Prasideda kovos su šešėline ekonomika akcija
Prasideda kasmetė akcija, kuria siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į šešėlinės ekonomikos problemas. Ji rengiama penktą kartą.
Tyrimai rodo, kad šešėlinę ekonomiką skatina mažos žmonių pajamos, ribotos galimybės įsigyti būtiniausių prekių ir paslaugų. Pasak apklausų, lietuviai pusę savo atlyginimo išleidžia maistui ir būstui.
Ekspertai sako, kad toleruodami neskaidrų verslą, žmonės kenkia patys sau. Investuotojų forumo vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė teigia, kad dėl mokesčių slėpimo, atlyginimų vokeliuose ateityje negalima tikėtis socialinių garantijų, orių pensijų.
„Jei mes nemokame mokesčių, stengiamės juos nuslėpti, jei sutinkame paimti neapskaitytą atlyginimą ar įsidarbinti nelegaliai, tai atsilieps mūsų gerovei – mes negausime gerų paslaugų, negalėsime nueiti pas visus gydytojus. Kai ateis gauti pensiją, labai nusivilsime, kad valstybė moka tokias mažas pensijas, o iš tiesų mes patys turime kurti savo ateitį ir galvoti, kaip veikti atsakingai“, – teigia R. Skyrienė.
Prie akcijos prisideda prezidentūra, vyriausybė, Valstybinė mokesčių inspekcija, „Sodra", savivaldybės ir daugiau kaip 100 verslo ir nevyriausybinių organizacijų.
„Tokios visuomeninės iniciatyvos, kaip kasmetinė Investuotojų forumo ir „Baltosios bangos“ akcija „Šioje šalyje nėra vietos šešėliui“, vyriausybei sėkmingai padeda į kampą spausti šešėlinę ekonomiką. Vien pernai Lietuvos šešėlinės ekonomikos dalis nuo BVP sumažėjo 1,3 procentinio punkto, o iš šešėlio atimta piniginė BVP išraiška sudarė beveik pusę milijardo (480,9 mln.) eurų“, – sako premjeras A. Butkevičius.
Vyriausybės vadovas teigia, kad gerėjantis pajamų surinkimas rodo ne tik valdžios institucijų pastangas, bet ir visuomenės sąmoningumą ir supratimą, kad sumokėti mokesčiai grįžta kitais pavidalais – gerėjančiomis viešosiomis paslaugomis ir infrastruktūra, sveikatos draudimu, didesnėmis išmokomis ar senatvės pensijomis, augančiais atlyginimais ir mažėjančia socialine atskirtimi visuomenėje.
Trečiadienį, 9 val., vyriausybės rūmų (Gedimino pr. 11) Didžiojoje salėje vyks konferencija „Šešėlinė ekonomika. Pokyčiai per dešimtmetį“, kurios metu bus aptartos šio reiškinio tendencijos per pastaruosius dešimt metų.
Konferencijos metu pranešimus skaitys ir savo įžvalgomis dalysis vyriausybės kanceliarijos, Mykolo Romerio universiteto, Valstybinės mokesčių inspekcijos, Valstybinės darbo inspekcijos, Muitinės departamento, Valstybės sienos apsaugos tarnybos, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos ir Policijos departamento atstovai.