Vaikai ir šeimos gydytojas: kada kreiptis būtina?
Šeimos gydytojas yra laikomas vienu svarbiausių tiek vaikų, tiek suaugusiųjų medikų. Dažnai tėveliai, besirūpindami savo atžalos sveikata, į šeimos gydytoją kreipiasi tik tada, kai jų vaikui pasireiškia akivaizdūs ligos simptomai. Ligonių kasos siekia stiprinti pasitikėjimą šeimos gydytoju ir primena, kad į šį mediką rekomenduojama kreiptis ne tik vaikui susirgus, bet ir dėl itin svarbių profilaktinių sveikatos patikrinimų.
Profilaktinis vaikų sveikatos tikrinimas
Šeimos gydytojo kompetencijai priskiriama ne tik diagnozuoti ir gydyti vaikų ligas, bet ir daugelis kitų paslaugų, teikiamų mažiesiems. Vienos svarbiausių – vaikų profilaktiniai sveikatos tikrinimai, kurie padeda išaiškinti ir koreguoti rizikos veiksnius sveikatai, nustatyti vaiko sveikatos būklę, jos atitiktį normatyvams.
„Tėveliai neturėtų pamiršti pasirūpinti vaikų sveikatos profilaktika ir taip užkirsti kelią rimtesniems susirgimams. Juk kuo anksčiau yra diagnozuojama liga, tuo lengviau ją gydyti", – profilaktinių vaikų sveikatos tikrinimų svarbą pabrėžė Vilniaus TLK direktoriaus pavaduotoja Dalia Šimelienė.
Profilaktiniai sveikatos tikrinimai turi būti atliekami nuo pat vaiko gimimo iki jo pilnametystės ne rečiau kaip kartą per metus. Šiems tikrinimams yra priskiriama odos, matomų gleivinių, burnos apžiūra, periferinių limfmazgių apčiuopa, arterinio kraujo spaudimo matavimas, regėjimo aštrumo nustatymas, klausos tikrinimas, bendras kraujo ir šlapimo tyrimas, gliukozės kiekio kraujyje ištyrimas, svorio, ūgio matavimas ir kiti tyrimai.
Vaiko sveikatos pažymėjimas
Kiekvienais metais ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaiko tėvai privalo pasirūpinti savo atžalos sveikatos patikra. Ugdymo įstaigai privaloma pateikti ne anksčiau kaip prieš metus išduotą vaiko sveikatos pažymėjimą.
Sveikatos patikros metu šeimos ar vaikų ligų gydytojas įvertina vaiko fizinę būklę ir jo galimybes dalyvauti mokyklos ugdymo veikloje. Įvertina vaiko ūgį, svorį, kraujospūdį, regą, kraujotakos, kvėpavimo, nervų, virškinimo, skeleto-raumenų ir kitų sistemų funkcionavimą. Taip pat nustato ir fizinio ugdymo grupę. Jeigu vaikas dėl sveikatos būklės atleidžiamas nuo kūno kultūros pamokų, gydytojas nurodo kuriam laikui. Vertinimų duomenys ir rekomendacijos įrašomi išduodamame specialios formos pažymėjime. Jame taip pat pateikiama informacija apie skubią pagalbą vaikui, sergančiam alergija, lėtinėmis ar kitomis ligomis, nurodant pirmosios pagalbos priemones.
Sveikatos tikrinimams taip pat priskiriama profilaktinė vaikų dantų ir burnos higienos būklės apžiūra. Atlikdamas kasmetinį sveikatos patikrinimą, odontologas įvertina vaiko dantų ir žandikaulių būklę, informuoja apie dantų ėduonies profilaktikos priemones. Vaikams nuo 6 iki 14 metų ir jų tėveliams primena apie krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programą, kurioje dalyvaujantiems vaikams paslaugos teikiamos nemokamai.
Profilaktiniai skiepijimai
Pavojingų ligų prevencijai užtikrinti Lietuvoje vykdoma vaikų imunoprofilaktika, kurią skiria šeimos gydytojas. Jis vadovaujasi patvirtintu profilaktinių skiepijimų kalendoriumi, kuriame pagal skirtingas vaikų amžiaus grupes numatytos reikalingos vakcinos. 7 metų vaikams šeimos gydytojas skiria atlikti ir tuberkulino mėginį (Mantu).
Vilniaus TLK primena, kad profilaktiniai vaikų sveikatos patikrinimai, imunoprofilaktika ir kitos gydymo paslaugos vaikams yra apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis ir tėveliams už šias paslaugas papildomai mokėti nereikia.
Socialinė akcija „Sveika šeima"
Šiemet ligonių kasos, siekdamos pabrėžti šeimos gydytojo svarbą, vykdo socialinę akciją „Sveika šeima". Ji skirta Tarptautinei šeimos dienai, kuri minima gegužės 15-ąją. Šiuo metu visoje Lietuvoje vyksta socialinės akcijos piešinių konkursas „Mano šeimos gydytojas". Jame kviečiami dalyvauti visi pradinių klasių mokiniai.
Gražiausi piešiniai, kuriuose atsispindės, kaip šeimos gydytojas gydo mamą ar tėtį, brolį ar sesę, močiutę ar senelį, virs atvirlaiškiais ir per vaikus gegužės mėnesį pasieks šeimas. Tokiu būdu ligonių kasos ragins žmones aktyviau naudotis iš PSDF biudžeto apmokamomis prevencinėmis programomis, atkreipti dėmesį į būtiną sveikatos profilaktiką ir rūpintis visiems svarbia šeimos sveikata.
Primename, kad vaikų piešinių konkursas tęsis iki kovo 31 d. Konkurso taisyklės skelbiamos čia.
Kontaktai konkurso dalyviams – pradinių klasių moksleiviams, jų tėveliams ir pradinių klasių mokytojams: