Šviežios bulvės jau prekyboje. Ar įpirksime?
Juknaitiškis Jonas Maziliauskas kasmet parduoda ne tik bulves, bet ir kitas savo rankomis augintas daržoves.
Šviežių bulvių kasmet galima dairytis iškart po Šv. Antano. Išsiilgusieji jų skonio, užaugintų Lietuvoje, gali nusipirkti ir Šilutės turguje. Nedaug ūkininkų kvietė jų įsigyti. Pirmomis dienomis už kilogramą jie prašo brangiau. Tačiau kainos jau tirpsta.
Prisiduria prie pensijos
Pirmoji šviežių bulvių Šilutės turguje siūlė įsigyti septyniasdešimt šešerių Janina Capienė. Ji jau praėjusią savaitę jomis prekiavo. Augina daržoves Rusnėje po argo plėvele. Tręšė jas tik kartą kompleksinėmis trąšomis. „Nei nuo ligų, nei nuo piktžolių daržovių nepurškiame“, - garantavo pašnekovės sūnus Artūras Stasiulis. Jis visuomet padeda mamai atlikti įvairius ūkio darbus. Net turguje jie drauge prekiauja. Džiaugiasi Janina, kad atžala moka visus darbus dirbti – ir arti, ir kultivuoti, ir t. t.
Močiutės gaunama pensija su našlės priedu - 180 eurų. Prisiduria prie pensijos parduodama savo rankomis augintas įvairias daržoves. Daug metų taip verčiasi ir nesiskundžia. „Rusų laikais bulves į Kaliningradą veždavau. Gal kokius keturiasdešimt metų taip prekiauju. Nesame stambūs ūkininkai, bet prie pensijos prisiduriu. Mano vaikai, anūkai ir proanūkiai geri. Todėl yra dėl ko stengtis“, - su šypsena veide kalbėjo rusniškė. Trečiadienį didžiąsias bulves ji pardavinėjo šiemet jau trečią kartą ir gavo po 1,20 euro, o mažąsias - po 0,50 euro už kilogramą. Pirmąjį turgų žmonės mokėjo ir po 1,30 euro.
Kai buvo litai, pirmąsias bulves senolė parduodavo po 3-3,50 lito. Pasak jos, žmonės nelabai derasi – jei nori bulvių ima ir perka.
Besišypsanti moteris teigė, kad jai patinka prekybininkės darbas, mat turguje ji pasisemia geros energijos, pabendrauja. „Reikia daug judėti, būti geros nuotaikos ir gyvensi ilgai. Mano mama niekada nesėdi rankų sudėjusi, nuolat juda“, - išdavė savo mamos ilgaamžiškumo paslaptį Artūras.
Viskas priklauso nuo oro
Kaip ir kasmet, savo išaugintas bulves į turgų parduoti atvežė Juknaičių kaimo gyventojas Jonas Maziliauskas. Jam į talką atskubėjo sūnus Mantas. Tėvas su savo atžala sakė, kad daug besidominčiųjų bulvėmis, daug derasi senjorai, o jaunesni sumoka tiek, kiek prašoma. „Bulvių derlius priklauso nuo oro, nuo žemės. Niekas dabar neauga. Pirmąsias bulves auginome po agroplėvele. Mano žemė – šiek tiek smėlėta, su juodžemiu. Bulvės gerai dera. Negalima pamiršti jų prižiūros – aparti, ravėti ir pan.“, - dalijosi gerų bulvių užauginimo patirtimi Jonas. Jis teigė, kad jų skonis priklauso nuo rūšies. Pavyzdžiui, ‚Vinetos‘ veislės būna miltingesnės, greičiau išverda, o ‚Belugos‘ veislės yra tvirtesnės.
Ir pas šiuos prekybininkus didesnės bulvės kainuoja brangiau – po 1,20 euro. Smulkesnių galima gauti sumokėjus 60 centų už kilogramą.
Liucija Norkienė už kilogramą šviežių didelių bulvių prašė po eurą. „Kol kas dauguma žmonių tik klausinėja - po kiek bulvės. Jos užaugintos Traksėdžiuose. Dar rudenį dirvą apsodinau rugiais, o paskui pavasarį iškračiau mėšlo. Kitokių trąšų nenaudoju. Uždirbti eurai padeda išgyventi. Mano 160-ies eurų pensija – vaistams, mokesčiams. O dar ir valgyti reikia. Nors ir sveikatos nebėra, žmogus esi priverstas kabintis į gyvenimą, rasti būdą išgyventi. Negali dejuoti, jog sunku. Turi kovoti, kad išgyventum“, - įsitikinusi Liucija.
Derlius nėra geras
Šviežias bulves prie Šilutės halės trečiadienį po 1,50 euro siūlė įsigyti šilutiškė Silvija Jonkienė. Džiaugėsi ji gausiu pirmuoju bulvių derliumi, kurį augina Verdainėje ir Bitėnų kaime, Pagėgių savivaldybėje. Už pirmųjų kilogramą ji gavo po 1,30 euro, o pernai po 1,50 euro. „Žmonės labai įvairūs. Daug piktų. Netenkina jų kainos, tai išsilieja ant prekybininkų. Euras – slidus dalykas. Žmonės gauna mažesnes pajamas, nei būdavo litais. O kainos išliko tokios pat - tik eurais. Anksčiau praėjusių metų derliaus bulvių kilogramas kainuodavo po 30 lietuviškų centų, o dabar tiek kainuoja eurais“, - pastebėjimais dalijosi moteris.
Mažių kaime bulves augina net 40 metų mokytoja išdirbusi Nijolė Veltinienė. Pasak jos, šiemet šių daržovių ji prikasa mažiau – jos bręsta lėčiau, kere randa po šešis gumbus, o pernai jų būdavo net po dešimt. „Netinka bulvėms karštis ir šaltis. O pas mus buvo daug šaltų naktų. Vienu metu smarkiai lijo. Todėl dalis lauko buvo apsemta vandeniu ir dėl to supuvo bulvės“, - guodėsi pašnekovė. Jai visus darbus atlikti padeda vyras Jonas ir anūkai Domantas bei Edmundas. Senjorė sakė, kad vis sunkiau yra atlikti ūkio darbus, todėl neatmeta galimybės, jog prekiauja savo augintomis daržovėmis paskutinius metus.
Trečiadienį netrūko prekiaujančių praėjusių metų derliaus bulvėmis. Jų kainos buvo įvairios – nuo 0,15 iki 0,30 euro už kilogramą. O lenkiškų kilogramą šviežių buvo galima įsigyti irgi pigiau - po 80 centų.
Grabupiškis Zigmas Šiuparis nusipirko maišiuką šviežių bulvių, nors namie turi krūvą dar pernai užaugintų savomis rankomis. „Jau norisi šviežių. Dar morkiuką, kopūstą. Bus skani šviežių daržovių sriubytė. Cepelinams ar kugeliui turiu savų“, - dėstė vyras. Jis džiaugėsi, kad šiemet vėliau sodino bulves, nes jei būtų tai padaręs anksčiau, viskas būtų supuvę, mat po lietaus laukai ilgą laiką buvo apsemti. Zigmas įsitikinęs, kad nesvarbu kokios kainos, bet bent šviežiomis bulvėmis galima save palepinti.
Straipsnio komentarai
http://www.adidas-shoes.co.nl/
isvirem vien vanduo -trasos.....neapsimoka moketi