Valdžios pasiūlymas: išsinuomokite išvietę ir darykite ten... ką norite
Seniūno pavaduotojas Algirdas Ivanauskas: „Kad tualetas nebūtų nuostolingas, kiekvienas apsilankymas jame turėtų kainuoti ne mažiau kaip vieną eurą“.
Prieš savaitę Šilutės rajono savivaldybės interneto svetainėje paviešinta žinia, kad išnuomojamos negyvenamosios patalpos. Rodos, nieko įdomaus – kiek jau tokių įvairių sandėliukų, garažų ir pan. buvo nuomojama... Bet šis atvejis išskirtinis – valdžia nori išnuomoti išvietę, ir dar pačiame Šilutės centre!
Tegul neįsižeidžia tokio sumanymo autoriai, bet apie šį ne kasdienį atvejį nusprendėme „Šilokarčemos“ skaitytojams papasakoti ne įprastu laikraštiniu tonu, bet su trupučiuku humoro...
Tai ne moters puošimasis, bet... išsituštinimas
Pirmiausia tarptautinių žodžių žodyne pasidomėjome apie viešojo tualeto, kaip jis įvardintas Savivaldybės skelbime, reikšmę. Žodyne nurodyta, jog tualetas (pranc. - toilette) turi keturias reikšmes, tai: 1. moters apdaras, ppr. elegantiškas; 2. savo išorės tvarkymas (prausimasis, rengimasis, šukavimasis); 3. stalelis su veidrodžiu ir stalčiais; 4. išvietė.
Panašu, kad apie tris pirmąsias žodžio „tualetas“ reikšmes nėra net dėl ko diskutuoti, nes akivaizdu, jog tokios „viešosios“ paslaugos Šilutėje neteikiamos ir jų niekada nėra buvę, o štai ketvirtoji reikšmė labai jau tinka – ten ir yra tikrų tikriausia išvietė.
Bet mieste - jau ne tokia išvietė, kokios būdavo mūsų senelių ar prosenelių laikais ir kokių dar šiuo metu esama kaime. O po šio pastebėjimo sugrįžkime vis dėlto prie Savivaldybės skelbimo.
Skelbiama, kad...
„Viešojo nuomos konkurso būdu penkeriems metams viešojo tualeto paslaugai teikti už 35,00 Eur nuomos mokestį per mėnesį išnuomojamos 31,62 kv. m bendro ploto negyvenamosios patalpos, esančios Lietuvininkų g. 35 A, Šilutės mieste.
Konkurso komisijos posėdis vyks 2016 m. liepos 20 d., 11 val. 10 min., Šilutės rajono savivaldybės administracijos 202 kab., Dariaus ir Girėno g. 1, Šilutėje.
Paraiškos priimamos iki 2016 m. liepos 20 d., 11 val., Šilutės rajono savivaldybės administracijoje, Dariaus ir Girėno g. 1, Šilutėje, 202 kabinete.
Papildomą informaciją suteiks Ūkio skyriaus Turto poskyrio vyriausioji specialistė Auksė Rupainienė minėtu adresu arba telefonu 8 441 79 258, el. p. aukse.rupainiene@silute.lt, patalpas galima apžiūrėti sutartu laiku. Pradinį įnašo dydį, lygų 3 mėnesių pradiniam nuompinigių dydžiui, konkurso dalyvis turi būti sumokėjęs į AB DNB banko sąskaitą <...>, prieš atvykstant registruotis konkurso dalyviu“.
Nuomos konkurso sąlygose nurodyta:
„Nuomininkas moka nuompinigius kas mėnesį prieš prasidedant mėnesiui, bet ne vėliau kaip iki einamo mėnesio 10 (dešimtos) dienos (jeigu tai ne darbo diena, - iki kitos po jos einančios darbo dienos) pagal nuomotojo pateiktą sąskaitą.
Nuomininkas be nuompinigių, kas mėnesį moka mokesčius už vandenį, energiją ir komunalines paslaugas.
Nuomininkas, per sutartyje nustatytus terminus nesumokėjęs ir (ar) kitų mokesčių ir įmokų, privalo mokėti nuomotojui 0,05 procento dydžio delspinigius nuo visos nesumokėtos sumos už kiekvieną pavėluotą dieną“.
Miesto valdžios paaiškinimai
Paaiškinti „Šilokarčemai“ šių patalpų privatizavimo ypatumus mielai sutiko Šilutės seniūno pavaduotojas Algirdas Ivanauskas.
