Kad ir kaip padėtume „Šilutės Rambynui“, sūriai dėl to neatpigtų
AB-F „Šilutės Rambynas“ gamybos teritorijoje Ekonomikos ir finansų komiteto narius lydėjo šios bendrovės vadovai ir kiti atsakingi darbuotojai.
Jau beveik dvejus metus sūrių gamintoja AB-F „Šilutės Rambynas“ susirašinėja su UAB „Šilutės vandenys“. Diskusijos, jeigu ją taip galima pavadinti, esmė – prašymas, kad „Šilutės vandenys“ sumažintų nuotekų tvarkymo kainą, nes pieno produktus gaminanti įmonė jų į nuotekų tinklus išleidžia labai didelį kiekį. Mat nuotekos yra pagal galimybes išvalytos, todėl „Šilutės Rambyno“ direktorius Algirdas Bladžinauskas norėtų, kad jų tvarkymo kaina būtų sumažinta, nes ir taip ši „Šilutės vandenų“ paslauga pareikalauja labai didelių kaštų.
Dėl šios problemos AB-F „Šilutės Rambynas“ direktorius kreipėsi ir į Šilutės rajono savivaldybės tarybą prašydamas, kad ji tarpininkautų sprendžiant dviejų bendrovių užsitęsusį nesusikalbėjimą. Mat pienininkų įmonės vadovui atrodo vienaip, o „Šilutės vandenų“ direktoriui Alfredui Markvaldui – kitaip. Pastarasis vadovaujasi įstatymais ir teigia, kad Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija pagal galiojančią tvarką neturi teisės nustatyti kitokių kainų išskirtinei vienai įmonei.
Šią problemą bandyta spręsti Savivaldybės tarybos Ekonomikos ir finansų komiteto posėdyje – dalyvavo abiejų bendrovių vadovai, bet jiedu vėl nesusikalbėjo, pokalbis buvo tarsi kiekvieno žaidimas į savo vartus. Tada politikai nusprendė surengti išvažiuojamąjį posėdį į „Šilutės Rambyną“ ir ten pasiaiškinti, kaip iš tikrųjų vietoje vyksta tų nuotekų tvarkymas. „Šilutės vandenų“ direktorius A. Markvaldas nors ir atvyko Ekonomikos ir finansų komiteto posėdžio įžanginę dalį, vykusią Savivaldybėje, dalyvauti išvažiuojamajame posėdyje atsisakė, motyvuodamas tuo, kad jis negali patenkinti „Šilutės Rambyno“ vadovo prašymo, nes tam iškart prieštarautų Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija.
Š. m. sausio mėnesį „Šilutės vandenų“ pateiktame rašte „Šilutės Rambynui“ teigiama, kad pastarosios įmonės deklaruota išleidžiamų nuotekų koncentracija (kuri atitinka šiuo metu galiojančio Geriamojo vandens tiekimo ir (arba) nuotekų tvarkymo viešosios sutarties standartinių sąlygų aprašo 17 punkte naudojamą leidžiamo išleidžiamų nuotekų užterštumo sąvoką) nurodyta abiejų šalių sudarytoje nuotekų tvarkymo sutartyje. Šios koncentracijos yra: BDS7 - mg/1, Nb mg/l, Pb - mg/1 ir SM - mg/1.
„Taigi, atsižvelgiant tiek į Geriamojo vandens tiekimo ir (arba) nuotekų tvarkymo viešosios sutarties standartinių sąlygų aprašo 17 punktą, tiek į kasacinio teismo išaiškinimą, AB-F „Šilutės Rambynas“ pagrįstai moka už sutartyje nustatyto leidžiamo išleisti užterštumo nuotekų tvarkymą, todėl jokios permokos nėra“, - teigiama „Šilutės vandenų“ rašte. - Informuojame, jog taip pat nėra teisinio pagrindo sutikti su AB-F „Šilutės Rambynas“ rašte išreikštu pageidavimu sumažinti bazinę nuotekų tvarkymo kainą šiai įmonei. Metodikos 41 punktas pateikia vartotojų klasifikaciją. AB-F „Šilutės Rambynas“ yra priskirtina abonentų kategorijai, numatytai metodikos 41.2.4 punkte, kuriai priskiriami abonentai, perkantys geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugas buities ir komerciniams poreikiams bei perkantys geriamąjį vandenį, skirtą karštam vandeniui ruošti ir tiekiamą abonentams. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymu, viešasis geriamojo vandens tiekėjas ir nuotekų tvarkytojas, vykdantis viešąjį geriamojo vandens tiekimą ir (arba) teikiantis nuotekų tvarkymo paslaugas bent vienoje savivaldybės viešojo geriamojo vandens tiekimo teritorijoje, visiems tos pačios kategorijos abonentams ir vartotojams tiekia geriamąjį vandenį ir teikia nuotekų tvarkymo paslaugas vienodomis sąlygomis ir kainomis. Tad AB-F „Šilutės Rambynas“ išskyrimas iš abonentų, priskiriamų metodikoje nurodytai abonentų kategorijai, ir individualios kainos nustatymas šiai bendrovei pažeistų paminėtą imperatyvią įstatymo normą“.
Rašto pabaigoje „Šilutės vandenų“ direktorius A. Markvaldas nurodė kai kurias aplinkybes, dėl kurių gal ir galėtų būti mažinama „Šilutės Rambyno“ nuotekų tvarkymo kaina: „Sprendžiant klausimą dėl gamybinių nuotekų (ne atliekų) priėmimo į centralizuotą nuotekų surinkimo sistemą, reikalingi duomenys apie AB-F „Šilutės Rambynas“ ketinamų tiekti gamybinių nuotekų kiekį, dažnį bei teršiančių medžiagų jose koncentracijas. Atsižvelgiant į „Šilutės Rambyno” prašymą, svarstytinas klausimas dėl šių gamybinių nuotekų priėmimo Grabupių kaime, tam tikslui įrengiant specialią šių nuotekų priėmimo vietą. Atkreipiame dėmesį, kad tokios nuotekos turės atitikti Nuotekų tvarkymo reglamente numatytas nuostatas gamybinių nuotekų išleidimui į nuotekyną. AB-F „Šilutės Rambynas“ turėtų pateikti informaciją apie numatomas maksimalias gamybinių nuotekų teršiančių medžiagų koncentracijas bei tai įrodančius nuotekų tyrimų protokolus“.
Didžiausia problema, kodėl šiuo metu „Šilutės Rambynui“ negalima sumažinti nuotekų tvarkymo kainą, yra ta, kad tada nuotekų tvarkymo kainos skirtumą turėtų dengti visi rajono gyventojai, t. y. jiems visiems pabrangtų ši paslauga.
Beje, ir sūriai dėl to, jei sumažėtų jų gamybos kaštai, parduotuvėse neatpigtų, nes jų kainas lemia kiti rinkos faktoriai. Padidėtų nebent tik „Šilutės Rambyno“ pelno rodikliai...