Alio! Noriu kalbėti su savo išrinktu meru

2016-05-04, respublika.lt
respublika.lt nuotrauka
respublika.lt nuotrauka

Nors mūsų šalies politikai pagal demokratijos principus yra Tautos atstovai, pasirodo, ne kiekvienas išrinktasis nori atsiskaityti už tai, kaip atstovauja rinkėjų interesams. Praėjus metams nuo pirmųjų Lietuvoje tiesioginių mero rinkimų, „Vakaro žinios“ aiškinosi, kiek savivaldybių merų viešai skelbia savo mobiliuosius telefonus ir yra pasiekiami savo rinkėjams.

Beveik 57 proc., arba iš viso 34 merai, yra atviri savo rinkėjams ir jų klausimams. Tiek merų iš 60 viešai skelbia savo mobiliuosius telefonus. „Vakaro žinios“ skambino kai kuriems iš jų, kad patikrintų, ar tai naudojamas aparatas, ar tik oficialumas, ir domėjosi, kokiais klausimais ar problemomis merams skambina savivaldybių gyventojai. Žinoma, ne visi merai pakelia ragelį skambinant viešai skelbiamu jų mobiliojo telefono numeriu. Bet prisiskambinti daliai merų visgi pavyko be didelių sunkumų, o kai kurie jų, radę praleistą skambutį, patys ir perskambino.


Vytautas GRIGARAVIČIUS, Alytaus miesto meras:

Telefoną viešai skelbti esu pripratęs nuo tų laikų, kai tarnavau policijoje. Man tai nesukelia jokių problemų ir dabar, noriu su miesto žmonėmis bendrauti tiesiogiai ir be tarpininkų. Manau, kad tai, jog gyventojai gali merui paskambinti, padeda greičiau išspręsti įvairias problemas. Kitą kartą kai kurias bėdas galima ir tuo pokalbiu telefonu išspręsti.

Gyventojai skambina kiekvieną dieną. Nesakyčiau, kad masiškai, bet bent keli žmonės per dieną visuomet paskambina. Šiandien jau sulaukiau kelių skambučių. Vienas žmogus skambino dėl šilumos ūkio problemų ir nori teikti įvairių pasiūlymų. Sutarėme, kad jis patogiu metu apsilankys pas mane. Taip pat skambino moteris ir sutarėme, kaip su ja spręsime jai rūpimas problemas. Štai būdamas Vilniuje jau su dviem Alytaus gyventojais pabendravęs žinau, kad mes galėsime išspręsti jų problemas.

Tikrai telefono parašymas man nėra formalumas ir visuomet stengiuosi atsakyti į kiekvieną skambutį. Žinoma, būna taip, kad būdamas posėdžiuose ar kur kitur telefoną palieku kabinete, bet grįžęs ir radęs praleistų skambučių visuomet perskambinu tiems žmonėms. Dažniausiai žmonės skambina, kad išsakytų savo problemas.

Manau, toks bendravimas naudingas ne tik gyventojams, bet ir mums patiems. Taip galiu jausti gyventojų pulsą ir jų nuotaiką. Mano darbo ritmas yra toks ir neįsivaizduoju kitokios savo kasdienybės. Kartais žmonės tikrai pasidžiaugia paskambinę ir padėkoja. Bet man atrodo, kad kitaip negali būti. Neįsivaizduoju savo darbo kitaip, nes manau, kad meras privalo būti pasiekiamas žmonėms.


Vytautas LAURINAITIS, Šilutės rajono meras:

Greičiausiai neturiu ką slėpti, todėl mano telefonas ir yra viešai laisvai prieinamas. Juk ir gyventojams patogiau, kai gali lengvai paskambinti. Man tikrai dažnai skambina. Per dieną sulaukiu bent 10 skambučių. Tikrai visiems stengiuosi pakelti ragelį, o jei posėdžio metu praleidžiu skambutį, visuomet perskambinu.

Žmonės skambina dėl įvairiausių problemų. Skambina dėl žemių, dėl ribų nustatymo, dėl pavėžėjimo ar kitų įvairių problemų.

