Socialines paslaugas namuose gaus dvigubai daugiau Pagėgių krašto gyventojų

2016-07-18, Stasys BIELSKIS
Pagėgiškę senolę Bronę Balsienę jau antrus metus prižiūri socialinio darbuotojo padėjėja Asta Petrašiūnienė.
Pagėgiškę senolę Bronę Balsienę jau antrus metus prižiūri socialinio darbuotojo padėjėja Asta Petrašiūnienė.
„Šilokarčemos“ žurnalistas lankėsi aštuoniasdešimt šeštuosius metus einančios senolės Bronės Balsienės jaukiai sutvarkytuose namuose. Ją prižiūri socialinio darbuotojo padėjėja Asta Petrašiūnienė. Tokių asmenų, įskaitant ir neįgalius vaikus, kuriems teikiamos socialinės paslaugos namuose, pernai bei šiemet yra apie trisdešimt. Šiandien skelbiame gerą žinią – nuo 2017 metų bus teikiama integrali pagalba dar 35-iems neįgaliems ir senyvo amžiaus asmenims bei neįgaliems vaikams. Tokia galimybė atsiras vykdant ES finansuojamą projektą „Integrali pagalba į namus Pagėgių savivaldybėje”.

„Myli mane kaip savo vaiką“

Apsilankę B. Balsienės namuose ir kalbėdamiesi su jos globėja domėjomės, koks yra tas darbas – prižiūrėti garbaus amžiaus močiutę?

„Ji yra pusiau gulinti, vaikšto dabar nedaug, labai svaigsta galva – turi tokią ligą, kai kankina galvos svaigulys. Tai su vaikštyne vedu į lauką. Toks ir yra darbas – paruošti pusryčius, bendravimas, tvarkymasis, asmens higiena, vaistukai, pasivaikščiojimas lauke. Dirbu pas ją keturias valandas per dieną, išskyrus išeigines ir šventines dienas. Šeštadieniais ir sekmadieniais ateina kita moteris. Močiutė turi nuolatinę priežiūrą, be jos jau negali gyventi – viena savęs neapsitarnauja, pati dujų neįjungia, nes bijo, kad nesugebės su jomis susitvarkyti, užgesinti“, - pasakojo A. Petrašiūnienė.

Socialinio darbuotojo padėjėja sakė paliekanti močiutei pavakarius ir kitai dienai – pusryčių, kad turėtų ką užkąsti, nes keliasi anksti – šeštą-septintą valandą. Dar A. Petrašiūnienė prisiminė, kad jai pradėjus dirbti, t. y. prižiūrėti senolę praėjusių metų vasario mėnesį, ji beveik nevaikščiojo, kadangi buvo po traumos – stipriai susimušusi galvą, todėl reikėjo sustiprinti, pagerinti mitybą, reguliariai duoti vaistų, vitaminų. Dabar A. Petrašiūnienė jai palieka vaistus ir įdeda lapelius, kad nesumaišytų, kas kur yra...

„Ir senam žmogui šiek tiek reikia pajudėti, - pasakojo socialinė darbuotoja. – Jeigu visiškai nejudės, tada silps sveikata“.

B. Balsienė užaugino du vaikus. Dukra jau mirusi, o sūnus turi savo gyvenimą – dirba, kad galėtų išlaikyti šeimą. Motinai, pasak jos pačios žodžių, lieka tik trupiniai.

Senolė gyrėsi, kad esanti kilusi iš Veliuonos, kur stovi paminklas Vytautui Didžiajam ir yra jo pastatyta bažnyčia. Į Pagėgius atsikraustė prieš kelias dešimtis metų, prieš tai gyveno Kaliningrado srityje, kur jos vyras tarnavo kariškiu. Bet jis seniai jau miręs. Paskui turėjo antrą vyrą, su juo sugyveno sūnų. Taip jau atsitiko, kad su juo teko išsiskirti, nes išvyko gyventi į Leningradą.

„Iš kitų žmonių sužinojau, kad ir jis jau yra miręs, - pasakojo D. Balsienė. – O šiaip paskutiniais metais labai netekau atminties. Dabar ir valgyti pati nebepajėgiu pasidaryti, jau daugiau kaip dveji metai daržiukas prie namų nejudintas. Nei išsiskalbti, nei grindis išsišluoti nebegaliu. Jaučiuosi kaip kūdikis – gal jau sugrįžo antroji vaikystė... Labai džiaugiuosi, kad atsirado žmogus, kuris mane myli kaip savo vaiką“.

