Rajono valdžios akivaizdoje prisiminė ir Švėkšnos valsčiaus laikus

2016-03-24, Stasys BIELSKIS
Seniūnijos specialistas Bronius Oželis kalbėjo apie savo veiklos sritį - seniūnijai priklausančių objektų priežiūrą.
Seniūnijos specialistas Bronius Oželis kalbėjo apie savo veiklos sritį - seniūnijai priklausančių objektų priežiūrą.
Praėjusią savaitę Šilutės rajono savivaldybės vadovai seniūnijose pradėjo pristatinėti Savivaldybės tarybos ir mero bei Savivaldybės administracijos direktoriaus ir Savivaldybės administracijos 2015 metų veiklos ataskaitas. Kovo 16-ąją jie lankėsi Švėkšnoje. Įdomu tai, kad Švėkšnos seniūnijos darbuotojai jau renginio, į kurį atėjo apie 30 vietos gyventojų, pradžioje patys prisistatė savo darbus, nuveiktus 2015 metais, ir tik po to išklausė rajono vadovų ataskaitas.

Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis, pradėdamas susirinkimą, pasakė, kad seniūnijai vadovauja ne vien tik seniūnas, jog čia dirba ir žmonės, kurie teikia viešąsias paslaugas.

Tad pasisakyti buvo paprašyta specialisto Broniaus Oželio. Jis teigė, kad jo veiklos sritis yra seniūnijai priklausančių objektų priežiūra. Tai statiniai, pastatai, šaligatviai, gatvės, keliai ir kiti viešieji objektai. Seniūnija turi traktorių šiems darbams atlikti. Praėjusiais metais 24 asmenys atliko viešuosius darbus, dar 283 žmonės dirbo už pašalpas. Pagrindiniai jų darbai yra švarinti gatves, kelius. Seniūnija turi ir greiderį, kuriuo yra palyginami duobėti žvyrkeliai.

„Dirbame ir mums nebūdingus darbus, pavyzdžiui, pernai paklojome keliasdešimt metrų kabelio gatvėse, kuriose anksčiau buvo panaikintas gatvių apšvietimas, - pasakojo B. Oželis. – Šiais metais esame numatę mažinti iš kapinių išvežamų atliekų kiekius, degraduojančias atliekas atskirsime nuo kitų atliekų ir jas kompostuosime kapinių plėtimui skirtame plote“.

Socialinio darbo organizatorė Neringa Miliauskienė pasidžiaugė, kad pernai buvo gauti 154 prašymai dėl socialinės pašalpos skyrimo, tai yra net 43 prašymais mažiau nei 2014 metais. Dėl vaiko išmokos ir paramos mokinio reikmėms gauta trimis prašymais mažiau. Dėl vienkartinės išmokos gimus vaikui į seniūniją pernai kreipėsi 38 šeimos, tai trimis daugiau nei užpernai. Dėl paslaugos į namus kreipėsi 4 senyvo amžiaus žmonės. Dėl ilgalaikės socialinės gobos gauti taip pat 4 prašymai.

Socialinė darbuotoja darbui su rizikos šeimomis Aina Bagdanovienė: „Teikiame paramą 26 šeimoms, iš kurių 7 šeimos priskirtos prie sunkios rizikos šeimų. Yra 13 vidutinės rizikos ir 6 lengvos rizikos šeimos. Remiantis Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu dėl socialinės pašalpos išmokų vaikams teikimo nepinigine forma, socialinės darbuotojos padeda 12 socialinės rizikos šeimų. Pagrindinės priežastys, dėl kurių šeimos įrašomos į socialinės rizikos šeimų sąrašą, yra – dėl socialinių įgūdžių stokos, piktnaudžiavimo alkoholiu, smurto artimoje aplinkoje, dėl vaikų teisių pažeidimų, neužtikrinant jiems saugios aplinkos namuose“.