Sudėtingiau, kai paskambina ūkininkai ir prašo pakelti pieno supirkimo kainas. Pusiau juokais, bet iš tiesų rimtai sakau, kad aš mielai pakelčiau, jei reikia - su plakatu galiu eiti nors ir vienas Vilniuje piketuoti, bet pakelti kainų pats niekaip negaliu - tai ne mano valioje.

Žinoma, būna, kad tenka būti ne tik pagalbininku, bet ir psichologu ar tiesiog tuo žmogumi, kuris išklauso. Toks juk tas darbas, negali atsiriboti nuo gyventojų, nes esi jų atstovas ir turi žinoti, kokiomis aktualijomis jie gyvena.

Aš net gyventojus priimu bet kuriuo metu savivaldybėje ir neturiu nustatęs konkretaus priėmimo laiko. Jei kam nors kyla svarbių problemų, visuomet gali pas mane patekti, jei tik tuo metu esu savivaldybėje.

O tie, kurie bijo piktų ar negerų skambučių, turėtų žinoti, kad norintis įžeisti žmogus, jei norės, visuomet suras tam būdą. Man atrodo, jei meras nenori skelbti savo telefono arba teigia, kad gyventojų skambučiai trukdo jam dirbti, tai tokiam žmogui reikėtų paklausti savęs, kam jam iš viso ta kėdė reikalinga.


Rytis Mykolas RAČKAUSKAS, Panevėžio miesto meras:

Esu viešas asmuo, tad man atrodo savaime suprantama, kad ir telefono numeris turi būti viešas. Ir gyventojams taip patogiau. Žinokite, gyventojai paskambina tikrai dažnai. Kartais net būna kuriozinių atvejų. Štai, pavyzdžiui, skambina kartą ką tik iš kalėjimo išėjęs žmogus, kuris dar negavo jam priklausančios išmokos. Paskambina ir klausia: „Mere, tai man vėl reikės pasukti nusikaltimų keliu?“

Žinoma, nemeluosiu, skambučių gausa šiek tiek ir vargina, bet tuo nesiskundžiu, nes manau, kad tai yra mano darbo dalis. Dirbu metus ir tikrai nežadu šio savo darbo metodo atsisakyti. Ateidami į rinkimus deklaravome atvirumą žmonėms ir tai nebuvo tik rinkimų pažadas. Man atrodo, kad tas tiesioginis bendravimas yra labai naudingas ir merui, ir miesto gyventojams. Žmonės paskambina, perduoda svarbią informaciją dėl gatvės būklės, kitų miesto infrastruktūros dalykų. Neretai paskambina dėl problemų, susijusių su darbo santykiais. Tikrai visų problemų neįmanoma išspręsti čia ir dabar, bet daugeliu atvejų žmonėms padėti tikrai pavyksta. Kartais, kažką sužinojęs, iš naujo peržiūriu vykstančius procesus, patikrinu, ar pakankamai jautriai buvo įvertinta situacija, užsuku naujus procesus.

Kitais atvejais tenka būti patarėju ar net tokiu psichoterapeutu. Kartais žmogus paskambina ir kalba su manimi pusę valandos, nors neleidžia net įsiterpti. Greičiausiai paskambino tiesiog pasipasakoti. Išklausau, jei reikia, patariu, įžūliai atsakyti ar numesti ragelio gal nelabai ir moku. Čia kaip ir mero priėmime, kur kartais net kapavietes tenka dalinti tarp brolių ir seserų, nes tarpusavyje nepasidalina. Bet jei šeima nesusitaria, meras negali išspręsti.

Be to, per kuriozinių ar kitokių skambučių gausą sulaukiu nemažai skambinančių žmonių, kurie nori pasidžiaugti miestu, vienais ar kitais sprendimais, padėkoti. Ir nepasakyčiau, kad tokių skambučių mažai. Netgi džiaugiuosi, kad tarp žmonių atsiranda vis daugiau pozityvo ir norisi ne tik išlieti niurzgimą, bet ir garsiai pasidžiaugti.


Valerijus MAKŪNAS, Kauno rajono meras:

Numerį esu paskelbęs jau seniai ir man tai priimtina. Gyventojų daug, tad ir skambučių, patikėkite, nemažai. Visuomet keliu ragelį ir reaguoju į kiekvieną skambutį. Štai ir dabar jūs man skambinate, vyksta posėdis, kurio metu rengiame dokumentus prezidentūrai, bet pakėliau ragelį nežinodamas, kas skambina.

