Pagėgiuose nauja „profesija“ – ruošiami globėjai ir įtėviai
Pagėgių savivaldybės Socialinių paslaugų centro darbuotojos Gražina Pocienė ir Asta Lankauskienė, kurios parengs globėjus ir įtėvius, juos konsultuos atsiradus šeimoje problemų su įvaikintais vaikais.
Lygiai prieš mėnesį, balandžio 1-ąją, Pagėgių savivaldybėje veiklą pradėjo GIMK (Globėjų ir įtėvių mokymas ir konsultavimas) programos specialistės. Ši programa jau daugelį metų sėkmingai vykdoma daugelyje pasaulio šalių. Ji sukurta siekiant globėjams ir įtėviams pagerinti teikiamų paslaugų kokybę. GIMK specialistai konsultuoja globėjus ir įtėvius, padeda pažinti save bei patikrinti savo apsisprendimą tapti globėjais ar įtėviais. Mokymų metu vertinamas asmens pasirengimas tapti globėju ar įtėviu, teikiama pagalba siekiant užtikrinti globojamo (įvaikinto) vaiko poreikių tenkinimą.
Pagėgių savivaldybės Socialinių paslaugų centras visus, norinčius globoti arba įsivaikinti, ar dar tik svarstančius tokias galimybes ir gyvenančius Pagėgių krašte pakvietė kreiptis į šią įstaigą. Čia bus suteikta nemokama konsultacija, pagalba globos ir įsivaikinimo klausimais.
Ketinantieji globoti ar įsivaikinti dėl išsamesnės informacijos kviečiami kreiptis Pagėgiuose į GIMK komandą.
„Šilokarčemos“ korespondentas pasidomėjo, kaip sekasi centre dirbančioms dviem moterims, kurios priimtos į šias pareigas įsteigus du naujus etatus globėjams ir įtėviams rengti bei konsultuoti esant šeimoje problemų su įvaikintais vaikais. Čia dirba socialinės pedagogės Gražina Pocienė ir Asta Lankauskienė.
„Anksčiau šeimos, norinčios globoti ar įvaikinti vaikus, turėdavo lankyti mokymus Gargžduose, - pasakojo A. Lankauskienė. – Mokymai vyksta apie tris mėnesius. Per tą laiką būna dešimt grupinių susitikimų bei 2-5 – individualūs. Tad žmonėms reikėdavo tris mėnesius, bent kartą per savaitę, po darbo valandų važinėti į Gargždus ir ten tris valandas klausyti kursų. O dabar tie kursai bus rengiami jau čia, Pagėgiuose. Ir visi Pagėgių savivaldybės gyventojai gali kreiptis į Socialinių paslaugų centrą arba Pagėgių savivaldybės administracijos Vaikų teisių apsaugos skyrių. Pristačius reikalingus dokumentus jie galės pradėti mokytis. Bus rengiami pagal programą „Gimk globėju, įtėviu – mokymasis bei konsultavimas“, kuri yra patvirtinta Lietuvos Respublikoje ir pagal kurią mes esame paruoštos. Šiuo metu ieškome šeimų, kurios norėtų laikinai arba nuolat globoti vaikus, arba juos įsivaikinti“.
Šiuo metu Pagėgių vaikų globos namuose gyvena 25 vaikai. Jiems taip pat galima surasti gobėjus arba naujus tėvelius. „Mūsų vizija ir misija, bent jau Pagėgių savivaldybėje, yra ta, kad turėtume tiek šeimų, kuriose galėtume patalpinti vaikus, iš kurių atimamos tėvų teisės, - pasakojo G. Pocienė. – Patalpinti į šeimą, o ne į valdišką instituciją. Nes niekada institucija neatstos šeimos. Ji niekada nepatenkins visų vaiko poreikių, o šeimoje, matant tinkamą įtėvių ar globėjų pavyzdį, didesnė tikimybė, kad vaikai turės puikesnę galimybę integruotis į visuomenę ir užaugti visaverčiais visuomenės dalyviais“.