Žemės ūkio specialistas Vaclovas Šernius sakė, kad jam dažniausiai tenka bendrauti su senais žmonėmis, nes kaimas sensta. Palyginti 2014-uosius ir 2015 metus, pasėlius deklaruojančių asmenų skaičius sumažėjo 24 žmonėmis. Mat žmonės traukiasi iš žemės ūkio verslo.

Kalbėdamas apie prevencines priemones dėl kiaulių maro V. Šernius sakė, kad jam teko aplankyti daug ūkininkų ūkių, ir jau gali pasidžiaugti labai pasikeitusia aplinka lyginant su ankstesniais metais. Visi kiemai yra kuo puikiausiai sutvarkyti.

Seniūnas A. Šeputis savo pasisakymą pradėjo laikydamas rankose naujausią Petro Čeliausko knygą „Švėkšna spaudos puslapiuose“. Ir pateikė seniūnas įdomios šio krašto statistikos iš praeities. Pvz., 1922 metais iš valsčiaus valdybos surinktų žinių matyti, kad Švėkšnos valsčiuje lietuvių vyrų buvo 2 964, moterų daugiau – 3404, žydų vyrų – 208, moterų – 234, lenkų vyrų – 11, moterų – 12, vokiečių vyrų – 113, moterų – 182. „Tendencija tokia, kad visuose sluoksniuose moterų buvo daugiau“, - sakė seniūnas, pažymėdamas, kad iš viso valsčiuje tais metais gyveno apie 7 tūkstančiai žmonių. Ir valsčiaus teritorija tuomet buvo didesnė – jam priklausė dalis dabartinės Gardamo seniūnijos teritorijos ir nemaža dalis Veiviržėnų seniūnijos (Klaipėdos r.) kaimų.

„Kadangi artėja rinkimai, noriu supažindinti su tų metų savivaldybių rinkimų rezultatais Švėkšnos valsčiuje, - kalbėjo A. Šeputis. - Iš viso buvo pateikta 10 visokių judėjimų ir partijų sąrašų. Teisę balsuoti turėjo 4 800 žmonių. Balsavo 4 420, taigi gana nemaža dalis. Tuomet krikščionys-demokratai gavo 3 balsus, Darbo federacija – 6, valstiečiai-liaudininkai – 3, socialdemokratai – 2, Ūkininkų draugija – 9, atskiri ūkininkai – 2, lietuvių ir vokiečių-evangelikų junginys – 1, žydai - 2, Iš viso buvo 28 nariai. Šiendien Švėkšnos seniūnijoje yra apie 3 500 gyventojų, kadangi ir valsčiaus teritorija sumažėjusi.

Seniūnas pateikė ir kitokių skaičių – praėjusiais metais išvykimą iš seniūnijos deklaravo 53 asmenys, naujai gyvenamąją vietą deklaravo 171 žmogus. Leidimai laidojimui buvo išduoti 57, o išmokėta parama vaikui gimus 38 šeimoms. Pastarasis skirtumas – jau į blogąją pusę... Nors gal ir mažiau buvo tų mirusių švėkšniškių, mat keli leidimai laidoti buvo išduoti asmenims, atvykusiems net iš kitų šalies rajonų.


Straipsnio komentarai

gyventoja2016-03-25
Kas kad turi, greideriuot tai nemoka, kaip buvo duobes taip ir liko. O siaip seniunija savo miesteliu rupinasi, o kita seniunijai priklausanti teritorija jiems nerupi, ypac tos ,kurios prie ribos su kitom. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
2016-03-252016-03-25
seniūnija turi greiderį, kabinamą prie traktoriaus, o ne autogreiderį... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
2016-03-242016-03-24
Oho ho, seniūnija pasirodo ir greiderį turi! ... Bet veikiausiai slepia. Fu... O socialinio darbo organizatorė pavardę pakeitė, tai bent naujienos! Ištekėjo antrą kart, slapčia Komentaras patinka Komentaras nepatinka
..2016-03-24
kažin kam tuos policininkus pasikviečia kad sėdėtų šalia ir saugotų. kas čia per gestapizmai? Komentaras patinka Komentaras nepatinka