Pagėgiai pirmauja šalyje pagal valdininkų daugybę?
Lietuvos laisvosios rinkos instituto duomenimis, Pagėgių savivaldybė atsidūrė „garbingoje“ antroje vietoje pagal jos administracijoje dirbančių asmenų skaičių.
Apie tautiečių emigraciją dabar šmaikštaujama: „Nepamiršk oro uoste išjungti šviesą – esi paskutinis gyventojas, išvykstantis iš Lietuvos“. Žmonių šalyje sparčiai mažėja, o valdininkų savivaldybėse – daugėja. Ne išimtis yra ir Pagėgių savivaldybė, kurioje valstybės tarnautojų ir dirbančiųjų pagal darbo sutartį skaičius toks didelis, kad ji užima „garbingą“ antrąją vietą Lietuvoje.
Lietuvoje gyventojų skaičius nuo 2011 metų krenta – Statistikos departamento duomenimis, per penkerius metus žmonių sumažėjo5,4 proc., šalies populiacija susitraukė 164 tūkst. gyventojų. Palyginkime - Klaipėdos mieste šiuo metu gyvena 154 tūkst. žmonių. Tad nuo 2011-ųjų Lietuva neteko trečio pagal dydį miesto gyventojų skaičiaus.
Mažėjant aptarnaujamų žmonių skaičiui, turėtų trauktis ir savivaldybių administracijos. Tačiau tendencija šioje srityje priešinga – nuo 2011 metų užimtų pareigybių savivaldybių administracijose skaičius išaugo 2,6 proc.
Daugiausia administracijos darbuotojų tūkstančiui gyventojų po Neringos tenka Pagėgių savivaldybei (18,13). Mažų savivaldybių vidurkis siekia 7,97 užimtos pareigybės 1000 gyventojų. Patiksliname, kad Pagėgiai turi mažosios savivaldybės, o Neringa – kurorto savivaldybės statusą. Mažosios savivaldybės – Pagėgių, Kazlų Rūdos, Kalvarijos, Rietavo.
Štai ir Pagėgių, ir Rietavo savivaldybėse yra apie 8 tūkst. gyventojų. Pagėgių savivaldybės administracijoje šiemet yra 153 užimtos pareigybės, o Rietave – tik 105.
Pasak Lietuvos laisvosios rinkos instituto pateiktų duomenų, pusantro karto daugiau tarnautojų yra Šilutės rajono savivaldybėje – 338, nei Šiaulių rajono savivaldybėje – 231. O gyventojų skaičius abiejose savivaldybėse irgi panašus - 41-42 tūkst. Beje, Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis pastebėjo, kad iš skaičiaus 338 reikėtų atimti 46, mat tiek darbuotojų iš Savivaldybės administracijos perėjo dirbti į naujai įsteigtą įstaigą - Savivaldybės priešgaisrinę tarnybą.
Nors gyventojų per penkerius metus Lietuvoje sumažėjo 5,4 proc., praėjusiais metais beveik pusė (26 iš 60) savivaldybių administracijų darbuotojų skaičių padidino 2,6 proc., atskleidė Lietuvos laisvosios rinkos instituto analizė.
Lietuvos laisvosios rinkos instituto skaičiavimais, tūkstantį gyventojų vidutiniškai aptarnauja 7,4 savivaldybės darbuotojai, Pagėgiuose - 18.
„Suprantama, kad didžiuosiuose miestuose administracijos darbuotojų 1000 gyventojų tenka mažiau. Taip pat suprantame, kad kiekviena savivaldybė turi savos specifikos, tad darbuotojų skaičius neišvengiamai šiek tiek skiriasi. Tačiau kai kuriose tiek pat gyventojų turinčiose savivaldybėse administracijos darbuotojų skaičius skiriasi kelis kartus. Kai taip atsitinka, savivaldybės vadovai turėtų kelti sau klausimą, ar administracija sudėliota racionaliai – toks ir yra šių skaičiavimų tikslas”, – teigė Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas Žilvinas Šilėnas.
Palyginkime, kuo dar skiriasi gyventojų skaičiumi panašios Pagėgių ir Rietavo savivaldybės. Statistikos departamento duomenimis, praėjusiais metais Pagėgiuose socialinės pašalpos buvo mokamos 698 asmenims, Rietave – tik 353. Pernai Pagėgių savivaldybėje užregistruoti 209 nusikaltimai ir baudžiamieji nusižengimai, Rietavo krašte – tik 125. Pagėgiuose 2015 metais dirbo 24 policijos pareigūnai, Rietave – 18.
„Šilokarčemos“ pakalbintas Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis sakė: „Kiek reikia, tiek ir dirbame – nėra lengva. Maždaug pusė milijono eurų, kuriuos per metus reikėtų skirti dar penkiasdešimties administracijos darbuotojų atlyginimams ir mokesčiams, Savivaldybei yra didžiuliai pinigai. Dalyvaujant europinės paramos laikotarpiu projektuose reikia turėti daugiau darbuotojų, sukamės kitais būdais – samdome specialistus. O spręsti apie kaimynus ar pagėgiškius neįsigilinus būtų labai neatsakinga. Juk ir Pagėgiuose, ir pas mus situacija, susikūrus savivaldybėms, yra labai pagerėjusi. Sėkmės pagėgiškiams“.
Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis „Šilokarčemai“ pripažino, kad pusė milijono eurų Savivaldybei tikrai yra labai dideli pinigai. „Reikia padaryti tikrą analizę, - teigė V. Komskis. – Neaišku, ar Rietave buhalteriai yra mokyklose, ar Savivaldybėje. Ar Rietave priešgaisrinės tarnybos darbuotojai jau išbraukti iš Savivaldybės pareigybių sąrašo. Mūsų Savivaldybėje šiais metais 25-iais asmenimis iškart sumažėjo, nes buvo įkurta atskira viešoji įstaiga – Savivaldybės priešgaisrinė tarnyba. O Lietuvos laisvosios rinkos institutas skelbia 2015 metų tyrimą. Kaip vyksta Savivaldybės patalpų, teritorijos valymas – pas mus visus šiuos darbus atlieka Savivaldybės, seniūnijų darbuotojai, o juk galima pasamdyti kitą firmą, kuri tai padarys. Aš manau, kad ta analizė yra nulinė ir nieko neverta, ji netiksli. Nėra tokių merų ir direktorių, kurie išlaidautų – visi taupo ir galvoja, kaip sutaupyti“.