Grybautojai džiūgauja: baravykų derlius gausus

2016-07-21, Lijana JAGINTAVIČIENĖ, Stasys BIELSKIS
Facebook.com nuotrauka
Facebook.com nuotrauka
Panašu, kad į Lietuvą jau atėjo pasakų laikai, kai visaip aukštinami baravykai pulkaunykai buvo reti grybai ir jie tuo didžiavosi. Šiomis dienomis baravykų ir kitokių grybų atsirado vos ne tiek kaip skruzdžių skruzdėlyne. Arba kaip Justino Marcinkevičiaus poemoje „Grybų karas“: „„Ei, tai vija, pinavija, visą dieną grybais lyja. Visą dieną nuo pat ryto grybai krito, krito, krito... O miške išdygo grybų - šimtas trisdešimt sodybų“.

Pastarosiomis dienomis ne vienas Šilutės rajono gyventojas savo laimikius demonstravo socialiniuose tinklalapiuose, mat miškuose pridygo baravykų tiek, kad juos lengvai randa ir nepatyrę grybautojai.

Viena šilutiškė facebook‘e skelbiasi parduodanti baravykus po 5 eurus už kilogramą, kitas komentatorius teigia, kad kaime jų galima nusipirkti ir po 4 eurus. O juk dar visai neseniai per radiją žmonės piktinosi, kad kažkur ten Dzūkijoje kažkas už nedidelį krepšelį baravykų prašė 25 eurų. „Išprotėjimas“ – tokiu taikliu žodžių jie įvardijo už baravykus prašomą kainą.

Pakalbinome ne tik grybautojus, bet ir šių gėrybių supirkėją. Bandėme sužinoti, ar tikrai tų grybų karalių yra tiek daug.

Baravykus deda į kugelį

Šilutiškis Edvardas Vitkauskas mėgta laisvalaikiu pasičiupti kibirą ir išskubėti į mišką. Jis ilgai nesiblaško, nes žino, kur ieškoti šitų rudagalvių. Jų vietos yra Šilininkų, Meškinės ir už Švėkšnos esančiose miškuose.

„Vadovaujuosi tik baravykų taisykle – raunu tik baravykus. Kitų grybų nerenku. Jei  kitus rinkčiau, sugaiščiau laiką ir baravykų nerasčiau. Su draugu lenktyniaujame. Žinoma, jeigu randu raudonviršį, jo irgi nepalieku. Meškinė – tai tikra baravykinė. Kur bežiūrėsi, visur jų sekmadienį buvo su galvutėmis nuo 5 iki 10 centimetrų pločio. Taip sakant jie – aukščiausios prabos“, - pasakojo E. Vitkauskas.

Pasak pašnekovo, baravykai mėgsta įsitaisyti po eglėmis ir ąžuolais.

Vitkauskų šeima mėgsta nuvalytus, bet neplautus baravykus sudėti į šaldymo kamerą, o žiemą jais pagardinti įvairius patiekalus. „Man skaniausias yra kugelis su baravykais. Taip pat labai skanu didelės keptos ant laužo keptuvėje baravykų galvos“, - pasakojo šilutiškis.

Jis grybauti skuba nuo mažens, nes į mišką veždavosi tėvai. Vaikystėje grybus raudavo ir prie močiutės sodybos, esančiuose miškuose prie Plaškių. Didžiausias jo laimikis – baravykas - svėrė apie du kilogramus. Pasak E. Vitkausko, tai buvo sveikutėlis grybas.

Grybų – nors vežimu vežk

Kad šiuo metu jau galima prisirinkti grybų, patvirtino ir Gamtos tyrimų centro Mikologijos laboratorijos mokslo darbuotojas Jonas Kasparavičius. Mikologas sakė, kad šiuo metu galima rasti gana įvairių rūšių grybų. Pradedant vėlyvo pavasario rūšimis, tokiomis kaip pavasarinė balteklė (tuose rajonuose, kur ji auga) ir baigiant vasarą augančiais grybais. Tai yra įvairių rūšių raudonviršiai, lepšės, kazlėkai. Jau pridygo ir daugybė tikrinių, o taip pat ir kai kurių kitų rūšių baravykų, aksombaravykių bei voveraičių.

Kalbėdamas apie voveraites J. Kasparavičius pažymėjo: „Kai kurie grybautojai nežino arba specialiai nesilaiko taisyklių, kurios reglamentuoja, kokio dydžio jas galima rinkti. Prieš einant į mišką reikia žinoti, kad draudžiama rinkti voveraites, kurių kepurėlės skersmuo mažesnis negu 1,0 cm. Norėčiau priminti apie sveiko proto naudą, grybavimo taisykles ir atsakomybę už paklotės ir samanų draskymą“.

Šilutėje pilna baravykų ir kitokių grybų šalia miesto stadiono. Pasigirti „miestiniais“ grybais jau gali ir Šiaurės Lietuvos gyventojai. Štai praėjusį šeštadienį „Šilokarčemos“ korespondentas matė, kaip Pasvalio miesto Biržų gatvės gyventojai grybauja beveik mieste, vos perėję kelią. O grybų ten tiek įvairiausių rūšių, kad žmonės ne visus juos pažįsta, todėl palieka augti toliau – gal atsiras tokių, kurie juos išsiraus...

Supirkėjas: šiemet grybų beveik 10 kartų daugiau

Šilutiškis grybų supirkėjas Egidijus „Šilokarčemai“ sakė, kad šiuo metu už kilogramą baravykų jis moka 2,5 euro.

„Voveraičių kaina yra nukritusi iki 2,2-2,5 euro, nes jos nuo per didelio kiekio lietaus yra ištižusios, beveik beformės, - pasakojo Egidijus. - Suspaudus rankomis išbėga vanduo ir tų grybų kaip ir sumažėja. Palaikius per naktį, pusės voveraičių svorio nebelieka. Grybų supirkimo kaina priklauso nuo rinkos kainų Vokietijoje“.

Egidijus sakė, kad neįmanoma palyginti grybų kiekio dabar ir praėjusiais metais. Pernai jų buvo labai mažai, šiemet – beveik 10 kartų daugiau.


Foto galerija

Naumiestiškis Tomas Bartkus keturis pilnus kibirus grybų pririnko vos per valandą

Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Už ką balsuotumėte?