Priežiūra - beveik visiems neįgaliesiems

Pagėgių savivaldybės socialinių paslaugų centro direktorė Nijolė Kovaliova sakė, kad socialinės paslaugos asmens namuose buvo teikiamos per 2015 metus vidutiniškai 32 asmenims.

„Nuo ateinančių metų pradžios bus teikiamos integruotos paslaugos (socialinės globos ir slaugos paslaugos asmens namuose), - pasakojo N. Kovaliova. - Šias paslaugas galės gauti asmenys, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis ir jos bus teikiamos vykdant ES finansuojamą projektą „Integrali pagalba į namus Pagėgių savivaldybėje”. Šiuo projektu bus finansuojamos tik slaugos paslaugos. Planuojama, kad sutartis su projektą įgyvendinančia institucija bus pasirašyta šių metų spalio mėnesį. Po to du-tris mėnesius vyks projekto įgyvendinimo parošiamieji darbai - viešieji pirkimai, projekto darbuotojų atranka ir pan. Paslaugas asmens namuose planuojama teikti nuo 2017 metų sausio ir bus teikiamos 34 mėnesius“.

Pagal seniūnijų pateiktus preliminarius duomenis, Pagėgių krašte apie 80 asmenų (neįgalūs darbingo ar senyvo amžiaus asmenys, neįgalūs vaikai) yra potencialūs integralios pagalbos paslaugų gavėjai. Šiems asmenims reikia ne tik pagalbos atliekant namų ruošą, bet ir slaugos paslaugų (žaizdų perrišimas, pragulų profilaktika, nuprausimas ir kt.). Šios paslaugos nėra finansuojamos sveikatos priežiūros įstaigos ar Savivaldybės lėšomis.

Minėtiems asmenims reikia didesnės ar mažesnės pagalbos - vieni iš jų yra netekę artimųjų, kitus slaugo šeimos nariai. Vis dėlto ir jie ne visada žino, kaip tai daryti. Be to, skirdami tam visą savo laiką, artimieji negali dirbti ar išvykti. Dalis neįgalių, ligotų ar senyvo amžiaus žmonių nenori rinktis gyvenimo socialinės globos namuose, o ir ne visada tai yra būtina.

Tradiciškai, dar nuo senų laikų, senjorai nori būti kartu su savo artimaisiais. Tačiau jų namiškiams dažnai fiziškai ir psichologiškai nelengva padėti sunkiai sergantiems, nuolat jais rūpintis. Siekiant išspręsti šią problemą ir bus teikiama integrali pagalba. Ją gaus 35 neįgalūs ir senyvo amžiaus asmenys, neįgalūs vaikai.

Integrali pagalba kiekvienam asmeniui bus teikiama iki 4,5 val. per dieną, 5 dienas per savaitę. Esant poreikiui, bus teikiama ir iki 7 dienų per savaitę. Ją teiks trys mobiliosios komandos, kurių sudėtyje - slaugytojai, slaugytojo padėjėjai, kineziterapeutai masažuotojai, socialiniai darbuotojai, socialinio darbuotojo padėjėjai. Planuojama, kad trijose mobiliose komandose dirbs 27 sveikatos specialistai. Komandos bus aprūpintos automobiliais ir slaugą palengvinančiomis techninės pagalbos priemonėmis. Šių komandų tikslas - išsiaiškinti tikslinės grupės žmonių paslaugų poreikį, organizuoti ir teikti paslaugas taikant prevencijos, slaugos, priežiūros bei pagalbos ir socialines paslaugas.

Integruotų socialinės globos ir slaugos paslaugų teikimas asmens namuose leis lengviau atsikvėpti jų šeimų nariams. Atsiras galimybė didinti šeimos narių užimtumą darbo rinkoje, padedant jiems derinti šeimos ir darbo įsipareigojimus, suteiks jiems atokvėpio valandėles ir žinių, kaip slaugyti savo artimą. Visus paslaugų gavėjų šeimų narius ir tuos, kurie slaugo savo artimuosius patys, slaugos klausimais konsultuos mobiliose komandose dirbantys slaugytojai.

N. Kovaliova „Šilokarčemai“ sakė norinti paraginti žmones, turinčius savo šeimose asmenis, kuriems būtų reikalingos integralios pagalbos paslaugos, pasinaudoti šia pagalba. Dėl išsamesnės informacijos žmonės kviečiami kreiptis į vietos seniūniją ar Pagėgių socialinių paslaugų centrą. Laukiami ir norintieji dirbti socialinių darbuotojų padėjėjais, slaugytojų padėjėjais, kineziterepeutais masažuotojais. Iš viso į darbą projekte bus priimta apie 15 naujų specialistų.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!