Prekybos centrų boikotas Šilutėje nepasiteisino
Lietuvoje antradienį prasidėjo pilietiškų tautiečių inicijuota akcija „Neikim į parduotuves tris dienas“. Prekybininkai skaičiuoja, jog pirkėjų išties sumažėjo, tačiau tai esą lėmė ne tik protestas, bet ir kitos priežastys. Kovą prekybos centrams paskelbę aktyvūs piliečiai neketina pasiduoti ir jau kurpia planus apie naujus protestus. Domėjomės apie situaciją Šilutėje.
Trijų dienų akcija nieko nepakeis
Pirmąją akcijos dieną buvo galima pastebėti, jog kai kuriose Lietuvos miestų parduotuvėse pirkėjų akivaizdžiai sumažėję. Šiuos vaizdus fiksavo ir nuotraukomis viešoje „Facebook“ paskyroje dalijosi daugybė žmonių, kurie džiaugėsi lietuvių vienybe.
Prekybos tinklų atstovai, apibendrinę antradienio rezultatus, pripažino, kad pirkėjų srautas buvo šiek tiek mažesnis nei praėjusį antradienį, tačiau tam įtakos galimai turėjo ne tik protesto akcija.
Tačiau šilutiškiai į prekybos centrus ir toliau ėjo. Ne vienas Šilutės prekybos centruose dirbantis asmuo teigė, kad akcijos metu pirkėjų srautas sumažėjo nežymiai. „Eina tie žmonės. Nori valgyti. O ką jiems daryti? Nori ir eina“, - sakė viena pardavėja.
Domėjomės, kokios šilutiškių nuomonės apie pačių tautiečių inicijuotą akciją. Pagrynių kaime gyvenanti Dangira Bagočienė nemato didelio kainų skirtumo prekybos centruose ir kaimo parduotuvėlėse. Kaip pavyzdį paminėjo pieno kainą. Už jį Pagrynių parduotuvėje, pasak Dangiros, ji moka 85 centus. Tiek pat jis kainuoja ir prekybos centruose. Ne kartą moteris pastebėjo, kad kaimo parduotuvėse kai kurių prekių kainos būna net ir didesnės.
„Jei pamatysite mane prekybos centre, neteiskite. Niekur nepasirašiau sutarties ir niekam nesakiau, kad mane erzina kylančios kainos. Vienybė turi būti kasdienė, o ne trijose dienose sukišta. Trijų dienų akcija nieko nepakeis, bet smagu, kad tai vyksta. Jei darote, tai darykite kasdien. Rinkitės mažuosius prekybininkus. Padėkokime savo valdžiai už pastatytus prekybos centrus viduryje miesto. Jiems turėtų labiausiai ausys linkti dėl dūstančių mažų parduotuvėlių, kurios niekaip negali konkuruoti su monopolistais. Bet jose jaukiau, smagiau“, - savo mintimis dalijos šilutiškė Vilija Liatukienė. Ji teigė, kad į prekybos centrą eina, nes šiandieniniame bėgime, lėkime, tai - labai patogu, nes viską galima nusipirkti vienoje vietoje. „Turėčiau susidaryti pirkimo planą važiavimui per kelias parduotuves, kad gaučiau viską, ką vartoju, jei neičiau į prekybos centrą. Bet, esant galimybei, visada perku iš bobutės, einu į kiemo parduotuvėlę“, - tęsė V. Liatukienė. Ji kviečia visus akciją organizuoti kasdien, palaikyti savus – vietinius verslininkus, turgaus prekiautojus, ūkininkus ir dažniau pirkti jų siūlomą įsigyti produkciją.
Ir toliau pirks tik Lenkijoje
Kita šilutiškė Kristina K. visiškai nebesilanko prekybos centruose, o jei nueina, tai tik kokios smulkmenos nusipirkti. Jos šeima apsiperka Lenkijos parduotuvėse. „Kartą nuvažiavau, dabar tik ten ir važiuosiu. Ten daug pigiau. Gaila, kad Lietuvoje nėra tokių kainų. Nesuprantu, kodėl. Nors visiškai nesinori važiuoti į kitą šalį, tačiau daugelis tai turi daryti, nes kitaip neįmanoma išsiversti“, - atviravo trijų vaikų mama.
Eglė teigė, kad akcijos metu specialiai aplenkė prekybos centrus, ir apskritai stengiasi viską pirkti iš vietinių verslininkų.
Šilutės halės prekiautojai pastebėjo, kad šią savaitę pirkėjų ateina daugiau. Ekologiškas prekes siūlanti įsigyti verslininkė Juratė Ovsianienė sako, kad sunku pasakyti, kodėl pirkėjų padaugėjo, nes šiomis dienomis ne tik vykdomas prekybos centrų boikotas, bet mokami atlyginimai, pašalpos ir kitos išmokos. „Daug žmonių ateina ir pasisako, kad jie neperka prekybos centruose ir specialiai ateina pirkti į halę. Daug nematytų veidų. Dalis šilutiškių tikrai yra vieningi – jie dalyvauja akcijoje“, - sakė įvairiais mėsos gaminiais prekiaujanti Jūratė Būdvytienė. Ne viena prekybininkė tai patvirtino ir džiaugėsi, kad žmonių ateina daugiau, ir prekyba šiek tiek atsigavo.
Kovą prekybos centrams paskelbę aktyvūs piliečiai neketina pasiduoti ir jau kurpia planus apie naujus protestus. Vienas akcijos dalyvis klausė, kaip tęsti protestą prieš prekybos centrus ir kokie tolimesni planai pasibaigus šiai akcijai, jei nebus įgyvendinti Lietuvos piliečių reikalavimai. Buvo siūloma rengti tokias akcijas reguliariai kas 2 savaites, boikotuoti konkrečias parduotuves po vieną ir ilgesni laiką nei 3 dienas, emigruoti iš Lietuvos, „rauti“ Seimą su visomis supuvusiomis šaknimis, tik tada kažką tikrai pakeisime ir t. t.
Lieka tikėtis, kad vieningų žmonių iniciatyvos neliks nepastebėtos ir šalyje kažkas pasikeis.