Visuomet stengiuosi reaguoti į gyventojų kreipimąsi. Vieni pikti, kiti dėkoja, treti skambina tiesiog pasiguosti. Visko būna. Būna, kartais skambina gal net alkoholio papiktnaudžiavę, bet vis tiek priimu visus. Neseniai buvo Rimgauduose atvejis, kai paskambinusiam žmogui atrodė, kad vyksta negeri kasinėjimai. Jis paskambino man, aš pasikviečiau seniūną ir nuvažiavome ten. Paaiškėjo, kad situacija tiesiog buvo klaidingai įvertinta ir ten žmogus kasinėja savo valdose. Tuomet perskambinome tam žmogui ir paaiškinau, kokia situacija.

Būna tikrai visokių atvejų. Džiugu, kad naktimis neskambinėja, o visi kiti skambučiai yra mano darbo dalis. Tikrai būna, kad žmonės paskambina su pagalbos šauksmu. Stengiamės būti atviri ir pasiekiami. Net ir pikto gyventojo skambutis yra svarbus, o atima ne tiek ir daug laiko.


Petras KUIZINAS, Telšių rajono meras:

Kažkaip niekuomet nesusimąsčiau, kad galima iš viso neskelbti savo telefono. Esu viešas asmuo ir man atrodo, kad nėra ko slėpti to telefono. Tikrai netrukdo gyventojų skambučiai, jie juk yra savotiška kasdienio mero darbo dalis. Tikrai visuomet stengiuosi pakelti ragelį, o jei ir nespėju, radęs praleistą skambutį visuomet perskambinu. Žinoma, dažniausiai, kai skambina gyventojai, jie nori pasidalinti jiems aktualia problema ar patarimu, džiaugsmų tikrai būna labai mažai.

Rajono gyventojams dažniausiai svarbios asmeninės problemos, susijusios su daugiabučiais, keliais, socialiniais reikalais, šildymu, kolektyviniais sodais, vandentiekiu.

Štai prieš savaitę skambino Telšių miesto gyventojas ir pasiūlė prie Masčio ežero viename apleistame žemės lopinėlyje įrengti kolumbariumą. Jis teigia galintis prisidėti, surinkti iniciatyvių žmonių grupę, ir prisidėjus mums kartu galėtume įgyvendinti šią idėją. Palaikau visas teigiamas iniciatyvas ir, kiek galime, stengiamės prisidėti, kad gyventojų iniciatyva nebūtų pamiršta ir numesta.


Vytenis TOMKUS, Kaišiadorių rajono meras:

Manau, taip ir žmonėms lengviau, ir mums dirbti patogiau, nes galime operatyviau išspręsti daugelį klausimų. Visuomet stengiuosi reaguoti į visas užklausas ir skambučius, o jei skambutis praleistas, perskambinti.

Dažniausiai žmonės kreipiasi dėl jiems iškilusių problemų. Pavyzdžiui, kelias sugedo, įvyko pralaida, ne vietoje laksto palaidi šunys, kažką užpylė kaimynai, žiemą kelias kažkur nenuvalytas, gal žolė ne visur nupjauta ir panašios aktualijos. Tuomet meras gali inicijuoti specialistų vizitą, kad jie įvertintų situaciją ir rastų problemos sprendimų. Tikrai negaliu sakyti, kad visi skambučiai yra pikti ar neigiami. Už mūsų atliktus darbus gyventojai nesidrovi ir padėkoti.

Toks bendravimas padeda sužinoti dar daugiau apie rajoną ir gyventojų kasdienybę. Galbūt kur nors seniūnai nemato ar nesprendžia problemų, tad gyventojai apie jas praneša. Problemos gyventojų labai įvairios, bet man atrodo, kad kiekviena yra svarbi, todėl į visas reaguojame. Žinoma, ne kiekvieną problemą galima išspręsti per dieną, bet toks bendravimas su gyventojais tikrai padeda.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Straipsnio komentarai

..2016-05-04
vargu ar skambina kasnors išskyrus mūsiškius pasivaivorykštinti gestapinantis savus. Komentaras patinka Komentaras nepatinka