Į ką atkreipti dėmesį perkant vandenį plastikiniame buteliuke?

2016-06-11, Informaciją parengė: Giedrė Macaitienė, visuomenės sveikatos specialistė, sam.lrv.lt
sam.lrv.lt nuotrauka
sam.lrv.lt nuotrauka
Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras pataria prieš perkant vandenį ar kitus gėrimus plastikiniuose buteliukuose atkreipti dėmesį į specialų žymėjimą. Kokiais ženklais pažymėta pakuotė saugiausia?

Pasak visuomenės sveikatos specialistės Giedrės Macaitienės, nors kiekvienam yra tekę įsigyti vandens ar kitokio gėrimo plastikiniame buteliuke, tačiau nedažnai susimąstome apie pačią pakuotę, kurioje pateikiamas gėrimas. Gėrimas nuolat liečiasi su pakuote ir dažnai joje išbūna ne vieną dieną, o kur kas ilgesnį laiką, taigi kai kurios medžiagos esančios pakuotėje gali prasiskverbti į gėrimą, o jų tikrai nenorime savo maiste. Visi plastikiniai indai yra kruopščiai ženklinami tam tikrais ženklais (dažniausiai ženklą rasime ant gaminio dugno, apatinėje pakuotės dalyje), į kuriuos reikia atkreipti dėmesį.

PET arba PETE – polietileno tereftalatas

Gaivių gėrimų, vandens, sulčių, skalbimo priemonių, valiklių pakuotė.

HDP or HDPE – didelio tankio polietilenas

Nepermatoma pieno, vandens, baliklių, šampūnų pakuotė, gali būti pagaminti kai kurie plastikiniai maišeliai.

PVC arba 3V – polivinilchloridas

Pakavimo plėvelė, plastikiniai buteliai, aliejaus, skalbimo priemonių, langų valiklių buteliai. PVC, dar vadinamas polivinilchloridu ar vinilu, yra ypač pavojingas žmonių sveikatai ir aplinkai. Įrodyta, kad PVC sukelia vėžį žmonėms, kurie su juo dirba. PVC yra daug chloro. Gaminant PVC yra naudojami įvairūs priedai ir stabilizatoriai pavyzdžiui, švinas, plastifikatoriai. PVC yra sunkiausiai perdirbamas plastikas dėl didelio chloro ir priedų kiekio. Gaminant ir deginant PVC susidaro dioksinai, kurių net nedideli kiekiai mažina kūdikių svorį, sukelia vystymosi problemas, silpnina imunitetą ir ardo hormonų sistemą.

LDPE – mažo tankio polietilenas

Maišeliai ir dauguma plėvelių maistui pakuoti, buteliai.

PP – polipropilenas

Sriubų, sultinių, sirupų, jogurtų pakuotė, tamsinta pakuotė, buteliukai kūdikiams.

PS – polistirenas

Polistirolo indai maistui, dėžutės kiaušiniams, vienkartiniai puodeliai, vienkartiniai indai išsinešti, nepermatomi plastikiniai stalo įrankiai. Iš polistireno gali išsiskirti stirenas, kuris neigiamai veikia smegenis ir nervų sistemą.

Kiti (OTHER) – dažniausiai tai yra polikarbonatas

Buteliukų kūdikiams, skardinių vidinis sluoksnis, kai kurie permatomi plastikai, didelės talpos buteliai vandeniui. Nauji bioplastikai taip pat gali būti žymimi skaičiumi „7“. Polikarbonatinio plastiko gamyboje naudojamas bisfenolis A, kuris imituoja žmogaus organizmo gaminamo hormono estrogeno veiklą ir iškreipia į įvairius organus siunčiamą gyvybiškai svarbią informaciją. Jis skatina vėžinių susirgimų atsiradimą, įrodyta, kad gali sukelti įvairius genetinius pakitimus, „klaidas“ chromosomų grandinėje, sukeliančias persileidimus.

Pasak visuomenės sveikatos specialistės Giedrės Macaitienės, geriausia naudoti stiklinę, daugkartinio naudojimo pakuotę. Jei visgi renkatės plastikinę pakuotę, atminkite, kad saugiausia maistui naudoti PETE (1), HDPE (2), LDPE (4) ir PP (5) plastikus. OTHER (7) geras pasirinkimas tik tuo atveju, jei tai yra bioplastikas. Buteliuko dugną patikrinti užtruks tik keletą akimirkų, rinkitės saugiausią.


Straipsnio komentarai

Hadis2016-06-11
Į kainą.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka