Darbo užmokesčio padidinimas – dar vienas lašas problemų jūroje

2016-07-28, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
Asociatyvi nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Nuo liepos 1 dienos minimali mėnesinė alga padidėjo iki 380 eurų. Tačiau ši naujiena džiugina ne visus. Žmonės mato akivaizdų nesutapimą tarp realių pragyvenimo sąlygų ir Vyriausybės kalbų apie gerėjantį gyvenimą. 

Sunkiai besiverčiančiųjų nedžiugina

Galima teigti, jog minimalaus darbo užmokesčio padidinimas – dar vienas lašas problemų jūroje. Padidinus minimalųjį mėnesinį atlyginimą, valstybės remiamos pajamos (VRP) liko to paties dydžio. Todėl dalis sunkiau besiverčiančių žmonių patirs sunkumus dėl socialinių išmokų gavimo. „Kažkokia nesąmonė. Minimalus darbo užmokestis didėja. Bet kas iš to? Net neabejoju, kad viskas vėl po truputį brangs. Nueini į parduotuvę ir nejauti, kaip piniginė ištuštėja. Pinigai visai neturi vertės. Aš auginu du vaikus. Jie gaudavo nemokamą maitinimą mokykloje. Dabar tikriausiai neteksime jo, nes keliais eurais padidės atlyginimas, todėl bus mažiau gaunančiųjų nemokamą maitinimą. Absurdas. Kiek domėjausi, galima gauti maitinimą ir tuomet, kai pajamos vienam žmogui siekia iki 204 eurų, bet vėl tos išskirtinės sąlygos. Mūsų šeimoje nėra baisių nelaimių ir bėdų, tikiuosi, nebus. Nemokamas vaikų maitinimas – man labai svarbus, nes du išleisti į mokyklą - yra ką veikti. Pikta - dėl keliais eurais padidėjusių pajamų, aš neteksiu svarbios nepiniginės paramos “, - dėstė šilutiškė Daiva.

Kita mama Lina suskaičiavo, kad jei išliks tas pats 1,5 VRP dydis - 153 eurai vidutiniškai kiekvienam šeimos nariui, ji neteks teisės gauti paramos mokinio reikmenims įsigyti. Vienam mokiniui skiriama 57 eurai. „Mokinį išleisti į mokyklą tų pinigų tikrai nepakanka. Jų nepakanka net pratybų sąsiuviniams nupirkti. Bet man jie svarbūs. Vis šiokia tokia parama“, - atviravo šilutiškė.

Vytautas teigė, kad irgi susierzino išgirdęs, kad nuo liepos pakilo minimalus darbo užmokestis, todėl pajamos kiekvienam šeimos nariui padidės ir teks mokėti dalį mokesčių už vandenį ir šilumą. Mat tiems, kurie gauna socialinę pašalpą, nereikia mokėti už šilumą. Pasak vyro, dabar jis turės nuo šiol teisę gauti kompensacijas, bet teks dalį komunalinių išlaidų padengti.

Tie, kurių pajamos šeimoje sieks daugiau nei 153 eurus, neteks ir nemokamo maisto davinio. „Pati valdžia skatina slėpti pajamas. Ji viena ranka duoda – neva rūpinasi žmonėmis, bet iš tikrųjų tie priimti jų sprendimai mažiausiai padeda sunkiai besiverčiantiems žmonėms. Pastaruoju metu politikai nesistengia rūpintis, kad visiems būtų geriau gyventi mūsų šalyje. Jie tiesiog darosi politikai-vandalai“, - įsitikinęs pašnekovas.

Viską pamatys rudenį

Šilutės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vadovas Alvidas Šimelionis sako, kad kai kurie šilutiškiai neteks socialinių pašalpų. „Viską pamatysime rudenį - kiek bus netekusių pašalpų, kas dar kreipsis dėl jų. Visi norime didesnių atlyginimų. Kažkas vietoj pašalpos gaus jį. Dalis žmonių gal net džiaugsis, nes ne visiems yra malonu ateiti prašyti pašalpų. Būtų apskritai gerai, kad visi gautų darbo užmokesčius ir pašalpų nebereikėtų“, - kalbėjo vedėjas. Jis priminė, kad  keitėsi Mokinių nemokamo maitinimo tvarkos aprašas. Nuo šiol mokiniams nemokamas maitinimas bus skiriamas ir tada, kai vidutinės pajamos vienam iš bendrai gyvenančių asmenų ar vienam gyvenančiam asmeniui per mėnesį yra didesnės nei 153 eurai, bet neviršija 204 eurų per mėnesį, kai šeimoje nutiko nelaimingas atsitikimas, netekus maitintojo, jei vaiką (vaikus) augina neįgalūs asmenys, yra daugiavaikės šeimos arba šeimos, kurioms yra teikiamos socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugos namuose. Nemokamo maitinimo savo ugdytiniams gali prašyti ir mokymo įstaigų vadovai.

