Girtiems vairuotojams ir greičio viršytojams – netikėta naujiena
Nuo balandžio 1-osios vairuotojams turėjo įsigalioti gausybė griežtų baudų – didesnės piniginės baudos už praktiškai visus kelių eismo taisyklių pažeidimus, rimtesnė atsakomybė už elgesį kelyje ir, svarbiausia, kardinaliai pasikeitusios bausmės neblaiviems vairuotojams.
Dabar visa tai galima pamiršti iki kitų metų.
Didžiulės baudos – kitamet
Seimas nenumatytame posėdyje penktadienį ypatingos skubos tvarka priėmė Administracinių nusižengimų kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo tvarkos įstatymo ir lydimųjų teisės aktų pataisas, kuriomis nutarta atidėti jo įsigaliojimo datą.
Naujų baudų pripildytas kodeksas įsigalios 2017-ųjų sausio 1 dieną.
Už šį pakeitimą balsavo 97 Seimo nariai, prieš balsavusių nebuvo, susilaikė 1 parlamentaras.
Tai reiškia, kad šįmet vairuotojai nesulauks ruoštų didžiulių baudų, o daugiau nei 1,5 promilės įpūtę vairuotojai nebus traukiami baudžiamojon atsakomybėn.
Taip pat už atsisakymą pūsti į alkotesterį baudos kol kas nesieks iki 2 tūkst. eurų.
Didesnių baudų nesulauks ir kitas taisykles pažeidę vairuotojai. ANK buvo numatyti pakeitimai visoms šiuo metu galiojančioms baudoms, net ir pačioms mažiausioms. Pvz., už greičio viršijimą 10-20 km/val. vairuotojams būtų tekę mokėti nebe 11-28 eur, bet 12-30 eur, o už nesustojimą prie perėjos vietoje 28-86 eur. buvo numatyta 60-90 eur. bauda.
Nespėjo pasiruošti
Seimas nusprendė atidėti ANK įsigaliojimą dėl vidaus reikalų ministro Sauliaus Skvernelio rašto, kuriame tvirtinama, kad nėra pasiruošta naujo kodekso taikymui.
„Tinkamai organizuoti Administracinių teisės pažeidimų registro (ATPR) funkcionalumo pakeitimą (pritaikymą) pirmiausia trukdė tai, kad nebuvo laiku skirtos tam reikalingos lėšos. Tik skyrus lėšas (t. y. tik 2016 m.) atsirado reali galimybė vykdyti viešųjų pirkimų procedūras ir taip pradėti ATPR funkcionalumo pakeitimo darbus.
Nepakeitus (nepritaikius) ATPR funkcionalumo, nebus techninių galimybių visoms ATPK įgaliotoms institucijoms (pagal registro nuostatus jų yra 87, šiuo metu įregistruotos 237 ATPR tvarkymo įstaigos – juridiniai asmenys) registruoti išaiškintus administracinius nusižengimus“, – buvo teigiama rašte.
Liko keistų sprendimų
Trūkumų vis dar turi ir pats ANK. Pavyzdžiui, po pakeitimų vairuotojams buvo nustatytos trys skirtingos bausmės už atsisakymą tikrintis blaivumą.
Jei vairuotojas atsisakytų pūsti į alkotesterį pareigūnams sustabdžius, jam buvo numatyta 1000-2000 eurų bauda. Bet po nedidelės avarijos už tokį patį atsisakymą bauda sumažėja iki 1200-1400 eurų.
Dar keisčiau, jei pažeidimas pakartotinis – tada už atsisakymą tikrintis blaivumą ANK numatyta tik 850-1500 eurų.
Visais atvejais būtų taikomas ir skirtingas teisės vairuoti atėmimo laikas.
Planuoja naują baudų mokėjimo tvarką
Seimo narys Julius Sabatauskas nevadino tokių nesutapimų spragomis, bet pripažino, kad bus apie ką pagalvoti.
„Reikės pamąstyti. Gal reikia suvienodinti baudas, nes vairavimo teisės atėmimas yra dar griežtesnis“, – svarstė jis.
Pasak J.Sabatausko, svarbiausia problema tramdant pavojingiausius vairuotojus yra ne baudų dydis.
„Reikėtų mąstyti apie kitką – kaip padaryti, kad tos baudos būtų mokamos. Neseniai kalbėjomės su policijos vadovais, jie pateikė skandinavų pavyzdį, kai baudos yra diferencijuojamos pagal tai, kada jas moki.
Tiesiog skatinti baudų mokėjimą, ir kuo skubesnį. Jei per trumpą laiką mokėtų, bauda būtų minimali, truputį vėliau – iš karto didėja, o po ilgesnio laiko, už kelių savaičių, jau didėja drastiškai.
Tada vairuotojas skatinamas kuo greičiau sumokėti baudą, nes jei neginčiji baudos, yra motyvacija sumokėti kuo greičiau, nes sumokėsi mažiau“, – aiškino planus J.Sabatauskas.
Administracinių nusižengimų kodeksu turi būti reglamentuota fizinių asmenų administracinė atsakomybė, atribojant ją nuo baudžiamosios atsakomybės, užtikrinant esmines administracinės atsakomybės savybes – greitą ir paprastą procesą, pirmenybės teikimą nerepresinėms poveikio priemonėms, poveikio priemonių adekvatumą padarytam teisės pažeidimui.
Naujasis kodeksas turi pakeisti šiuo metu galiojantį Administracinių teisės pažeidimų kodeksą. 1984 m. priimtas ir 1985 m. įsigaliojęs Administracinių teisės pažeidimų kodeksas, nors ir iš esmės pakeistas, yra paskutinis iki 1990 m. kovo 11 d. priimtas ir iki šiol galiojantis įstatymas.
Straipsnio komentarai
O PROE ŠITO PRIVEDA POLITIKAI