Neįgaliųjų automobiliams skirtos vietos traukia savanaudžius, tinginius ir nesubrendėlius
Ko gero, nuėję prie bet kurio Šilutėje esančio prekybos centro neretai galite pamatyti itin prabangias transporto priemones, kurios pastatytos neįgaliesiems skirtose vietose. Todėl galima net padaryti išvadas, jog neįgalieji gyvena pasiturinčiai. Deja, tai tik iliuzija...
Bandė sugėdinti
Šilutiškis Jonas įsitikinęs - neįgaliųjų automobiliams skirtos vietos traukia savanaudžius, tinginius ir nesubrendėlius. Iliuziją, jog neįgalieji yra gana pasiturintys, sukuria sukčiai, iš likimo nuskriaustų žmonių besigviešiantys atimti net šitą menką privilegiją – pasistatyti mašiną patogiai ir kuo arčiau norimos aplankyti vietos.
„Jie tiesiog trykšta noru privažiuoti kuo arčiau prekybos centro durų, nes tingi paeiti galiuką. Dažnai jie nori ir išvengti nuobaudos už ne vietoje paliktą automobilį. Ne kartą pastebėjau, kaip prabangių automobilių vairuotojai be jokios sąžinės graužaties sustoja ir pastato automobilį jam neleistinoje vietoje, o tuo metu atvažiavęs neįgalus žmogus neturi, kur pasistatyti savojo. Gana dažnai turintieji judėjimo sutrikimų turi per skausmus eiti iki parduotuvės nusipirkti maisto. Būna ir taip, kad sveikas vyras išlipa ir ant automobilio lango padeda neįgaliojo ženklą. Nueina, apsiperka. Pasideda pirkinius ir vėl nueina į prie prekybos centro esančią faunos parduotuvę. Grįžta vėl ramiu veidu. Nusiima ženklą ir ramiai išvažiuoja. Kur tokių sąžinė, gėdos jausmas? Gėda į tokius net žiūrėti. Esu bandęs net sugėdinti. Sulaukiau tik atsakymo – dink iš akių, avine. Ar šitaip galima elgtis? Jokio supratingumo. Neveltui sakoma, jog svetimo skausmo nebūna‘, - gūžčiojo pečiais pašnekovas. Vyras pastebėjo, kad dažnai tokie savanaudžiai būna jauni, apie 40-50 metų, augaloti, pasiturintys vyrai. Moterų taip pat ne vieną yra pastebėjęs.
Kuo tos neįgaliųjų automobiliams skirtos vietos traukia?
Bandėme tai išsiaiškinti. Pasak Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato komunikacijos grupės specialistės Rūtos Janavičiūtės, vietos skirtos neįgaliesiems nei pločiu nei kažkuo kitu neišsiskiria. „Tiesiog vietos paskirtos tokiems asmenims dėl patogumo, t. y. arčiau prekybos centrų, ligoninių ir panašiai“, - sakė pareigūnė.
Kelių eismo taisyklėse teigiama, kad neįgaliojo su vežimėliu simbolis žymi stovėjimo vietą, kurioje gali stovėti tik transporto priemonės, pažymėtos skiriamuoju ženklu ,,Neįgalusis“ arba neįgalių asmenų automobilių statymo kortele, kuri turi būti padėta kairėje pusėje už priekinio stiklo. Kitame Kelių eismo taisyklių punkte paaiškinta, kad transporto priemonės, kurią vairuoja teisę naudoti skiriamąjį ženklą ,,Neįgalusis“ turintys neįgalieji arba juos vežantys asmenys, priekis ir galas turi būti pažymėti kvadratiniais mėlynais skiriamaisiais ženklais ,,Neįgalusis“ su baltu apvadu ir baltu kelio ženklo ,,Neįgalieji“ simboliu. Kvadrato kraštinės ilgis - 100 mm, apvado plotis -10 mm. Teisę naudoti skiriamąjį ženklą ,,Neįgalusis“ turintys asmenys turi turėti tai patvirtinantį dokumentą.
Atvejai, kuomet transporto priemones į neįgaliųjų vietas pastato sveiki žmonės, Šilutės mieste fiksuojami ir ne tik pačių pareigūnų, bet ir pagal gautus gyventojų skambučius. „Paragintume gyventojus ir toliau aktyviau informuoti apie tokius daromus Kelių eismo taisyklių pažeidimus“, - prašė pareigūnė R. Janavičiūtė. Ji priminė, kad už tokį neleistinoje vietoje pasistatytą transporto priemonę galima „užsidirbti“ baudą, kuri yra nuo 28 iki 86 eurų.
Konkrečiai įvardinti, kiek buvo užfiksuota tokių pažeidimų Šilutės rajone 2015-aisiais ir per tris šių metų mėnesius, pareigūnė negalėjo, nes tokia statistika atskirai nėra vedama.