Tereikia sumanumo – galima ne tik užsienyje, bet ir Lietuvoje puikiai gyventi
Vygandas Kerpė – ir jaunasis ūkininkas, ir bepradedantis politikas, ir jaunas tėvas, kartu su žmona Deimante auginantis du sūnus. Pasakojame apie šį žmogų todėl, kad daugeliui jis gali būti pavyzdžiu, kad norint užsidirbti ir oriai gyventi nebūtina išvažiuoti į užsienį ir ten lenkti nugaras prieš visokius išnaudotojus. Galima ir Lietuvoje, sumaniai dirbant, gyventi visai neblogai...
V. Kerpė yra baigęs Lietuvos veterinarijos akademiją, profesija – gyvulininkystės technologas.
„Baigėme kartu su pusbroliu, bet taip jau atsitiko, kad nelabai norėjau mokytis, - „Šilokarčemos“ žurnalistui pasakojo Vygandas. – Turėjau planų išvažiuoti į užsienį, užsidirbti pinigėlių. Maniau, kad būtų geriau grįžus iš ten pradėti ką nors studijuoti. Bet mano krikšto mama trenkė kumščiu į stalą: „Pabaikite mokslus, suspėsite, tas užsienis palauks“. Ačiū jai, kad taip pasielgė. Mokslus baigiau 2011 metais, iškart pradėjau dirbti Vilkyškių pieninėje. Iš pradžių gavau paprastas pareigas, paskui po truputį pakilau ir dabar esu pamainos meistras. Tai vadovaujamas darbas, Pakavimo skyriuje dirba apie aštuoniasdešimt žmonių. Mes gauname gatavą produkciją, pakuojame į dėžes ir siunčiame užsakovams. Anksčiau daugumą sūrių išveždavo į Rusiją, bet prasidėjus embargui daugiau siunčiame į kitas šalis. Šiandien iki pietų pakrovėme du vilkikus – 80 tonų sūrių. Darbo pakanka“.
Vygandas gimė ir užaugo Žukų kaime (Pagėgių sav.). Žukų pagrindinėje mokykloje baigė tik aštuonias klases, nes tuo metu ją reorganizavo į pradinę ir todėl 9-ąją ir 10-ąją pagrindinio lavinimo klases teko lankyti jau Vilkyškių vidurinėje mokykloje. Ten baigė ir 12-ąją klasę.
Rašytojas Juozas Baltušis yra parašęs romaną „Parduotos vasaros“. Vygandui ir jo pusbroliui pasisekė geriau nei šio literatūrinio kūrinio herojams. Jis vasaros atostogų metu irgi daug ir sunkiai dirbo, bet iš to turėjo akivaizdžios naudos. O triūsė pas krikštatėvius, vienus stambiausių Šilalės rajone Žadeikių kaimo ūkininkus Kristiną ir Antaną Dambrauskus.
„Tais laikais, maždaug 2007-2008 metais, Lietuvoje jau buvo atsiradę pirmieji presai, sukdavę šienainio ritinius, - prisiminė Vygandas. – Rajone maža dalis ūkininkų teturėjo tuos presus, važiuodavome pas žmones, kas tik prašydavo, sukdavome jiems šienainį į ritinius. Per vasarą užsidirbdavome gana gerą sumą pinigų – nereikėjo nė į užsienį išvykti. Važiuodavome turbūt po visą Šilalės rajoną, nuo Veiviržėnų net iki Švėkšnos seniūnijos Šilutės rajone buvome atvažiavę ir ten dirbome. Per vasarą susukdavome apie 7 tūkstančius ritinių. Vienu traktoriumi, pasikeisdami su pusbroliu, dirbdavome ir per dieną, ir per naktį. Susitaupiau pinigų ir studijoms aukštojoje mokykloje, ir vairuotojo pažymėjimui įsigyti, nusipirkau automobilį. Ir taip baigiau veterinarijos akademiją, turiu diplomą ir tuo labai džiaugiuosi“.
Mama tikrai nebūtų galėjusi išleisti Vygandą į mokslus, nes tėtis mirė 2002 metais. Dabar gyvena kartu su mama. Šeimoje užaugo dar du broliai ir sesuo. Abu broliai gyvena ir dirba užsienyje, o jis jauniausias – pagrandukas – liko gimtinėje.
Vygandas jau sukūręs savo šeimą – turi du sūnelius. Povilui – dveji metai, Adomui – ketveri.
Žmona Deimantė Lietuvos edukologijos universitete yra įgijusi sociologijos specialybę (pedagogo kvalifikacija), šiuo metu dar ir toliau studijuoja. Dabar tebėra motinystės atostogose.
Vygandas dalyvavo 2014-2020 metų europinės paramos programoje „Jaunojo ūkininko įsikūrimas“. „Parašiau projektą, gavau finansavimą, - pasakojo pašnekovas. – Bandysime auginte braškes 1,25 ha plote pagal naujausias technologijas, su laistymo sistema, ant specialios plėvelės. Yra suformuojama truputį aukštesnė vaga, iškart ratai uždengia plėvelę, po ja neaugs jokios piktžolės, o braškių daigai pasodinami išdūrus plėvelėje mažą skylutę. Gerai, kad pagal šią programą jaunojo ūkininko įsikūrimas finansuojamas 100 procentų. Maksimalios sumos – 50 tūkst. eurų - neprašiau, nes tai yra pradžios pradžia, o mano ir žmonos nuostata – pabandysime, pažiūrėsime, kas iš to gausis. Bet manau, kad viskas bus gerai. Šiomis dienomis iš Vokietijos turi atvežti šaldytus braškių daigus – plėvelė jau yra užtiesta. Auginsiu apie dešimties veislių braškes. Laistymo sistema paruošta. Reikės pasodinti 50 tūkstančių daigų, veiklos užteks, samdysime žmones, Žukų kaime daugeliui atsiras darbo. Derlius turėtų būti jau šią vasarą“.
Beje, V. Kerpė yra ir jaunas politikas. Praėjusiais metais pirmą kartą išrinktas Pagėgių savivaldybės tarybos nariu. Taryboje yra Strateginio planavimo komiteto ir Antikorupcinės komisijos nariu. „Politikoje man dabar tik pati pradžia, - sakė Vygandas. – Nėra ko draskytis, pirmiau reikia apsiprasti, įgyti patirties ir žinių. Komitetų posėdžių metu susipažįstu su Tarybos sprendimų projektais, išsiaiškinu neaiškumus ir tik tada teikiu svarstyti Taryboje. Antikorupcinėje komisijoje tikriname, ar sklandžiai „vaikšto“ Savivaldybės pinigai, ar yra žmonių kokių nors nusiskundimų, ar kas nors neviršija savo įgaliojimų, ar teisingai atliekami viešieji pirkimai ir t. t.“.
V. Kerpė - jaunimo klubo „Žukų skalviai“ pirmininkas, aktyvus Žukų kaimo bendruomenės narys.