėlto aš manau, kad pedagogų pasirinkimas streikuoti yra teisingas.