Didžiulis šilutiškių susidomėjimas daugiabučių namų atnaujinimu
Seimo Pirmininko pavaduotojas Kęstas Komskis, aplinkos viceministrė Daiva Matonienė ir VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros direktorius Valius Serbenta kalbėjo apie namų renovacijos eigą ir problemas Šilutėje.
Į Šilutę atvykę Seimo Pirmininko pavaduotojas Kęstas Komskis, aplinkos viceministrė Daiva Matonienė ir VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) direktorius Valius Serbenta susitikimo su gyventojais metu kalbėjo apie daugiabučių namų renovaciją ir su ja susijusias problemas. Šilutės seniūnijos salė, kurioje vyko šis renginys, buvo pilnutėlė.
Su gyventojais taip pat susitiko už namų renovaciją atsakingi UAB „Šilutės būstas“ direktorius Aleksas Kvederis ir UAB „Šilutės šilumos tinklai“ direktoriaus pavaduotojas Vygantas Kamarauskas.
Seimo Pirmininko pavaduotojas K. Komskis sakė, kad prieš šį susirinkimą jis su svečiais iš Vilniaus vaikščiojo po Šilutę, apžiūrėjo renovuojamus namus, lankėsi tuose, kurių atnaujinimas jau užbaigtas, domėjosi, kokių pasitaiko problemų. Pasak K. Komskio, 29 namai Šilutėje dabar renovuojami, 14 pastatų atnaujinimo darbai jau baigti.
Aplinkos viceministrė D. Matonienė pasidžiaugė, kad Šilutėje namų atnaujinimo situacija per trejus metus yra žymiai pagerėjusi, bet išreiškė ir susirūpinimą mačiusi dar daug nerenovuotų namų ir baisius šaligatvius, nesutvarkytą aplinką.
„Kaip namų renovaciją atspindi žiniasklaida? – kalbėjo viceministrė. – Dažniausiai yra pateikiami blogieji pavyzdžiai. Bankrutavo namą pradėjusi renovuoti įmonė, kažkas blogai dirbo, už darbus nesumokėjo, pritrūko pinigų – visada rodo negatyvą. Bet šiandien Lietuvoje mes turime labai didelį daugiabučių renovacijos proveržį, nors atlikti šiuos darbus labai sunku, yra daug rizikos, problemų. Vis dėlto šalyje turime jau 981 visiškai renovuotą daugiabutį, šiuo metu yra renovuojama apie tūkstantis namų. Rugpjūčio mėnesį vėl bus paskelbtas kvietimas dalyvauti renovacijos programoje. Manau, kad renovuoti reikia ne tik namus, bet ir sutvarkyti šalia jų esančią aplinką. Mūsų prioritetas yra pakviesti savivaldybes kompleksiškai tvarkyti teritorijas, apie tai šiandien kalbėjome ir su Šilutės rajono savivaldybės meru. Mes apžiūrėjome kvartalą, kuriame bus galima pradėti kvartalinį planavimą, ne tik renovuoti ten namus, bet ir daryti pokyčius parkavimo vietose, žaliosiose zonose – sutvarkyti visą aplinką“.
D. Matonienė sakė, kad jau šią savaitę ji ir BETA direktorius V. Serbenta vyks į Berlyną, kur Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija ir Vokietijos federalinė aplinkos ministerija pasirašys susitarimą dėl galimybės gauti iš Vokietijos papildomą finansavimą inovatyviems energetinio efektyvumo projektams. Pasak D. Matonienės, būtų galimybė į šį projektą įtraukti ir Šilutės objektą – vaikų darželį, mokyklą, kultūros įstaigą, ten įdiegti inovatyvią technologiją ir gauti 80 proc. negrąžinamą subsidiją.
Aplinkos viceministrė teigė mananti, kad Šilutėje yra nemažai nusivylusių, nepatenkintų, kritikuojančių daugiabučių namų renovaciją žmonių, girdėjusi, jog bankrutavo namo atnaujinimo darbus vykdžiusi bendrovė „Šilo statyba“, ir taip šaukštas deguto sugadino visą medaus statinę. Bet, pasak D. Matonienės, Aplinkos ministerija nemažai nuveikė, kad tokios įmonės negalėtų dalyvauti renovacijos procese.
K. Komskis sakė, kad Seime jau gautas Statybų įstatymo paketas, kuriame bus žymiai sugriežtinti reikalavimai namų atnaujinimo darbus atliekantiems rangovams, netrukus naujasis įstatymas turėtų būti priimtas. Tad bus dedamos visos pastangos, kad tų blogų statybos įmonių būtų kuo mažiau.
Apie renovacijos darbų kokybę kalbėjo Klaipėdos teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus vedėja Lilija Misiulienė. Ji sakė, kad Šilutė neišsiskiria apskrityje iš kitų miestų, yra vidutinė savivaldybė pagal renovacijos mastą. Skundų iš Šilutės, išskyrus tą vienintelį „Šilo statybos“ atvejį, statybos valstybinės priežiūros skyriuje irgi nebuvo gauta. Ji paaiškino, kad namą administruojanti įmonė privalo samdyti techninį prižiūrėtoją, kuris yra atsakingas už statybos darbų kokybę. Šiemet Klaipėdos apskrityje trims techniniams prižiūrėtojams L. Misiulienės vadovaujame skyriuje jau surašyti protokolai ir skirtos administracinės nuobaudos dėl blogų jų darbų – netinkamos namo renovacijos priežiūros.
BETA direktorius V. Serbenta sakė, kad Šilutė jam patiko, tai – gražus, jaukus, žalias miestas. Puikiai sutvarkyta centrinė miesto dalis. „Ir norėčiau gyventi kažkuriame iš šitų atnaujintų namų, kuriuos mes šiandien aplankėme, - kalbėjo V. Serbenta. – Kartu su Seimo nariu K. Komskiu pakalbinome vieną moteriškę, klausėme, ar ji yra patenkinta jos namo renovacija, atsakė, kad viskas labai gerai, tik žvirgždo kažkodėl prie namo pripylė, kuris žmonėms nepatinka. Už renovaciją Šilutėje nereikia agituoti, matyt, kiekvienas iš jūsų norėtų gyventi atnaujintame jaukiame name ir mokėti mažiau už šildymą. Kartais žmones gąsdina kai kurie nežinojimai, tad manau, kad juos dabar ir galėsime aptarti“.
Renginio pabaigoje buvo atsakyta į Šilutės miesto gyventojų klausimus.