Kova prieš korupciją – siūloma įteisinti „vokelius“

2016-09-03, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
Vyriausiasis gydytojas D. Steponkus primena, kad nusikaltimą daro ir duodantis kyšį, ir jį imantis.
Vyriausiasis gydytojas D. Steponkus primena, kad nusikaltimą daro ir duodantis kyšį, ir jį imantis.
Kyšių ėmėjai atranda vis naujų būdų, kaip pasipelnyti iš tų, kam reikalinga pagalba. Kasmet Lietuvoje korupcijos prevencijai skiriamos tūkstantinės lėšos, rengiami seminarai, mokymai. Ir štai naujas pasiūlymas - įteisinti atsidėkojimą gydytojams grynaisiais, kad nebereiktų slapčia kišti vokelio į jų kišenę.

Bando išskaidrinti sveikatos priežiūros sistemą

Valstybinė tarnybinės etikos komisija (VTEK) rengia planą, kaip pacientai galėtų legaliai atsidėkoti medikams grynaisiais. Jeigu šiam planui pritartų Sveikatos apsaugos ministerija, pirmiausia jis būtų išbandytas Respublikinėje Panevėžio ligoninėje.

Pasak VTEK pirmininko Romo Valentukevičiaus, šiuo metu trūksta tik poros elementų, kurie leistų išskaidrinti sveikatos priežiūros sistemą. „Mes turime baudžiamąjį persekiojimą, daugybę raginimų elgtis skaidriai, korupcijos pasireiškimo rizikos vertinimą, prievolę atskleisti privačius interesus ir panašiai. Mums trūksta tam tikrų konkrečių iniciatyvų, kurios keistų nepriimtiną korupcinę kultūrą. Paciento dėkingumas medikui yra natūralus žmogiškas jausmas. Tačiau jei atsidėkotume ne vien žodžiu „ačiū“, o kita forma, rizikuotume įvykdyti nusikaltimą. VTEK yra korupcijos prevencijos institucija, todėl, gilindamiesi į medikų veiklos skaidrumo problemas, esame suinteresuoti tokiu sveikatos apsaugos sistemos veikimu, kuris būtų nepatogus korupcijos pasireiškimui“, - kalbėjo R. Valentukevičius.

Korupcijos paplitimo mastą, suvokimą bei polinkį korumpuotis analizuojantys tyrimai iš esmės parodo, kad pacientas, asmeniškai atsilyginęs sveikatos priežiūros specialistui, gali gauti palankesnes gydymo sąlygas. Taip sukuriama iškreipta ir nesąžininga konkurencija tarp pacientų. Tai sąlygoja pacientų ar jų artimųjų baimės, norai, tikėjimas, kad papildomai atsilyginus medikui bus geriau. Tai yra tas smulkiosios korupcijos „variklis“, kurio veikimą, esant dabartinei sistemai, medikai gali dar ir patys sėkmingai skatinti. Baiminantis dėl savo arba artimų asmenų sveikatos ar gyvybės, tikint, kad asmeniškas atsilyginimas yra būtinas, nes „tiesiog tokia yra sistema“, gresianti baudžiamoji atsakomybė pacientui neatrodo tokia baisi, palyginus su tuo, kad gydytojas neskirs visų jėgų sveikatos problemai spręsti.

Nėra vienos greitos ir efektyvios priemonės

Kovojant su korupcija šiuo metu sveikatos priežiūros sistemoje nuolat siunčiamas signalas, kad duoti kyšį yra blogai, tačiau sistema nekeičiama taip, kad aplinka korumpuotis taptų nepatogi, o kyšis būtų suvoktas kaip neefektyvus sprendimas. R. Valentukevičius įsitikinęs - tik tai pakeitę galime tikėtis išvengti kyšininkavimo reiškinio. Antraip ir toliau teks brangiai kovoti su pasekmėmis bei didinti tokios kovos mastą.

„Matyt, nėra vienos greitos ir efektyvios priemonės, kuri išspręstų šią problemą. Tačiau tam, kad pakeistume kyšio, kaip efektyvaus sprendimo, suvokimą, medikų premijavimą siūlome kaip vieną iš galimų idėjų. Taip pradedame diskusiją su valdžios įstaigomis, medikų bendruomene ir visuomene tam, kad tiksliai aptartume tokios idėjos galimybes taikyti praktikoje“, - kalbėjo VTEK komisijos pirmininkas.

Susidūręs su mediku kiekvienas pacientas neišvengiamai yra subjektyvus jo teikiamos paslaugos vertintojas. Papildomo atlygio siekiančiam medikui galimybė būti premijuotam veiktų kaip paskata skirti didesnį dėmesį pacientui. Žinoma, negalima atmesti susitarimo su mediku dėl premijavimo ateityje galimybės, tačiau šiuo atveju pacientas galėtų pats kontroliuoti situaciją iki sveikatos priežiūros paslaugos teikimo pabaigos. Nebūtų išankstinio atsidėkojimo, kuris turėtų gydymo metu veikti mediko elgesį atsidėkojusio paciento atžvilgiu. Atsirastų motyvacinė sistema visiems sveikatos priežiūros paslaugos teikimo dalyviams, kuri skatintų vienodai gerai elgtis visų pacientų atžvilgiu, nes bet kurio iš jų dėkingumas už suteiktą paslaugą galėtų virsti papildoma premija.

