Daugiausia sergančiųjų tuberkulioze – Šilutės rajone
Antradienį lyg perkūnas iš giedro dangaus pasklido žinia – Vainuto gimnazijoje dirbanti pedagogė serga atvira tuberkuliozės forma. Kas buvo ligos šaltinis, dar nežinoma. Mokyklos ugdytiniams bus atliekamas tuberkuliozės testas.
Analizuojant temą paaiškėjo – didžiausias skaičius sergančiųjų šia liga Klaipėdos apskrities teritorijoje praėjusiais metais buvo Šilutės rajone.
Sužinojo iš žiniasklaidos
Apie tai, kad darbuotoja gydoma Klaipėdos tuberkuliozės ligoninėje, mokyklos direktorius nežinojo. „Kaip aš galiu jaustis? Negavau jokios informacijos, rašto ar dar kažko oficialaus iš jokios tarnybos. Kaip man reaguoti, kai paskelbia per televiziją ar kitur? Pats nežinau – ar čia tikrai, ar netikrai. Niekas tos informacijos nepateikia. Buvau spektaklyje. Gavau žinutę, kad per televiziją paskelbė, jog Vainute serga gimnazijos mokytoja. Antradienį atvažiavo iš Klaipėdos visuomenės centro ir paprašė sąrašų darbuotojų. Tikrino, ar visiems atlikti medicininiai patikrinimai. Visi 100 procentų buvo pasitikrinę. Nebuvo jokių priekaištų. Dabar, vadovaudamiesi neoficialia informacija, surengėme mokytojų susirinkimą. Paprašiau klasių vadovų, kad ta mokytoja, kuri galimai yra serganti, bendravo su mokiniais, surinktų jų tėvų sutikimus, jog būtų galima atlikti tuberkuliozės testus, kurie yra užsakyti. Šiaip gal biurokratiškai atrodo, bet viską darau, kas nuo manęs priklauso“, - kalbėjo Vainuto gimnazijos direktorius Antanas Jonikas.
Iki penktadienio ketinama surinkti mokinių tėvų sutikimus. Tuberkuliozės testų dabar negali daryti, kadangi yra inkubacinis laikotarpis - trys dienos. Kita savaitę mokiniai atostogaus. Todėl vadovas prašo tėvų nelaukti ir patiems skubėti pasitikrinti į medicinines įstaigas, kuriose jie yra prisirašę. Rekomendacijos gimdytojams bus išsiųstos ir į elektroninius dienynus.
„Buvo taip – mes streikavome. Vasario 29 dieną lyg atėjo mokytoja ir pasakė, kad negalės padaryti kovo 1-ąją pranešimo, nes vyksta į ligoninę. Užklausiau, ar ji susirgo. Tuomet mokytoja pasakė, kad jai reikia... Niekada neklausiu žmogaus, kokia liga jis serga. Negaliu to padaryti dėl etikos. Dar mokytojai pasakiau, kad nieko tokio, jei nebus jos pranešimo, aptarsime mokinių trimestro rezultatus ir be jo. Tiek ir težinojau. Man niekas nepaskambino ir nepasakė apie šį atvejį. Net nežinojau, kad ji guli infekciniame skyriuje“, - tęsė pokalbį A. Jonikas. Jis įsitikinęs, kad jei kažkas nutinka, apie tai nedelsiant turi būti informuoti vadovai. Dabar jam susidarė įspūdis, kad nėra sistemos, kaip viskas turėtų vykti, kai atsiranda tokia problema. Gyvenime jam tai pirmasis toks atvejis.
