Juknaitiškiai kilo į kovą prieš sąskaitas už laiptinių šildymą
Kai kurie šio daugiabučio namo Juknaičiuose gyventojai net nežinojo, kad į buto šildymo sąskaitą įskaičiuotas ir mokestis už bendrųjų patalpų šildymą.
Juknaitiškiai vieni pirmųjų Lietuvoje drąsiai stojo ginti savo teisių. „Kodėl mes turime mokėti už laiptinės ir rūsio šildymą, jei ten net radiatorių nėra?“, - piktinosi žmonės. Vis dėlto panašu, kad problema, apie kurią garsiai prabilo mūsų rajono gyventojai, netrukus išsispręs. Parlamentarai pritarė įstatymo pataisai ir nuo ateinančių metų sausio mėnesio gyventojai nebeprivalės apmokėti už bendrojo naudojimo patalpų šildymą, jei jose nėra radiatorių.
Iki šiol dauguma daugiabučių namų gyventojų kas mėnesį už bendrojo naudojimo patalpų šildymą privalėjo mokėti apie 50 litų. Kur tai matyta, kad už nesamą šildymą dar ir susimokėti reikėtų? Pagaliau gyventojai nusprendė netylėti ir kreipėsi į vienos televizijos žinių tarnybą.
Mokama už nieką?
Vieni pirmųjų Lietuvoje į kovą dėl mokesčio už daugiabučių namų bendrojo naudojimo patalpų šildymą kilo Juknaičių gyventojai.
Kalbėjusi vieno iš Juknaičiuose esančio daugiabučio namo gyventoja, juknaitiškė Laima Barkauskienė sakė: „Kas mėnesį susidaro nemaža suma – apie 50–60 litų. Mūsų laiptinėje, kaip ir daugelyje kitų, nėra radiatorių. Dar tarybinio ūkio laikais sprogo katilinė ir radiatoriai tą žiemą tiesiog peršalo. Tačiau Šilutės šilumos tinklai iš mūsų vis tiek ima mokestį už laiptinių šildymą. Mes su tuo nesutinkame ir norime teisybės. Už ką mes turime mokėti?“.
Anot J. Barkauskienės, daugelis juknaitiškių net nežinojo, kad moka už bendrojo naudojimo patalpų šildymą. „Ta suma yra įskaičiuota į bendrą buto šildymo kainą“, - teigė juknaitiškė.
Įstatymo pataisos gyventojų naudai?
Parlamentarams palaiminus Šilumos ūkio įstatymo pataisą, kuri turėtų įsigalioti nuo 2015 metų sausio mėnesio, gyventojai galės lengviau atsipūsti ir... Sutaupyti kelias dešimtis litų. Žinia, šildymo sezonas ir taip gerokai daugiabučių namų gyventojams paplonina pinigines.
Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Remigijus Žemaitaitis teigė, kad kardinaliai pasikeitus įstatymo redakcijai, jei nėra apskaitos prietaiso, centrinio šildymo radiatoriaus laiptinėje ar kitoje bendro naudojimo patalpoje, gyventojams nebus galima pateikti sąskaitų už šildymą. Tas pats galioja ir tais atvejais, jei bendrojo naudojimo patalpose radiatoriai yra, bet jie neskleidžia šilumos. R. Žemaitaitis tvirtino, kad šilumininkai mokestį rinko už bendrųjų patalpų šildymą, tačiau ne visuose rajonuose. „Buvo rajonų, kuriuose žmonėms atsiųsdavo sąskaitas už bendrojo naudojimo patalpų šildymą, buvo atvejų, kai į buto sąskaitą įskaičiuojama šiluma. Taip pat buvo ir tokių rajonų, kurie neskaičiavo už tokį šildymą. Reikia atkreipti dėmesį, kad jeigu yra įvadinis skaitiklis, tai namas mokėjo būtent už įvade pateiktus rodmenis. Todėl gyventojai ir negaudavo atskiros sąskaitos už laiptinės šildymą“, - sakė Seimo narys.
Šilumininkų pozicija
Kalbinti šilumininkai tvirtino, kad įstatymas įpareigoja butų savininkus apmokėti už bendrojo naudojimo patalpas, nes tai bendras daugiabučio namo turtas. Pats mokestis apskaičiuojamas pagal sunaudotą šilumos energijos kiekį ir skirstomas pagal buto plotą gyvenamajame name. Vis dėlto šilumininkai baiminasi, kad nauja įstatymo pataisa pridarys daugiau žalos tiems daugiabučių namų gyventojams, kurie nenorės atsisakyti centrinio šildymo.
Šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Vytautas Stasiūnas sakė: „Jei nemokės atsijungę namo gyventojai, už jų išnaudotą šilumą apmokės likę to namo gyventojai. Mūsų manymu, tai yra neteisinga“.
Geros žinios
Naujos šildymo įstatymo pataisos turėtų įsigalioti nuo sausio mėnesio. Tai turėtų pradžiuginti ne vieną daugiabučio namo gyventoją, mat sutaupytos kelios dešimtys litų išties pravers. Kol kas daugiabučių namų gyventojai, nepriklausomai nuo to, ar patalpos yra šildomos, ar ne, privalo apmokėti sąskaitas už laiptinių šildymą.