Premijuojantis pacientas išliktų anonimu

R. Valentukevičiaus nuomone, priėmus atitinkamus teisės aktus, vis dėlto būtų apsispręsta išbandyti šią idėją praktikoje, reikėtų įgyvendinti nuostatą, kad mediką premijuojantis pacientas išliktų anonimu - nei registratūroje, nei kasoje, nei buhalterijoje medikas negalėtų patikrinti, kuris pacientas jį premijavo. Premijos suma turėtų būti subendrinama su kitų pacientų premijomis ir, atskaičius mokesčius, išmokama tokiais periodais, kad iš gaunamų sumų medikas neatskirtų, kas ir kada jį premijavo. Dabartinės informacinės technologijos galėtų tai užtikrinti.

Pašnekovas teigia, kad tokiu būdu galėtume po truputį keisti paciento požiūrį į kyšio davimą. Jei pacientas jaučia dėkingumą medikui, jį galėtų išreikšti tiek žodžiu „ačiū“, tiek anonimiška premija.

Anot VTEK komisijos pirmininko, labai svarbu suprasti, kad ne atskiros, o viena kitą papildančios iniciatyvos galėtų suteikti reikiamą antikorupcinę kryptį sveikatos priežiūros sistemoje. Medikų premijavimo sistema taip pat galėtų būti panaudota vertinant jų veiklą bei korupcijos pasireiškimo riziką. Pavyzdžiui, skirtingose pamainose priimantys gimdymus akušeriai-ginekologai gali būti premijuojami labai skirtingai. Medikai, savo veikla kuriantys situacijas, pacientų suprantamas kaip skatinimą duoti kyšį, vargu ar sulauktų dėkingumo premijos iš kyšio nedavusio paciento. O medikui kyšį davęs pacientas pasibaigus gydymui taip pat neturėtų paskatos premijuoti mediką. Ši lyginamoji informacija galėtų būti reikšminga ne tik sveikatos priežiūros įstaigos vadovui, tačiau ir teisėsaugos institucijoms. Tai savaime sudarytų labai nepatogią aplinką korupcijos pasireiškimui. Tuomet būtų tik laiko klausimas, kada šią situaciją suvokiantis ir į kyšininkavimą linkęs medikas pradėtų galvoti, kada baigti „vokelių“ praktiką.

Nepavyksta skaidrumo pasiekti paprastuoju būdu

Jaunųjų gydytojų asociacijos nuomone, vienintelis būdas užtikrinti medikų atsparumą korupcijai yra orūs sveikatos apsaugos sistemos darbuotojų atlyginimai. O šis VTEK pasiūlymas tik didintų atotrūkį tarp įvairių sričių medikų.

„Jei užsibrėžėme tikslą premijuoti, skirti papildomas priemokas eliminuoti, tai neturėtų jos būti legalios ar nelegalios. Jų čia apskritai neturėtų būti. Dėkingas apmokėjimas už sveikatos priežiūros paslaugas būtų daug kartų skaidresnis dalykas. Kaip čia premijuoti? Visi pacientai dėkingi medikams už sugrąžintą sveikatą. Ar tai galima išreikšti pinigais, tuo abejoju. Premijavimas – kaip jį vertinti? Kokia ji būtų gera? Nemanau, kad tai būtų gera praktika. Nepavyksta skaidrumo pasiekti paprastuoju būdu. Vis bandoma kažkokiais keistais būdais tai daryti“, - kalbėjo Šilutės ligoninės vyriausiasis gydytojas Darius Steponkus.

Medikas neslėpė, jog jis vadovaujamoje įstaigoje siekia, kad nebūtų sudaryta palankių sąlygų „vokeliams“, kad žmonės suprastų, kad tai yra nusikaltimas. Jis primena, kad nusikaltimą daro ir duodantis kyšį, ir jį imantis. „Visuomenėje turime bendrą susitarimą, kad tai yra blogai. Gal tai buvo normalu prieš penkiolika metų, bet dabar taip nebėra.  Reikia susitarimo laikytis. Darbo užmokestis, specialistų pakankamas skaičius, dėmesys paslaugų kokybei taip pat mažina korupcijos apraiškas. Bet, kaip minėjau, tai reiškinys, kuris per daugelį metų yra įsišaknijęs“, - dėstė D. Steponkus. Jis nemano, kad tą reiškinį reikia legalizuoti - ar oficialu, ar ne, tai vis tiek yra blogai.


Straipsnio komentarai

Nu, jo2016-09-05
jei istatymas prispirs, tai vokelius registruosim mokesciu inspekcijoje. Gal apmokesdins ir pagarsins kas ir kiek "uzdirba"... Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Joo2016-09-04
O kodėl padėka įteisinama tik medikams? Galėtų įteisinti ir policininkams, savivaldybės darbuotojams, autobusų vairuotojams melžėjoms ir kt. Negi kiti žmonės nėra nenusipelę padėkos? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Klausimas2016-09-03
Ar prie pensijų pridės nustatytą sumą,kad būtų ką įdėti į vokelį.Medikai dirba už mažus atlyginimus,tai norisi paklaust iš ko statosi namus. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
taip tik LIETUVOJ GALIMA 2016-09-03
iteisint vokelius kad valdžia galėtu vokt iš mokiščiu mokėtoju o geras sumanimas Komentaras patinka Komentaras nepatinka
judita2016-09-03
o kokius atlyginimus moka ligonine pakele atlyginimus bet sumazino etatus gal gerbiamas steponkus net nezino apie etatu sumazinimus kai viena slaugytoja blaskosi vakarais ir ko nors paklausus atsako esu viena nespeju manau metu vadovo apdovanojima turintis vadovas turetu pasidometi kas vyksta Komentaras patinka Komentaras nepatinka