Vidaus reikalų ministras Tomas Žilinskas: „Visos problemos išsprendžiamos“
K. Komskį, T. Žilinską ir V. Laurinaitį pasitiko Šilutės PGT viršininkas R. Mačijauskas ir Klaipėdos apskrities PGV viršininkas G. Karalius. Jie apžiūrėjo statomą naująjį gaisrinės pastatą.
Naujajam vidaus reikalų ministrui Tomui Žilinskui gegužės 24 dieną buvo 25-oji darbo ministru diena, o jo darbotvarkėje įrašyta pirmoji išvyka iš Vilniaus. Jis kartu su Seimo Pirmininko pavaduotoju Kęstu Komskiu atvyko į Šilutės rajoną. Čia abu lankėsi VSAT Pagėgių rinktinės Vileikių užkardoje, Šilutės priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje ir Šilutės rajono policijos komisariate, Savivaldybėje surengė spaudos konferenciją.
Vileikių užkardoje
Į Vileikių užkardos būstinę susitikti su vidaus reikalų ministru ir išsakyti jau ne vienerius metus nesibaigiančias problemas atvyko grupė Paleičių kaimo gyventojų. Viena iš tokių problemų, kad ten budintys pasieniečiai po tris-keturis kartus per dieną stabdo tuos pačius vietos gyventojų automobilius ir tikrina jų dokumentus.
Paleitiškis Eugenijus Šulskis skundėsi: „Šitai užkardai pretenzijų neturime, kitokia kalba būtų apie Plaškių užkardą. Mes, Paleičių kaimo gyventojai, važiuodami aplinkkeliu pro Šilininkus patiriame „katastrofą“. Važiuoja žmonės į ligoninę, veža vaikus iš mokyklos, pasieniečiai sustabdo po tris-keturis kartus tą pačią dieną, nusineša žmonių asmens dokumentus į savo tarnybinį automobilį ir po pusę valandos juos tyrinėja, nustatinėja... Nors jau iki kraujo su pasieniečiais esame pažįstami. Tik šešios mašinos yra kaime, kurios ten važiuoja... Patys pasieniečiai pažeidinėja kelių eismo taisykles – pasistato automobilį sankryžos viduryje, stabdo, o kai būna slidu, galima ir trinktelėti į tokią mašiną. Pareiškiu kokią nors pastabą, tai atkerta: „Tu čia nevadovauk, mes žinome savo pareigas“. Kai pasakau, jog važiuoju žvejoti, o iki vandens telkinio likę trys-penki kilometrai, jie reikalauja parodyti žvejo bilietą. O kai paaiškinu, kad man jo nereikia, nes turiu neįgaliojo pažymėjimą, tai sako – parodyk jį, mes tavęs nepaleisime“.
Ministras T. Žilinskas paprašė patikslinti, ar problema yra ta, jog per dažnai pasieniečiai tikrina, ar kad apskritai neleidžia kur nors patekti.
Kitas vyriškis piktinosi, kad po visą Europos Sąjungą galime laisvai keliauti, o štai Lietuvoje yra kitaip – atvažiavo giminės iš Pasvalio į Paleičių kaimą ir jų kelionė ties Šilininkais baigėsi, kadangi vairuotojo pažymėjimas valstybės sienos apsaugos zonoje pasieniečiams negalioja, o kiti šeimos nariai jokių dokumentų nebuvo pasiėmę...
Pokalbyje dalyvavęs Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis pareiškė, kad, jo nuomone, žmones, kurie visą laiką gyvena dorai ir pagal įstatymą, po keletą kartų nereikėtų tikrinti.
Merui pritarė ir vidaus reikalų ministras, manantis, jog tai yra gyventojų ir pasieniečių nesusikalbėjimas, kad pasieniečiai turėtų susitikti su kaimų bendruomenėmis bendruose renginiuose, šventėse ir apie tai pasiaiškinti, susitarti dėl abiem pusėms priimtinų sprendimų.
Po susitikimo Vileikių užkardoje Seimo Pirmininko pavaduotojas K. Komskis „Šilokarčemos“ žurnalistui sakė, kad pareigūnai dažniausiai dirba pagal instrukcijas, nes tokie yra priimti įstatymai.
„Šiandien toks ir buvo mūsų noras, kad čia atvažiavęs ministras vietoje pamatytų ir išgirstų, kokios iš tikrųjų yra tos problemos, - teigė K. Komskis. – Viena yra tai, kai perduodu ministrui informaciją, kokios yra problemos, ir jis nesupranta, o visai kitaip, kai išgirsta iš pirmų lūpų vaizdingą pasakojimą, su kokiomis problemomis žmonės susiduria. Tada lengviau būna priimti arba pakeisti vieną kitą įstatymą“.
Priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje
Šilutės priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje svečius – K. Komskį, T. Žilinską ir V. Laurinaitį - pasitiko šios tarnybos viršininkas Rimantas Mačijauskas ir Klaipėdos apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininkas Gedeminas Karalius. Visi kartu apžiūrėjo statomą objektą.
Po to K. Komskis „Šilokarčemai“ sakė: „Manyčiau, kad užbaigti Šilutės gaisrinės pastato statybos darbus 2017 metais yra visiškai realu. Ir yra šios Vyriausybės nuostata - jeigu objektai buvo pradėti statyti paskyrus Valstybės investicijų programos lėšų, kad jų statyba nesitęstų ilgiau kaip dvejus-trejus metus. Nors buvo numatyta gaisrinės statybą baigti 2018 metais, bet ką tik su ministru kalbėjau, jog kitais metais gali pradėti brangti statybos darbai, ir kai šis objektas dar labiau pabrangs, tada tikrai nebeturėsime galimybių jo užbaigti. Ministras T. Žilinskas davė žodinį pritarimą, kad gaisrinės statybą būtų galima baigti jau šiais metais, o kitais metais galėtume švęsti įkurtuves“.
Norint užbaigti gaisrinės pastato statybą dar reikėtų apie 600 tūkst. eurų. K. Komskio manymu, tai nėra didelė, nepakeliama suma.
Policijos komisariate
Šilutės policijoje K. Komskis ir T. Žilinskas susitiko su Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotoju Vygandu Mylimu, Šilutės rajono policijos komisariato viršininku Artūru Mikalausku ir policijos pareigūnais.
Vidaus reikalų ministras domėjosi, kaip Šilutės pareigūnams sekasi įgyvendinti naująjį Vidaus tarnybos statutą – klausė, kas labiausiai neramina, kaip veikia skatinimo sistema, kokių pareigūnai turi pageidavimų. Jis pažymėjo, kad nuo liepos 1 dienos įsigalios 40-ies darbo valandų savaitė, padidės priedai už laipsnį.
„Jau septynerius metus dirbame tokiu režimu – 40 valandų per savaitę, - paaiškino V. Mylimas, - ir manome, kad jis yra tikrai protingas ir geras apmokėjimo už darbą prasme“.
T. Žilinskas pareigūnams sakė, kad pastaruoju metu sklinda įvairiausių gandų apie kriminalinės ir viešosios policijos sujungimą, suteikiant jai ir ikiteisminio tyrimo funkcijas. „Nebus tai daroma aklai, vien tik tam, kad būtų padaryta, - kalbėjo ministras. - Atsakingai galiu pasakyti, jog tai aptarsiu su Lietuvos policijos vadovybe. Man kyla nemažai klausimų dėl tokių idėjų ir norų. Aš manau, kad ir dėl budėtojų skyrių uždarymo buvo padaryta spraga – per mažai kalbėta tiek su gyventojais, tiek su pareigūnais išaiškinant, kad žmonės neturėtų jaustis nesaugesni, nes padaugėjo patruliuojančių pareigūnų teritorijoje. Reikėtų daugiau kalbėtis su žmonėmis. Nei Vidaus reikalų ministerija, nei teisėsaugos mūsų įstaigos nesame kažkokie prievartos instrumentai ar institucijos, o didžiąja dalimi teikiame paslaugą gyventojams ir į tai turėtume orientuotis. Ir negalime savo darbo pertvarkyti pagal kažkokį verslo modelį – apsimoka ar neapsimoka, kaip sumažinti kaštus ir t. t. Tai turime daryti protingai. Visų pirma turime nepamiršti gyventojų ir jų saugumo, gyvybių, turto apsaugos užtikrinimo. Tiesiog noriu pasakyti, kad tikrai reformos nebus daromos todėl, kad jos būtų daromos... Pats esu išdirbęs daugiau nei šešiolika metų policijos struktūroje, įvairiose pareigose – nuo eilinio policininko-stažuotojo iki komisaro laipsnio“.
Pasidžiaugta, kad pagaliau policijos pareigūnams padidės atlyginimai. Pasak ministro, nuo liepos 1-osios pats mažiausias atlyginimas bus 600 eurų (į rankas).
Išreikštas susirūpinimas, jog Šilutės policijos pastato remontui pabaigti dar trūksta lėšų, remonto metu pareigūnai patiria nepatogumų, kad reikėtų ir stogą suremontuoti, nes jam prakiurus būtų patirta didžiulių nuostolių. Bet, pasak vidaus reikalų ministro, - visos problemos išsprendžiamos.
Užs. Nr. 2016/05/27-1