Neįprastos formos kiaušinis nustebino daugelį naumiestiškių
Vanagių kaimo (Žemaičių Naumiesčio sen.) gyventoja Rita Bartkuvienė vištų lizde rado padėtą nematytos formos kiaušinį. Moteris „Šilokarčemai“ sakė, kad šitą kiaušinį daug kam parodė – ir kaimynams, ir giminaičiams, bet visi tik stebėjosi ir nieko negalėjo pasakyti. Net Ritos mama teigė tokį kiaušinį matanti pirmą kartą gyvenime.
Rita ir Tomas Bartkai ūkininkauja. Plėtoja mėsininkystės krypties ūkį – augina keturiasdešimt mėsinių galvijų, dar prižiūri ir karves žindenes. O vištų – keturiolika – laiko tik dėl savęs, kad kiaušinių nereikėtų pirkti...
Šio kiaušinio nuotrauką nusiuntėme mokslininkui ir paprašėme šį atvejį pakomentuoti. Kiaušinis buvo padėtas dar prieš Velykas, šeimininkė jį pavadino ypatingu velykaičiu, bet paaiškinimo apie jį teko ilgokai palaukti. LSMU Veterinarijos akademijos Gyvulininkystės technologijos fakulteto profesorius, Gyvūnų auginimo technologijų instituto vadovas Romas Gružauskas, pirmiausia atsiprašęs už pavėluotą atsakymą, paaiškino:
„Kiaušinio lukštas priklauso nuo daugelio faktorių: genetinių, mitybos, paukščio sveikatingumo, aplinkos sąlygų. Kiaušinis pradeda formuotis kiaušialąstėje. Vėlesniuose kiaušinio formavimosi stadijose įvairiuose vaisos organuose formuojasi baltymas ir lukštas. Jo formavimosi metu gali atsirasti jūsų minimi kiaušinio defektai. Lukštui formuojantis jo membrana būna minkšta, po to storėja (kietėja). Vanduo difunduoja į baltymą taip formuodamas lukšto storį ir pašalindamas lukšto raukšles. Kiaušinio lukšto formavimuisi reikalingas kalcis.
Kartais taip atsitinka, kad vištų dedeklių vaisos organuose susiformuoja įvairių formų, raukšlėti, gruoblėti, minkšti ir kitokie kiaušiniai. Toks lukštas susiformuoja ir dėl kalcio trūkumo arba pertekliaus, dėl vario trūkumo paukščių mityboje. Be to, esant infekcinėms ligoms gali atsirasti taip vadinamas ,,egg drop“ sindromas, kurio požymiai yra tokie kaip jūsų atsiustoje nuotraukoje. Tokių kiaušinių pakinta ne tik forma, bet ir lukšto spalva“.