Elektrikai nors ir turtingi, bet apsileidę...
Šiuo metu Kentrių gyvenvietė (Pagėgių sen.) garsėja kaip gražiai sutvarkyta vieta – gatvių pakelės nušienautos, žmonės savo sklypeliuose žaliąją veją pjauna vos ne kartą per savaitę... Bet štai įvažiavus į Kentrius (nuo kelio Pagėgiai-Natkiškiai pusės) atsiveria visai kitoks vaizdas – kairėje tvarkingai įrengtas akmenų parkas, o dešinėje, aplink elektros pastotę šiemet dar ne kartą nepjauta žolė, nenugalabytos aukštai galvas iškėlusios piktžolės...
Paaiškėjo, kad visas šis turtas priklauso vienai turtingiausių Lietuvoje įmonei – Energijos skirstymo operatoriui, šalyje žinomam trumpu pavadinimu ESO. Tai šitas ESO ir gadina gražiai tvarkomos Kentrių gyvenvietės vaizdą.
Ar iš tikrųjų ESO yra toks jau pagrindinis apsileidėlis, kenkiantis grožiui? Kentrių kaimo bendruomenės pirmininkas Romualdas Mančas „Šilokarčemai“ beveik tai įtikino – jau ne vienerius metus jis vis prašo ESO, kad ši nusišienautų šalia jai priklausančios elektros pastotės esantį vos kelių arų dydžio sklypelį, bet išgirsta tik pažadus, jog tai bus padaryta.
Kodėl taip yra? „Šilokarčema“ susisiekė su ESO atstovu ryšiams su visuomene Martynu Burba ir pasiteiravo, kodėl kentriškiai maitinami tik pažadais. Gavęs šį klausimą raštu, kaip tai yra įprasta daryti, M. Burba paskambino ir pasiteiravo – gal mums yra žinomas tikslesnis tos elektros pastotės adresas ir kam priklauso žemė, esanti po ja (lyg tai ESO to nežinotų?!). Paaiškinome tik tiek, kad tas įrenginys yra Kentriuose, Liepų gatvėje.
Tada ESO parašė tokį atsakymą: „Bendrovės turimais duomenimis, minima elektros transformatorinė yra valstybiniame nesuformuotame sklype. Už šios teritorijos priežiūrą atsako sklypo savininkas – valstybė. Mes, kaip skirstomųjų tinklų operatorius, remiantis Elektros energetikos įstatymu, turime teisę nekliudomi prieiti ar privažiuoti prie įmonei priklausančio elektros energetikos objekto, taip pat esame įpareigoti užtikrinti maksimalų elektros skirstymo tinklo įrenginių saugumą bei patikimumą“.
Panašu, kad šiuo atveju – kaip tame populiariame pedagogų ir mokinių prieštaravime: vaikai žino savo teises, bet nežino pareigų...
Atrodytų, kad ESO turi tik teisę „nekliudomai prieiti ir privažiuoti“, bet nenori suprasti, jog norint atlikti bet kokį darbą dar reikia ir nusišienauti savo valdas. Nesvarbu, kad po jų įrenginiu esanti žemė ne jiems priklauso – prie savo valdų kiekvienas save gerbiantis šeimininkas susitvarko taip, jog piktžolių sėklos nebūtų auginamos ir kad nei kaimynai, nei valdžia nesipiktintų. Taip mąstė prie tos apleistos, netvarkomos vietos sutikti keli Kentrių kaimo gyventojai.