10 šalių, dosniausių naujiems tėvams. Nepatikėsite, kas pirmauja

2016-08-29, Parengė Gintarė Valentinaitienė, lrytas.lt

Šalys, kuriose geriausia dirbantiems gimdyti vaikus. Nepatikėsite, kas pirmauja. Jei dirbate ir planuojate šeimos pagausėjimą, „Business Insider“ siūlo pasižvalgyti, kuriose šalyse tai daryti labiausiai apsimoka – sudarytas sąrašas valstybių, kuriose tėvai gauna daugiausia apmokamų tėvystės atostogų. Tikrai nustebsite, kas šio sąrašo pirmoje vietoje.

10 vieta – Suomija

Besilaukiančios moterys Suomijoje savo motinystės atostogas gali pradėti likus 7 savaitėms iki gimdymo. Paskui valstybė skiria 16 papildomų pilnai apmokamų savaičių, nepriklausomai nuo to, ar moteris dirba, ar yra studentė ar bedarbė. Kai vaikui sukanka treji, tėvai taip pat gali pasiimti dalines atostogas ir taip derinti darbą su vaiko priežiūra namie. Taip sumažinti darbo laiką galima iki tol, kol vaikas pradeda eiti į antrą klasę.

9 vieta – Danija

Danijoje mamos gauna 18 savaičių apmokamų atostogų – 4 iki gimdymo ir 14 po jo. Per tą laikotarpį tėčiams taip pat priklauso dvi savaitės atostogų. Praėjus 18 savaičių, tėvai gali tarpusavyje pasidalinti dar 32 atostogų savaites, o jei vaikai ar vienas iš tėvų suserga, šias atostogas galima pratęsti dar 14 savaičių. Pagal įstatymus, valstybė apmoka 52 tėvystės atostogų savaites, tiesa – ne visuomet tėvams mokamas pilnas atlyginimas.

8 vieta – Švedija

Tapę tėvais darbuotojai Švedijoje gauna 480 dienų atostogas, už kurias jiems yra mokama 80 proc. normalaus atlyginimo. Be to, 18 savaičių yra rezervuojama mamoms, o vėliau atostogas tėvai gali pasidalinti tarpusavyje. Švedija išsiskiria tuo, kad čia 90 dienų atostogas gauna ir nauji tėvai. Taip stengiamasi, kad tarp tėvų ir naujagimių užsimegztų kuo tvirtesnis ryšys.

7 vieta – Belgija

Motinos Belgijoje gali gauti iki 15 savaičių atostogų. Pirmas 30 dienų mokama 80 proc. atlyginimo, vėliau – 75 proc. Tėčiai gauna 10 dienų, už tris mokamas visas atlyginimas, už likusias – 82 proc. Jei nori, vietoje 15 savaičių atostogų mamos gali 8 mėnesius pasiimti dalines atostogas ir dirbti trumpesnį darbo laiko.

6 vieta – Islandija

Po gimdymo Islandijoje yra skiriami 9 mėnesiai atostogų, kurias per pusę gali pasidalinti abu tėvai – tris mėnesius gauna mama, tris tėtis, o vėliau jie patys gali spręsti, kaip pasidalins likusį laiką. Tiesa, nė vienas iš tėvų negali savo 3 mėnesių atostogų perduoti kitam – taip vyriausybė siekia, kad abu tėvai galėtų dirbti ir abu jie dalyvautų vaiko auginime. Abu tėvai atostogų metu gauna 80 proc. savo įprastino atlyginimo išmokas.

5 vieta – Serbija

Po gimdymo mamos Serbijoje gauna 20 savaičių pilnai apmokamų atostogų. Paskui galima pasiimti dar metus atostogų, bet išmokos už jas palaipsniui mažėja – pirmas 26 savaites mokamas visas darbo užmokestis, vėliau 60 proc., galiausiai – 30 proc. atlyginimo. Tėvai gimus naujagimiui gauna vieną savaitę atostogų.

4 vieta – Norvegija

Norvegijos tėvystės išmokų sistema – dosni ir lanksti. Mamos gali pasiimti 35 pilnai apmokamas savaites atostogų arba 45 savaites, už kurias gauna 80 proc. įprasto atlyginimo. Tėvai, priklausomai nuo žmonos pajamų, gali gauti 0-10 savaičių atostogų. Kartu tėvai dar gali gauti papildomas 46 savaites už kurias mokamas pilnas atlyginimas arba 56 savaites, už kurias mokamos 80 proc. įprasto pajamų dydžio išmokos.

3 vieta – Vengrija

Vengrijoje mamos gauna 24 savaites atostogų, kurių metu joms mokamos 70 proc. įprastų pajamų dydžio išmokos. Šias atostogas moterys gali pradėti likus 4 savaitės iki numatytos gimdymo datos arba vėliau. Tėčiai gauna savaitę atostogų. Praėjus 24 savaitėms, tėvai gali gauti dar 156 savaites atostogų ir jas pasidalinti tarpusavyje. 104 savaites mokamos 70 proc. pajamų dydžio išmokos, vėliau – nustatyto dydžio išmokos.

2 vieta – Estija

Motinos Estijoje gauna 140 dienų pilnai apmokamų nėštumo ir motinystės atostogų, kurias gali pradėti likus 30-70 dienų iki numatomos gimdymo datos. Panašiai kaip Šiaurės šalyse, tėvams yra skiriamos dviejų savaičių atostogos, kuriomis skatinamas tėvo ir vaiko bendravimas. Likus dviem mėnesiams iki gimdymo, tėvai gali pasiimti papildomas atostogas. Pasibaigus motinystės atostogoms, tėvai tarpusavyje gali pasidalinti dar 435 dienas atostogų, už kurias mokamų išmokų dydis paskaičiuojamas pagal abiejų tėvų atlyginimų vidurkį.

1 vieta – Lietuva

Šiaurės šalys gauna daug dėmesio dėl savo dosnios tėvystės politikos, tačiau jiems visiems nosį nušluosto Lietuva. Mamos gauna 18 savaičių visiškai mokamų atostogų, tėčiai – 4 savaites, o vėliau tėvai tarpusavyje gali pasidalinti ir dar 156 papildomas savaites atostogų. Nuo kitų metų pradžios keičiasi išmokų tvarka.

Tėvai galės nuspręsti, ar jie nori atostogauti metus ir už tai gauti 100 proc. savo vidutinio atlyginimo dydžio išmokas, ar nedirbti, kol vaikui sueis 2 metai ir gauti 70 proc. pirmaisiais ir 40 proc. antraisiais metais.

Galima pasiimti ir dar ilgesnes atostogas, tačiau už jas valstybė išmokų neskiria. Motinystės išmokų dydis ribojamas nebus – priklausys tik nuo jos uždirbto atlyginimo. Nėštumo ir gimdymo atostogų metu už 126 d. bus mokama 100 proc. kompensuojamojo darbo užmokesčio. Tėvystės išmoka (kai išeinama 30 d. tėvystės atostogų) bus 100 proc. kompensuojamo darbo užmokesčio dydžio, tačiau negalės viršyti 2 VDU – 1496 eurų.

Vaiko priežiūros išmoka, kaip ir iki šiol, bus mokama vienam iš tėvų, kurie išeis vaiko priežiūros atostogų. Kol vaikui sueis metai, jos dydis bus 100 proc. kompensuojamojo darbo užmokesčio. Jeigu bus renkamasi šią išmoką gauti dvejus metus, tai pirmaisiais bus mokama – 70 proc., antraisiais 40 proc. užmokesčio, bet nedaugiau 2 VDU.

Šaltinis: lrytas.lt

 


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!