Lenkijos parduotuvėse – rojus šilutiškiams
Prieš įvedant eurą Lietuvoje visi buvo įtikinėjami, kad niekas nepabrangs, kad kainos išliks tokios, kokios buvo, tik jos bus konvertuotos į eurus. Tačiau, kai šalyje „įsitaisė“ euras, pamatėme, jog realybė yra visiškai kitokia. Ieškančių būdų, kaip pigiau nusipirkti, išgyventi, sutaupyti, – netrūksta. Vienas iš tokių būdų – pirkimas Lenkijoje.
Kitaip neišgyvenčiau...
Ne paslaptis, kad Lenkijos pakraštyje pirkėjai iš Lietuvos - jau seniai įprastas reiškinys. Įvažiavus į šią šalį net keliolika kilometrų, lietuvių akis traukia pakelėje stovintys reklaminiai stendai, kuriuose pateikiama informacija lietuviškai ar abiem kalbomis apie įvairiausias prekes.
Lenkijos prekybos lentynų šlavimo vajuje dalyvauja ir šilutiškiai. Daug atvažiuojančiųjų į Suvalkų miesto parduotuves bei prekybos centrus, turgų. Iš prekių vežimėlių turinio galima nustatyti, kuris pirkėjas - vietinis, o kuris – atvykęs iš Lietuvos įsigyti pigesnių prekių. „Aš jau keletą kartų važiavau į Lenkiją. Kitaip su tokiais atlyginimais, kokius dabar gauname, neišgyvenčiau“, - atsakė į klausimą, kodėl vyko į kitą šalį pirkti prekių, šilutiškė Sabina Balčytytė-Andrijaitienė. Ji neatmeta galimybės, jog važiuos dar ne kartą, nes ten daug kas yra žymiai pigiau. Pavyzdžiui, ji pastebėjo, kad striukę, kuri Šilutėje kainuoja 45 eurus, ten galima įsigyti tik už 25 eurus.
S. Balčytytė-Andrijaitienė girdėjo, kad drabužių, avalynės kaina mažesnė gyvenvietėse, kurios yra tolėliau už Suvalkų. Ir kas gi ten dar yra pigiau? Šilutiškė teigė, kad ji perka pjaustytą sūrį lapeliais. Čia, Šilutėje, jis kainuoja 1,19 euro, o Lenkijoje (be akcijos) – 0,79 euro. Vištienos ketvirčiai atsieina po 0,90 euro, o pas mus jie - po 1,49 euro. Pigesni ten ir mėsos produktai. Pavyzdžiui, nugarinė ten kainuoja 3,4 euro, pas mus – 4,95 euro. Moters draugė perka ne tik maistą žmonėms, bet ir savo augintiniams, buitinę chemiją.
Vėl planuoja kelionę į Lenkiją
Prisiklausius daug kalbų apie tai, kaip galima sutaupyti ir pigiau nusipirkti, Rima Šikšniuvienė su vyru taip pat aplankė Lenkiją balandžio pradžioje ir, kaip ji pati teigė, nenusivylė. „Už 100 eurų prisipirkome tiek, kad per mėnesį nesuvalgysime. Net pridėjus kelionės išlaidas, sutaupėme. Už tą sumą Lietuvoje nebūčiau nupirkusi net pusės to, ką nusipirkau ten,“- kalbėjo moteris. Ji pasakojo, kad labiausiai šokiravo vitaminų kainos skirtumas. Rima iki tol pirkdavo magnio kapsules Šilutėje. Už jas jis mokėdavo beveik 9 eurus, o svetimoje šalyje jai užteko 2,50 euro.
Faršas Suvalkų prekybos centre kainuoja 2,20 euro, o Šilutės prekybos centruose daugiau nei 3 eurai. „Net daržovės ten kainuoja pigiau. Jas pirkome Lenkijos turguje. Ilgų agurkų kilogramas kainavo 0,5 euro, o pas mus jie akcijos metu kainuoja apie 1,19 euro. Graikiniai riešutai kainavo 2 eurus už kilogramą, o pas mus jie daug brangesni. Didelės ir sultingos kriaušės ten - nuo 0,5 iki vieno euro, o pas mus akcijos metu mažytės parduodamos beveik po 0,80 euro“, - apie kainų skirtumus pasakojo R. Šikšniuvienė. Ji ne kartą pabrėžė, kad tikrai šeima sutaupė, ir jau planuoja dar kartą vykti apsipirkti į kaimynystėje esančią šalį.
Reikia žinoti kainas Lietuvoje
Juknaitiškis Dmitrijus Stanišauskas taip pat perka maisto produktus Lenkijoje. Anot jo, geriausiai galima nusipirkti tuomet, kai nuvyksti į Lenkiją ir prekybos centruose yra paskelbtos akcijos. Vyras pastebėjo, kad Suvalkuose prekės pigesnės nei Varšuvoje.
Juknaičių kaimo gyventojas įsitikinęs – su 30 eurų kišenėje važiuoti į Lenkiją neapsimoka, reikia su savimi apie 200 eurų turėti. „Paskutinį kartą išleidau 170 eurų. Prisipirkome visko. Žalia kumpinė mėsa ten kainuoja 2,40 euro, o pas mus ji brangesnė – beveik 4 eurai. Perku tik tikrą ir gerą sūrį. Jis ten kainuoja 5-6 eurai, pas mus – nuo 8 eurų. Prancūziškos bandelės ten kainuoja po 6-7 centus, o pas mus po 30 centų. Sviesto ten nusiperki už 60 centų. Pas mus jo kaina daug didesnė“, - pokalbį tęsė juknaitiškis. Jis tvirtino, kad įrenginėdamas savo šeimos namą statybinių medžiagų – glaisto, plytelių, tapetų ir kt. - Lietuvoje taip pat nepirks, mat domėjosi kainomis ir jos mūsų šalyje daug didesnės. D. Stanišauskas pirko klozetą Šilutės statybinių prekių parduotuvėje. Čia jis kainavo 150 eurų (su akcija). Vėliau Lenkijoje matė tokį pat klozetą ir buvo tik vienintelis skirtumas tas, kad jis be akcijos kainavo 130 eurų.
Prieš keletą metų pašnekovas pirko batus. Lietuvoje jie kainavo 190 litų (akcijos metu), o Lenkijoje už juos sumokėjo tik 140 litų. „Po televizijos laidų, jog Lenkijoje galima pigiai prisipirkti, toje šalyje lietuvių padaugėjo. Yra tekę sutikti net tokių, kurie atvykę iš Telšių, Šiaulių ir kitų Lietuvos vietų. Draugai vyko prieš šventes. Buvo ilgos eilės. Teko jiems ilgai laukti, kol galėjo atsiskaityti,“ - dėstė D. Stanišauskas. Paprastomis darbo dienomis ilgų eilių nebūna.
Ekonomistai sutinka, kad Lenkijoje pirkti iš tiesų pigiau. Tai lemia ne tik Lenkijos mokesčių politika, bet ir euro atžvilgiu nusilpęs zlotas. Tačiau visi pašnekovai tikino, kad perkant Lenkijoje reikia žinoti, kokios norimų įsigyti daiktų, maisto produktų kainos mūsų šalyje, mat yra ir tokių daiktų, kurie kainuoja tiek pat kaip ir pas mus ar tik keliais centais pigiau.