Valdžia užsimojo „nušluoti“ garažus nuo žemės paviršiaus
Šilutės pašonėje, Pievų gatvėje, yra plotas, kuriame pastatyta daugybė garažų. Ši, vieta daugelio vadinama Šanchajumi. Valdžia užsimojo šią teritoriją „išvalyti“. Ten esančių garažų savininkai nustebo, kai apie tai jiems buvo informuota. Atrodo, kad tai tik garažai, tačiau kaip daugelio žmonių gyvenimus jie keičia.
Žadėjo, kad niekas neiškraustys
Būrys vyrų pakvietė susitikti prie garažų – norėjo papasakoti apie savo problemą. „Praėjusią savaitę į minėtą teritoriją atvyko baltas Šilutės seniūnijai priklausantis autobusiukas. Iš jo, kaip spėjame, išlipo vyrai, kurie atlieka viešuosius darbus ir už garažų durų užkišo juodu ant balto parašytus pranešimus, kuriuos neva parašė seniūno pavaduotojas Algirdas Ivanauskas. Ant lapų nebuvo nei anspaudo, nei jokio parašo. Prieš keletą metų buvo kalbama, kad reikės nugriauti, bet viskas tuo ir pasibaigė“, - dėstė vienas per kitą pašnekovai. Įspėjime parašyta, jog iki šių metų balandžio 20 dienos visi privalo nukelti savo garažus, nes dėl nukėlimo visi buvo perspėti. Neįvykdžius šio reikalavimo, Šilutės rajono savivaldybės administracija vykdys jų nugriovimą ir sąskaitą už darbų atlikimą pateiks pastatų savininkams.
„Senais laikais tie garažai buvo Žalgirio gatvėje. Vėliau jie buvo perkelti į Pievų gatvę. Sumokėjome už vietą po 25 rublius. Tuometinė tarybinė valdžia teigė, kad čia garažus turėsime visam laikui. Valdžia davė ne tik sklypą pastatams, bet ir transporto priemones, kurių pagalba jie buvo nukelti. Valdžia pasikeitė, laikai pasikeitė. Dabar sako, eikite kur norite. Nusiardyk kaip nori ir eik iš čia“, - dėstė Vytautas Kolyčius. Jo garažas čia stovi apie 40 metų.
Vyrai neslėpė - garažai jiems labai svarbūs. Jie net dviratį remontuoti atvažiuoja čia. Yra apie 50 žmonių, kurių pastatai stovi šioje, Šilutės rajono savivaldybei priklausančioje žemėje. Yra tokių, kurie tik keletą kartų per metus ateina į garažus, bet daugelis daug laiko čia leidžia. Neabejojama, jei bus pašalinti pastatai, šioje vietoje atsiras neoficialus sąvartynas, mat net dabar vyrams tenka nuolat vaikyti šilutiškius, atvežančius įvairias šiukšles. Daugelis jų atliekas veža net naktį, kad dieną nereikėtų susidurti akis į akį su garažų šeimininkais. „Tikrai ne mes čia šiukšliname“, - tvirtino susirinkusieji.
Pastatų savininkai teigia, kad tikrai padėtų talkas suorganizuoti aplinkai sutvarkyti, jei tik valdžia skirtų transportą šiukšlėms išvežti.
Liks benamiu
Kęstas guodėsi, kad prieš penkerius metus neteko savo būsto ir jam neliko nieko kito, kaip įsikurti garaže. „Esu registruotas darbo biržoje. Jei iškraustys, aš neturiu kur eiti gyventi. Teks įsigyti palapinę ir eiti gyventi prie Savivaldybės pastato. Neturiu daugiau kur dingti. Būsiu tada benamis. Jau geriau aš gyvenu čia, garaže. Turiu pasistatęs krosnį. Nevalkatauju, maisto niekieno neprašinėju. Tiesiog čia gyvenu. Nenoriu atsistoti prie parduotuvės ir prašyti centų, kad galėčiau bandelių nusipirkti“, - atviravo pašnekovas.
Vyrai neslėpė - džiaugiasi, kad čia gyvena Kęstas, mat mažesnė tikimybė, jog jų nuosavybė bus išplėšta.
Virginija ir Petras Budrevičiai vieni pirmųjų įsikūrė šioje teritorijoje. Jie jau daug metų su meile tvarko savo plotelį, kuriame leidžia kiekvieną laisvą minutę. Čia turi net lysves susikasę, šiltnamį pasistatę, rožyną įveisę, vaismedžių prisodinę. Jiems tai vienintelė vieta, kur gali išeiti iš savo namų, nes sodui nusipirkti pinigų neturi. Iš Kauno ir Vilniaus atvyksta juos aplankyti vaikai, kurie taip pat džiaugiasi tėvų išpuoselėtu kampeliu. Senjorams net širdį suskauda, kai pagalvoja, jog gali tekti iš čia išeiti. Ši vieta sutuoktiniams tapo labai svarbia gyvenimo dalimi.
Reikalingi leidimai
Šilutės seniūno pavaduotojas A. Ivanauskas patvirtino, kad tokie įspėjimai garažų savininkams buvo išdalinti ir teigė, jog jie privalo savo garažus pašalinti iš tos teritorijos. Pasak jo, jei to nepadarys patys, Šilutės savivaldybės administracija organizuos jų nugriovimą ir už paslaugas teks susimokėti nugriautų patalpų savininkams. Seniūno pavaduotojas minėjo, kad apie šį nutarimą garažų savininkai buvo ne kartą įspėti. „Toks yra aplinkos sutvarkymo įstatymas – kiekvienas statinys ar laikinas ar koks kitoks statinys turi turėti leidimą ten statyti. Ten niekas jų neturi. Savavališkai juos susistatė, susivežė. Buvo spaudimas mums iš kitų institucijų, kurios yra viršesnės nei savivalda, kad atliktume tą pareigą, nes savivaldos teritorijoje stovi neregistruoti statiniai. Ir čia niekur nedingsi. Norėtume turėti, tačiau kiekvienam statiniui reikalingas leidimas ir jam paskirta vieta. Žemę turi įsigyti ar ją nuomoti. O laikiniems garažams nėra tokios paskirties. Žmonės juos pasistatė savavališkai. Už žemę reikia mokesčius mokėti. O jie to nedaro ir nesistengia nieko įsiteisinti. Būtų gal įteisinę kokį nors garažų kooperatyvą ar dar kažką. Niekas nieko nedarė. Žeme naudojosi, veiklą vykdė ir mokesčių nemoka. Šiuo atveju garažų savininkai įsiteisinti savo nuosavybės negali. Lietuvos įstatymai to daryti neleidžia. Čia jau ne nuo mūsų priklauso. Aplinkos ministerija leidžia įstatymus, mes juos vykdome, prižiūrime, kad jie būtų vykdomi“, - sakė Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Virgilijus Pozingis.
Tądien visi garažais besinaudojantys žmonės kaip vienas tikino, kad jie jiems labai svarbūs ir dėl jų ketina nenuleisti rankų - kreipsis ir į merą, ir į Šilutės rajono savivaldybės tarybą, o jei prireiks ir į Lietuvos Respublikos Seimo narius Artūrą Skardžių bei Kęstą Komskį.
Būtinai pasidomėsime, kas vyks po tos lemtingosios balandžio 20-osios, ir informuosime jus.