Yra gera specialistė
A. Jonikas sakė, kad serganti mokytoja – labai gera specialistė, metodininkė, tvarkinga moteris. Anot jo, tokia liga gali užklupti bet kada ir bet ką. „Nežinau net kaip ji jaučiasi. Nuvažiuoti aplankyti negaliu. Nežinau... Reikėtų ją kažkaip paguosti, nuraminti. Mokytojai yra jautrūs žmonės. Bet kam toks dalykas nebūtų malonus“, - įsitikinęs A. Jonikas. Jis neslėpė – griežtai laikosi reikalavimo, jog mokytojai pristatytų sveikatos pasitikrinimo pažymas ir medikų išvadas. Ir dabar mokyklos bendruomenei patarė nelaukti ir nueiti persišviesti plaučius, jei to nedarė daugiau kaip dvejus metus. Direktorius teigė, kad jei darbuotojas atneša sveikatos patikrinimo knygelę su įrašu, kad gali dirbti, tuo ir vadovaujasi. Tuberkulioze susirgusi mokytoja sveikatą buvo pasitikrinusi praėjusių metų rugsėjo mėnesį.
Nustatyta profilaktinio patikrinimo metu
Klaipėdos visuomenės sveikatos centro (KVSC) Šilutės skyriaus vedėja Roma Jovaišaitė patvirtino, kad pedagogei nustatyta liga tuomet, kai ji profilaktiškai tikrinosi sveikatą. Šiuo metu ligonė nedirba ir yra gydoma Klaipėdos tuberkuliozės ligoninėje.
Pasak specialistės, antradienį gimnazijoje lankėsi KVSC Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjo pavaduotoja Ina Kuznecova bei KVSC Šilutės skyriaus specialistė Galina Gorbatova. Specialistės patarė gimnazijos vadovams, kaip elgtis šioje situacijoje, pateikė siūlymus, kaip organizuoti tolimesnį darbą vaikų, kurie kontaktavo su sergančia pedagoge. Rekomenduota sveikatą pasitikrinti ir kolegoms. Patalpas valyti drėgnu būdu, jas nuolat vėdinti. Kiek gali būti užsikrėtusiųjų, pasakyti niekas negali. Tai paaiškės tik po atliktų tyrimų.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, didžiausias sergančių tuberkulioze gyventojų skaičius Klaipėdos apskrityje praėjusiais metais buvo Šilutės rajone – maždaug du kartus viršijo apskrities vidurkį. Šilutės rajone pernai susirgo 26 žmonės (6,2 atvejo 10-čiai tūkst. gyventojų). R. Jovaišaitės duomenimis, iš jų susirgo 20 kaime gyvenančių asmenų, ir 6 – Šilutės mieste. Išsiaiškinta, kad dažniausiai klastinga liga serga niekur nedirbantys rajono gyventojai. Tokių pernai buvo septyniolika, dirbančių trys, o pensininkų penki. Pagal amžių didžioji dalis ligonių yra nuo 30 iki 59 metų amžiaus.
Veikia tuberkuliozės kabinetas
Nuo tuberkuliozės skiepijami naujagimiai, kad pirmaisiais metais nesusirgtų ūmiomis šios ligos formomis, galinčiomis pasibaigti mirtimi. Vėliau skiepas neefektyvus. Pagrindinė profilaktikos priemonė – ankstyvas sergančiųjų išaiškinimas, gydymas, kad liga neplistų.
Pasak R. Jovaišaitės, Šilutės rajonas – iš tų, kur daugiausia sergančiųjų tuberkulioze, tačiau apskritai – Lietuva yra šalis, kuri pirmauja tarp Europos Sąjungos šalių. „Kodėl Šilutės rajone daug sergančiųjų? Sunku paaiškinti. Yra daug priežasčių – prasta imuninė sistema, mityba, genetinė informacija, kontaktas su sergančiuoju. Anksčiau buvo manoma, kad tai asocialių žmonių liga, kurie serga, nesigydo, platina ligą. Kai sergamumas tuberkulioze rajone didelis, pats žmogus gali platinti ligą“, - sakė pašnekovė.
R. Jovaišaitė priminė - Šilutės rajone yra tuberkuliozės kabinetas, kur žmonėms paprasčiau tikrintis sveikatą. Tyrimai gali būti atlikti kiekvienam to norinčiam rajono gyventojui.