Etikos komisija rinksis tik išgerti kavos?
Praėjusią savaitę Šilutės rajono savivaldybės taryba patvirtino naujus Etikos komisijos nuostatus. Todėl nuo šiol šios komisijos nariai turės rinktis bent kartą per mėnesį, o ką jie veiks posėdžių metu, atrodo, jog nežino ir pati komisija.
Funkcijų lyg ir netrūksta
Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymas numato, kad Savivaldybės tarybos sudaromų komisijų nariais gali būti Savivaldybės tarybos nariai, valstybės tarnautojai, gyvenamųjų vietovių bendruomenių ir bendruomeninių organizacijų atstovai bei kiti bendruomenės nariai. Etikos komisijoje gyvenamųjų vietovių bendruomenių atstovai turi sudaryti ne mažiau kaip trečdalį komisijos narių.
Šilutės rajono savivaldybės tarybos Etikos komisijos pirmininkas - Šilutės rajono savivaldybės tarybos narys Jonas Jatautas. Komisijoje yra ir Šilutės rajono savivaldybės tarybos nariai Vaidas Bendaravičius, Algis Bekeris, Šilutės seniūnaitis Aleksas Kvederis bei Juknaičių seniūnaitis Valentinas Dylertas.
Įstatymai numato, jog šios sudėties komisija turi prižiūrėti, kaip Savivaldybės tarybos nariai laikosi LR vietos savivaldos įstatymo, Valstybės politikų elgesio kodekso, reglamento, kitų teisės aktų, reglamentuojančių Savivaldybės tarybos narių veiklą ir elgesį, reikalavimų. Turėtų ir analizuoti Savivaldybės tarybos narių nedalyvavimo Savivaldybės tarybos, komitetų ir komisijų posėdžiuose ir šio įstatymo nustatytų pareigų nevykdymo priežastis, nagrinėja gautą informaciją dėl Savivaldybės tarybos nario veiklos ar jo viešųjų bei privačių interesų nesuderinamumo, Savivaldybės bendruomenės narių, valstybės institucijų, gyvenamųjų vietovių bendruomenių ar bendruomeninių organizacijų atstovų siūlymus ir pastabas dėl Savivaldybės tarybos narių veiklos skaidrumo. Jie gali teikti Vyriausiajai rinkimų komisijai siūlymą dėl Savivaldybės tarybos nario įgaliojimų nutraukimo, jeigu šis Tarybos narys yra praleidęs iš eilės tris Savivaldybės tarybos posėdžius be pateisinamos priežasties.
Komisija padarė įtaką
Atrodo, yra nemažai funkcijų, kurias Etikos komisija turėtų, o ir galėtų atlikti. Tačiau jos pirmininkas neatmeta galimybės, jog gali būti ir taip, jog jos nariai susirinks tik kavos atsigerti, mat nuo šiol jie turės posėdžiauti kiekvieną mėnesį. Tai numatyta Etikos komisijos nuostatuose.
„Etika yra labai rimtas dalykas. Net pats rimčiausias. Nuo etikos ir moralės priklauso visi kiti dalykai. Tokios institucijos buvimas nereiškia, kad visi bus lojalūs, dori. Tai yra, sakykime, tam tikras sargas. Tas sargas iš tiesų turi būti mumyse. Reikalingas vidinis sargas. Moralės ir sąžinės dalykai yra susiję su paties žmogaus esme – kas jis yra, ar jis save vertina, ar analizuoja save kritiškai, ar prisiima atsakomybę? Politikai nėra išimtis. Jų atsakomybės laipsnis yra didesnis“, - „Šilokarčemai“ sakė komisijos pirmininkas J. Jatautas. Jis teigė, kad jo vadovaujama komisija sukuria tam tikrą darbinę aplinką. Pasak etikos sargo, jo pareiškimai, vertinimai, pasisakymai, bendra Etikos komisijos narių nuomonė daro teigiamą, pozityvią, konstruktyvią įtaką Šilutės rajono savivaldybės tarybos darbo atmosferai.
„Pasiekėme tam tikrą gebėjimą išklausyti vieni kitus. Tai pozicijos, opozicijos dalykai, tam tikros sankirtos, nusistatymai, vertybės. Šia prasme, manau, Etikos komisija buvo pakankamai jaučiama Tarybos vidinės veiklos tam tikrai kontrolei“, - tęsė pašnekovas. Koks bus etikos sargų susirinkimų turinys, kol kas jis neprognozuoja, nes iki šiol buvo renkamasi tik pagal poreikį. O kaip bus, jei visi laikysis Valstybės politikų elgesio kodekso, nedarys Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo pažeidimų?
„Kol kas tai yra atviras klausimas. Nemanau, kad čia turėtume susigalvoti sau darbą. Fiksuosime susirinkimų laiką. Susirinksime ir specialiai susigalvoti darbo nereikės – arba jo bus, arba ne. Kol kas sunku suvokti tą nuostatą, kurią numatė Savivaldos įstatymo rengėjai, ko jie nori pasiekti nuolatiniu, reguliariu komisijos darbu. Nežinau. Kol kas man tai mįslė“, - atviravo politikas. Jis pripažino – nėra aišku, ką veiks Etikos komisijos posėdžių metu. Pasak J. Jatauto, komisija funkcijos apibrėžtos nuostatose, bet tai susiję su konkrečiais atvejais, kuomet kyla pavojus viešiesiems ir privatiesiems interesams arba jau buvo padaryti su tuo susiję veiksmai. Jis teigė, kad reguliaraus darbo objekto kaip ir neturi, o rinktis reikėtų tuomet, kai yra probleminė situacija.
Nėra racionalu ir protinga
Ar nebus taip, jog susirinks komisija tik drauge atsigerti kavos ir išsiskirstys? „Pats įstatymo kūrėjas sukuria tokią situaciją, kuri, reikia manyti, bus sukritikuota. Mūsų pačių darbo laikas – ar privačioje kompanijoje, ar viešojoje įstaigoje, yra brangus. Rinktis vien dėl to, kad išgerti kavos reguliariai... Tai nėra racionalu ir protinga. Vadovaujantis sveiko proto principu, kol kas nematau įstatymo leidėjo priežasčių, kodėl reikėjo nustatyti reguliarų komisijos darbą. Tai rebusas – sukurti situacijas, kada nėra priežasties, darbo objekto“, - dėstė J. Jatautas.
Ateitis parodys, kaip vyks Etikos komisijos darbas. Išklausius jos pirmininką, galima neatmesti galimybės, jog posėdžių darbotvarkėse nebus krūvos klausimų. Ko gero, nenustebsime pamatę tokią darbotvarkę, kokią praėjusį mėnesį turėjo sudariusi Kontrolės komisija. Joje puikavosi du klausimai. Pirmasis - „Dėl kontrolės komiteto darbotvarkės“, o antrasis - „Kiti klausimai“.