Daugybos lentelę bus pravartu pakartoti
Nuo Naujųjų metų mūsų gyvenime atsiras nauja, daugeliui neįprasta valiuta – eurai. Pasikeitimas turės įvykti ne tik piniginėse, bet ir mūsų sąmonėje. Eurą įsivedusių šalių patirtis rodo, kad iš pradžių gali būti kiek neįprasta ne tik atsiskaitinėti eurais, bet ir juos skaičiuoti.
Iš esmės niekas nesikeis
Taip – nuo 2015 metų sausio 1 dienos visos iki tol buvusios kainos litais bus nurodytos eurais. Viskas bus verčiama dabartiniu oficialiu kursu 3,4528 Lt. Jis nustatytas dar nuo to laiko, kai Europoje buvo įvestas euras ir Lietuvos valdžia litą susiejo su euru, pasirinkdama tam tikros dienos lito ir euro santykį.
Todėl bent jau šioje vietoje niekas nesikeis – 3,45 Lt kainavusi prekė nuo kitų metų pradžios kainuos 1 eurą. Lietuvos Vyriausybė paskelbė, kad žmonių bankų sąskaitose esantys litai pagal minėtą santykį automatiškai bus keičiami eurais. O tiems, kurie turi grynųjų pinigų, keletą mėnesių bus sudarytos galimybės nurodytose vietose (kone visose didesnėse gyvenvietėse, - aut. pastaba) nemokamai litus išsikeisti į eurus. Tačiau taip bus tik ribotą laiką. Vėliau tie, kurie nespės dėl kokių nors priežasčių litų išsikeisti nurodytose vietose, tai galės padaryti Lietuvos banke – pagrindinėje pinigų politiką vykdančioje institucijoje. Terminas tokiam keitimui nėra numatytas.
Tad keičiant litus į eurus netikėtumų neturėtų būti. Jų galima tikėtis nebent dėl įpratimo kainas eurais verčiant į litus. Tai nebus lengvas periodas, nes lygindami kainas turėsime jas ir susiskaičiuoti.
„Optinė apgaulė“
Kaip tik šioje vietoje ir tyko galimi netikėtumai. Jau nuo rugsėjo antros pusės Lietuvoje privaloma kainas nurodyti ne tik litais, bet ir eurais. Taip psichologiškai žmonės pratinami prie naujų kainų, nes tas įprotis skaičiuoti – versti į senąją valiutą – liks dar kurį laiką. Jau dabar parduotuvėse ne vienas labiau pastebi mažesnes kainas eurais, nei didesnes litais. Šioje vietoje vyksta natūrali „optinė apgaulė“, kai baltas kvadratas juodame fone atrodo didesnis negu tokio pat dydžio juodas kvadratas baltame fone.
Tačiau tai tik dalis bėdos, nes ir piniginėse atitinkamai bus mažiau pinigų. Todėl pradžioje gal ir neįprastai skambės, kai kirpykloje už plaukų kirpimą, kuris anksčiau kainavo 20 litų, po Naujųjų metų reikės mokėti 5,80 euro. Dar įdomiau atrodys kokios nors paslaugos kaina. Pavyzdžiui, griovio kasimas už tuos pačius 5,80 euro. 20 litų už tai lyg ir suprantama bei įprasta, bet įspūdis po vertimo tai į eurus toli gražu neįprastas. Čia vėl ta pati minėta „optinė apgaulė" iškyla – tik jau kita puse matosi aprašytasis kvadratas.
Tačiau bus ir labai malonių dalykų. Sakysime, demisezoninis paltas. Jo kaina eurais bus tik... 87 eurai. Lyg ir visai nebrangu. Tačiau išvertus į labiau įprastą valiutą – litus – tai jau nebėra taip jau pigu: jo vertė – 300 litų. Tad, kad labiau suvoktumėme prekės įprastą vertę, natūraliai dar kurį laiką kainas versime į litus.
Skaičiavimo pamokos
Natūralu, kad kiekvieną kartą skaičiuodami, vertindami įprastą prekės vertę skaičiuotuvo netrauksime. Todėl vėl bus pravartu prisiminti mintiną skaičiavimą. O tie, kurie dar moka daugybos lentelę – turės pranašumų.
Taigi, matome prekės kainą – 7,49 euro. Kaip greitai ir paprastai perskaičiuoti į litus, kad galėtume nuspręsti – verta ar neverta tiek mokėti, pavyzdžiui, už batų impregnavimo priemonę – prekę, kurią perkame ne kasdien ir nelabai žinome, kiek ji gali kainuoti kitur? Paprasčiausia išsitraukti skaičiuotuvą ir suskaičiuoti: 7,49x3,4528=25,86 lito. Verta?
O skaičiuojant mintinai reikėtų: 7,49 eurus apvalinti iki 7. Padauginame iš trijų (7x3=21). Padauginame iš keturių (7x4=28). Išvedame vidurkį (21+28) : 2 ≈ 25 (gavome apytikslį rezultatą, nes pradinę kainą suapvalinome,- aut. pastaba).
Verčiant kainas dar pravers keletas iš anksto „atliktų namų darbų“. Pavyzdžiui, 30 euro centų – tai maždaug 1 litas. 3 eurai – tai maždaug 10 litų, 29 eurai – 100 litų. Iš to matyti, kad į 7,49 „telpa“ du kartus po 3 eurus (po 10 litų) ir dar lieka 1,5 euro (arba 5 litai). Vadinasi, atsakymas yra apytikslis – 25 Lt.
Matematikai, greičiausiai, galėtų pasiūlyti daugiau paprastų formulių, padedančių kuo tiksliau ir paprasčiau skaičiuoti.
Tad jau dabar parduotuvėse galima bandyti praktikuotis skaičiuojant mintinai, nes dar ilgai tikrąją prekės ar paslaugos kainą vertinsime mums įprastais litais.