„Viešasis tualetas turėtų būti ne seniūnijos rūpestis, - teigė pašnekovas. – Kaip ir visur, tai derėtų daryti organizacijai ar privačiam asmeniu, kurie teikia tokias viešąsias paslaugas. Jos rūpinasi, kad ten būtų tinkamos paslaugos, o čia dabar nustatytoji rinkliava, kaip ir daug kur, neatsiperka. Bet žmonėms juk turi būti patogiau. Jeigu atsirastų privatus šios paslaugos teikėjas, manau, kad tai tikrai blogiau nebūtų“.
Dabar užeiti į tualetą kainuoja 30 centų. Ar privatininkas galės pakelti ar sumažinti šią kainą?
„Dabartinė kaina yra nustatyta Savivaldybės tarybos sprendimu, manau, kad privatininkas kainas reguliuoja savo nuožiūra, - aiškino A. Ivanauskas, - jis, pagal nuomos sutartį, negalės keisti tik patalpų paskirties. O tos kainos, įkainiai, visoje Lietuvoje įvairūs – yra ir euras, ir 50 centų... O tas 30 centų yra gana mažas. Kur yra tualetuose veikiantys automatai, išlaidos - mažesnės, bet tai priklauso nuo žmonių srauto“.
O gal gali seniūnija įsigyti automatą, nebereikėtų kasininkės – ir, tikriausiai, šios paslaugos savikaina būtų mažesnė?
„Įsigijus automatą, vis tiek tam tikra priežiūra turi būti vykdoma. Automatas atliks tik rinkliavą, todėl reikės ir žmogaus, kuris valytų, be to, ir apsauga turi būti – vaizdo stebėjimo kameros tualete juk nepastatysi... Taip pat kainuotų, kaip ir kasos aparato, automato aptarnavimas. Galbūt tai ir būtų pigiau, bet pirminė investicija yra tikrai nemaža“, - teigė seniūno pavaduotojas.
Darbo vieta – tualetas
Šilutės tualetas veikia įprastomis darbo valandomis – nuo 8 val. ryto iki 19 val., šeštadieniais ir sekmadieniais – nuo 9 val. iki 15 val.
Liepos 5-ąją čia dirbusi kasininkė Daiva Remenienė sakė, kad mažiausiai žmonių ateina sekmadienį – tik vienas arba du. Miesto šventės metu irgi nedaug tebūna, nes tualetai yra pastatomi pačiame renginio šurmulyje – netoli kultūros ir pramogų centro.
„Daugiausia žmonių sulaukiame tada, kai čia, miesto centre, vyksta mugės. Šiaip per dieną surenkame 15-16 eurų, bet pasitaiko dienų, kai ateina ir 70-80 žmonių. Suskaičiavome, kad vidurkis yra po 320 eurų per mėnesį. Štai pirmadienį, liepos 4-ąją, apsilankė 37, sekmadienį – nė vieno, šeštadienį – 22, penktadienį – 48 žmonės. Kai atšyla orai, būna mažiau apsilankančiųjų, tikriausiai žmonės išvažiuoja prie jūros ar upių“, - pasakojo beveik dvejus metus čia dirbanti D. Remenienė.
Jos kolegė Daiva Šimkevičienė šiame tualete dirba jau daugiau nei 10 metų. Liepos 5-ąją, kai ten lankėmės, jai buvo išeiginė diena.
„Bomžams“ tokia išvietė nereikalinga
Pasak A. Ivanausko, tokia išvietė, atsiprašome, tualetas čia veikia jau daugiau nei 20 metų. „Anais gerais laikais“ šis tualetas buvo nemokamas, o prasidėjus privatizacijai, kažkoks verslininkas jį nusipirko. Bet „gyventojų tuštinimosi“ paslaugos jis taip ir nepradėjo teikti. Savivaldybei teko iš to savininko perpirkti tualetą, jį suremontuoti ir atverti visiems norintiesiems duris, aišku, ne už dyką...
„Dabar žmonės yra patenkinti šituo tualetu, - pasakojo D. Remenienė. – Kaip gerai, kad jis čia yra, ir ką darytume, jeigu jo nebūtų – sako jie. Visi labai dėkoja, džiaugiasi, kad čia yra pakankamai švaru, ne taip kaip kitur, kai nėra kur kojos padėti“.
Kad būtų taip, kaip pasakojo ši moteris, reikia nemažai lėšų jo išlaikymui. A. Ivanauskas teigė, jog norint, kad tualetas nebūtų nuostolingas, kiekvienas apsilankymas jame turėtų kainuoti ne mažiau kaip vieną eurą.
Kažin, ar kas mokėtų vieną eurą? D. Remenienė parodė ir vietą, kur gamtinius reikalus atlieka „bomžai“ ar šiaip asmenys, sužinoję, kad šis tualetas yra mokamas. O ta vietelė yra prie to paties pastato, vos užėjus už kampo – ten namo siena jau taip paveikta „organinės chemijos“, kad joks lietus jos nebenuplauna...