Pasidomėjus, kokius konkrečius darbus jau pavyko nuveikti, A. Lankauskienė teigė, kad šiuo metu jau yra kandidatai – dvi šeimos, yra ieškoma dar nors viena šeima, ir gegužės pabaigoje joms bus pradėti trijų mėnesių mokymai. „Mes ruošiame ne tik pačius globėjus, bet ir turime galimybę teikti konsultacijas globėjams, kurių Pagėgių savivaldybėje yra apie trisdešimt šeimų, - sakė A. Lankauskienė. – Mat daugumoje šeimų iškyla problemų su globojamais arba įvaikintais vaikais. Aišku, tėveliai slepia, kad vaikai yra įvaikinti, bet čia užtikrintas konfidencialumas – turime atskirą kabinetą, kuriame galime ramiai pakalbėti, tokia informacija neišeis į viešumą“.
Pasak A. Lankauskienės, šiuo metu valstybė už vieno vaiko globą moka jau daugiau – apie 190 eurų per mėnesį. O naujiems globėjams Savivaldybė moka dar po 150 eurų. Už įvaikintą vaiką, aišku, niekas nieko nemoka, nes vaikas tampa šeimos nariu.
„Kadangi Lietuvoje yra toks noras, kad nebeliktų vaikų globos namų, norėčiau pakviesti asmenis, kurie namuose turi daug vietos, yra atviros širdies ir turi norą padėti, ne nuolat globoti vaikus, bet teikti laikinąją vaikų globą. Baigusieji šiuos kursus, esant kokiai nors krizei biologinėje šeimoje, iš jos vaikučiai paimami tik tam tikram laikui – mėnesiui, dviem, pusei metų, galėtų suteikti tokią pagalbą ir jie gautų lygiai tokį pat užmokestį“, - sakė G. Pocienė.
Apie tai kalbėjomės ir su Pagėgių savivaldybės meru Virginijumi Komskiu. „Važinėdamas su 2015 metų veiklos ataskaita aš kaip tik paliečiau ir vaikų globos namų temą. Įsirengėme naujus globos namus, bet nebuvo didelių atidarymo iškilmių, - pasakojo meras. – Nes jau žinojome Prezidentės Dalios Grybauskaitės ir Seimo nuomonę, kad tokie namai, kuriuose gyvena po kelias šeimynas, politikų nebetenkina. Aplankiau globotinius prieš Velykas ir mačiau, kaip ir vaikai, ir socialiniai darbuotojai yra patenkinti puikiomis gyvenimo sąlygomis. Jie ir valgyti patys verdasi, ir skalbia, ir lygina, kartu eina į parduotuvę pirkti. Bet šiuo metu yra kita pozicija - kai vaiką paima iš šeimos, jis neturėtų taip skaudžiai pajusti atsidūręs kad ir tokiuose geruose kaip Pagėgių globos namuose. Jie turėtų patekti į šeimas, o norint, kad taip būtų, Pagėgių savivaldybėje buvo įkurti tie du nauji etatai. Važinėdamas po seniūnijas žmonėms kalbėjau: „Mes turime patys pasikeisti, turime būti pasiruošę, kad jeigu tėvai nebesustoja gėrę ir yra problema ar dar kažkas atsitiko, mėnesiui ar ilgesniam laikui atrasti šeimas, kurios galėtų priglausti svetimus vaikus. Kad tie vaikai iš viso nepamatytų globos namų, kad būtų įvaikinami arba imtų globoti svetimi ar giminės“. Tokia dabar yra pozicija Lietuvoje, ir mes tam pritariame, sakome, jog tai sveikintina. Mes dabar turime bene geriausius vaikų globos namus visoje Lietuvoje, bet patys puikiai suprantame, kad patekus į šeimą, kuri yra graži, kultūringa, kuri mylėtų kaip ir savo vaiką, būtų dar geriau. Vaikams nebūtų taip širdis išplėšta, išvežus juos iš namų“.