A. Šimelionis sako, kad socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė informavo, jog teiks siūlymus dėl VRP didinimo Valdančiosios koalicijos politinei tarybai. Svarstomi du VRP padidinimo variantai – priklausomai nuo vidutinio darbo užmokesčio didėjimo iki 117 eurų arba atsižvelgiant į vidutinės senatvės pensijos kitimą – iki 111 eurų. Šiuo metu šis dydis yra 102 eurai. Pastarąjį kartą jis buvo didinamas 2008 m. rugpjūčio mėn. (nuo 235 litų iki 350 litų). Valstybės remiamos pajamos naudojamos apskaičiuojant piniginę socialinę paramą.

Ministrė kvietė ypač atidžiai ir jautriai reaguoti į paramos prašymus. Kiekviena savivaldybė turi valstybės suteiktą teisę ir galimybę esant poreikiui, kai šeimai ar vienam gyvenančiam asmeniui sunku išsiversti, skirti socialinę pašalpą ir su didesnėmis pajamomis ar kitą paramą.

Nesidžiaugia ir verslininkai

Domėjomės, ką mano verslininkai apie padidėjusį minimalų atlyginimą. Jų nuomonės įvairios. Antanas sakė, kad jo įmonėje dirba šeši žmonės ir visiškai nesidžiaugia, jog darbo užmokesčio suma didėja. „Mokesčiai valstybei ir taip labai dideli. Jau nebežino, kaip tam smulkiam verslininkui nulupti paskutinę skūrą, kaip jį sužlugdyti. Kaip dar gali kalbėti apie tai, jog jie stengiasi dėl mūsų šalies gerovės. Esu įsitikinęs, jie tikrai to nedaro, arba aš aklas ir kurčias. Tokio abejingumo savo tautai... Neįmanoma patikėti, kad apskritai galima taip elgtis“, - pasipiktinimo politikų darbu neslėpė Antanas.

UAB „Egmina vadovas Remigijus Baltutis sakė, kad žmonėms tikrai reikia didesnių pajamų, tačiau jei jos ir 100 eurų padidės, teks nemenką dalį sumokėti mokesčiams. „Trisdešimt kelis procentus reikia mokėti „Sodrai“, dar penkiolika – pajamų mokestį. Žmogus, pirkdamas bet kokią prekę, dar sumoka PVM mokestį. Pirkdamas alkoholį, kurą – vėl moka akcizo mokestį“, - kalbėjo vadovas. Jis taip pat pritarė, kad pakelti atlyginimai didžiausią naudą atneš valstybei.

„Reikia padidinti neapmokestinamą minimumą, tada tikrai žmogus gaus daugiau. O dabar kelia atlyginimus, o neapmokestinamo minimumo nedidina“, - teigė R. Baltutis.

Šiuo metu „Egminoje“ dirba 54 žmonės. Kiek daugiau išlaidų įmonė patirs, dar neskaičiavo, nors, anot pašnekovo, nesudėtinga tai padaryti.

UAB „Šilutės prekyba“ direktorius Egidijus Kuzminskas mano, kad pakelti minimalūs atlyginimai – nėra baisi našta, nes nėra jie pakeliami labai didele suma. Anot jo, tai reikalaus papildomų lėšų, nes įmonėje yra žmonių, kurie gauna minimalią algą. Verslininkas galvoja, kad keliami minimalūs atlyginimai vis labiau darosi panašūs į tų, kurie dirba sudėtingesnius darbus, reikalaujančius išsilavinimo, žinių.

„Šilutės prekyboje“ dirba 120 žmonių.


Foto galerija

Šilutės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjas A. Šimelionis teigė, kad viskas paaiškės rudenį – kiek žmonių neteks pašalpų, o kiek dar ateis jų prašyti.

Straipsnio komentarai

tai kaip su tokiais darbtaviais bendraut jai net labadiena nesako o braižo nosim dangu 2016-07-29
jai pav aš noriu atostogu eit vasara išvaro žiema ir visada kai prasideda šildimo sezonas o meistrai ir direktoriai KLASMANDELMAN vasara nedgi direktoriu padlaižunai o tai sąžiningam darbininkui egzistuot darbe nebereikia ir jam vietos nebėra net kategorijos nebeleidžia pasikelt Komentaras patinka Komentaras nepatinka
as2016-07-29
nebežino,kaip tam žmogui gyvam kalį nulupt Komentaras patinka Komentaras nepatinka
jai direktoriai nuosavus lėktuvus perkasi ir mokiaščiu inspekcija nemato pažeidimu 2016-07-28
klasman delman kodėl ten mokiaščiu inspekcija neisi**** kiek ten pažeidimu ras savanaudžiai direktoriai liektuvus perkasi nuosavus o kiek per mėnesi yra pačiu mašinu pakeistu šito niekas nemato o darbininkas algos tegauna 230 eu o meistrai išsimoka algos po 1500 eu o apie direktoriu šunybes ir machinacijas nebėra ka kalbėt Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Už ką balsuotumėte?