Šilutės policininkams svarbiau teisingumas nei žmoniškumas
Inesa Oltmann ir jos dukrelė Angelina nustebintos pamario krašto pareigūnų noru bausti, o ne padėti žmogui.
Tikriausiai kiekvienam vairuotojui yra tekę susidurti su situacija, kai nejučia pradeda drebėti rankos. „Širdis nusirita į kulnus“, pamačius policininką, stabdantį būtent jūsų automobilį arba tiesiog prieinantį prie jau stovinčio. Iš užsienio grįžusi moteris sakė, jog kitaip ir būti negali, kai mūsų krašto pareigūnai skuba ne padėti, o išrašyti baudą.
Nepamatė ženklo
Dvylika metų Inesa Oltmann gyvena Vokietijoje ir kasmet ilsisi pamaryje. Šiemet tik grįžusi į Šilutę moteris buvo nubausta policininkų už ne vietoje pastatytą automobilį. „Važiavau Sodų gatve nuo Martyno Jankaus mokyklos. Jokio ženklo nepastebėjau, kad negalima sustoti. Kelioms minutėms sustojau prie notarų biuro, nes norėjau nubėgti į vaistinę. Grįžus pamačiau prie automobilio policininką. Supratau, jog kažkas ne taip. Paklausiau pareigūno: „Ko gero ne ten pastačiau mašiną?“. Jis atsakė, jog taip“, - pasakojo Inesa. Netrukus jai buvo išrašyta keturiolikos eurų bauda. Tokius pat „uždarbius“ gavo ir dar dvi vairuotojos, kurios savo transporto priemones buvo pasistačiusios už Inesos automobilio. Viešnia teigė nesuprantanti, kodėl už tokią smulkmeną reikia iš karto bausti? „Vėliau važiavau ta gatve dar kartą – norėjau įsitikinti, ar tikrai tas ženklas yra. Jis buvo, bet keistai pastatytas. Gal tada turėtų būti kokia geltona linija ant kelio, kad puikiai matytųsi, jog čia sustoti negalima“, - svarstė I. Oltmann.
Ji vairuoja jau aštuoniolika metų ir iki šiol nebuvo bausta už jokius kelių eismo taisyklių pažeidimus. Viešnia sakė, jog Vokietijoje, ne taip kaip mūsų krašte, pirmiausia skuba policininkas vairuotojui paaiškinti, ką jis padarė ne taip, pamokyti, kad žinotų kaip elgtis ateityje, o ne bausti. „Pas mus pareigūnas yra pirmiausia žmogus, kuris, jei reikia, padeda net per gatvę pereiti. Lietuvoje kitaip. Čia jis skuba bausti. Trūksta širdies, noro padėti, pamokyti, perspėti. Nepatikėsite, jei Vokietijoje perdegtų automobilio lemputė, pareigūnas ir šią problemą padėtų išspręsti. Jei būna vakaras ir pamiršti įsijungti šviesas, pro šalį važiuojantys policininkai tiesiog sužybsi savo automobilio žibintais – primena, kad vairuotojui reikia jas įsijungti“, - kalbėjo Inesa.
Ji neabejoja, kad dažnas vairuotojas maloniai nustebtų ir ateityje stengtųsi nenusižengti, kai jį dėl kokios nors smulkmenos sustabdę policininkai, užuot surašę pažeidimo protokolą, palinkėtų laimingo kelio ir patartų kitąsyk laikytis taisyklių.
Gerai, kad sureagavo
Šilutės rajono policijos komisariato viršininko Artūro Mikalausko paklausėme, ar gerai pasielgė pareigūnas minėtoje situacijoje? Pasak jo, kartais ženklo nepamatymas gali lemti net labai skaudžias pasekmes, ir niekur nėra parašyta, jog vairuotojas gali būti neatidus už vairo. „Jis turi stebėti aplinką, matyti kelio ženklus. Mes privalome reaguoti, jei yra akivaizdūs pažeidimai. Gerai, kad mūsiškiai sureagavo. Perskaitykime straipsnio, pagal kurį surašomas protokolas, dispoziciją. Jeigu ten nėra numatyta įspėjimo, vadinasi jo nėra. Jei yra numatyta tik bauda, reiškia ji turi būti rašoma. Yra menkaverčiai pažeidimai, kur numatyta trijų eurų bauda. Tada stengiamės prie žmonių nesikabinėti, juos perspėti. Už kelio ženklų nepaisymą yra didesnės baudos“, - teigė viršininkas. Jis tikino, kad būna atvejų, kuomet dėl kelio ženklų sulaukia iš gyventojų ir institucijų pasipiktinimo, nes jų pageidavimu jie ir būna pastatyti. Anot pareigūno, yra eismo taisyklės, kurios galioja visiems – ir užsieniečiui, ir lietuviui. O policijos darbe yra žmogiškumas – ne bausti, o pirmiausia padėti nekreipiant dėmesio į tai, kas rašoma įvairiuose teisės dokumentuose, kuriais vadovaujantis išrašomos baudos? „Yra teisingumas ir žmogiškumas. Kaip turi elgtis pareigūnai? Vienam žmogui atleidus, negali bausti ir kito. Prie ko prieitume tokiu atveju? Paskui vairuotojui surašant protokolą, jis sakys pareigūnui: „Prieš keletą dienų buvo tokia pati situacija su kitu vairuotoju ir jūs atleidote. Pradėtume klaidinti gyventojus. Žmonės pradėtų kalbėti, jog vienu atveju rašo, kitu - nerašo. Mums reikia to išvengti. Jei pareigūnas mato pažeidimą, jis turi reaguoti. Aš gerbiu pareigūną, nes jis nepravažiavo pro šalį, o sureagavo“, - tvirtino A. Mikalauskas. Jis mano, kad policininkas pasielgė teisingai nubaudęs viešnią iš Vokietjos.
Straipsnio komentarai
ė ir protokolo nerase. Aciu, dabar visada einu per pereja.