Savivaldybės atstovai knisosi privačių namų konteineriuose

2016-09-25, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
Komisijos nariai pradėjo konteinerių tikrinimo darbus. Aiškinasi, ar šilutiškiai rūšiuoja atliekas.
Komisijos nariai pradėjo konteinerių tikrinimo darbus. Aiškinasi, ar šilutiškiai rūšiuoja atliekas.
Nuo vakar komisija tikrina, kaip Šilutės rajono individualių namų gyventojai rūšiuoja atliekas. To nedarantiems pirmiausia bus įteikti įspėjimai, o nepaisius jų, teks mokėti ir nemažas baudas. Tikrinimo metu paaiškėjo, kad kai kurie šilutiškiai ne tik nenoriai rūšiuoja atliekas, bet ir nežino, kaip jas reikia tvarkyti.

Rumšų sąvartynas - naujiena

Komisijos nariai - Šilutės rajono savivaldybės administracijos Viešųjų paslaugų skyriaus vyriausiasis specialistas Vytautas Kubeckis, vyriausiasis specialistas-gamtosaugininkas Pranas Sirtautas, Šilutės rajono savivaldybės tarybos narys, Buitinių atliekų tvarkymo klausimų darbo grupės pirmininkas Tomas Budrikis bei visuomenės atstovas šioje darbo grupėje Edvardas Jurjonas.

Pirmadienį jie tikrino konteinerius Naujakuriuose. Ne vienam naujakuriškiui buvo naujiena, kai sužinojo, jog, pavyzdžiui, statybines atliekas, padangas reikia patiems vežti į buvusį Rumšų sąvartyną už kelių kilometrų nuo Šilutės miesto. Tai - didžiųjų atliekų, antrinių žaliavų, buityje susidariusių pavojingų atliekų surinkimo ir žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelė.

Komisija Šermukšnių gatvėje pamatė gražiai maišuose supakuotą plastiką ir juos padėtus šalia konteinerių. Jis liko naujakuriškiui po remonto. Tuoj pat šeimininkei buvo išaiškinta, kad tai statybos atliekos ir jas reikia patiems vežti į Rumšų sąvartyną. Moteris paaiškino, jog to nežinojo. Tačiau P. Sirtautas trumpai informavo, kad visą informaciją galima rasti internete.

Kilo diskusijos, kur dėti plastiką

Truputį paėjus, darbo grupės pirmininkas pradėjo mąstyti garsiai: „Jei nusiperki šaldytuvą, tokiame pat plastike jis būna įsuktas ir jį meti į plastikui skirtą konteinerį.“

Tuoj  komisijos nariai pradėjo diskutuoti – maišuose esančią plastikinę putą vežti į sąvartyną ar galima dėti į šiukšlių konteinerį, skirtą plastikui. Netrukus visi apsisuko ir moteriai pasakė, kad tą plastiką gali sudėti į tam skirtą konteinerį, tačiau šalia gulėjusį klozetą liepė vežti į Rumšus.

Viešųjų paslaugų skyriaus vyriausiasis specialistas-gamtosaugininkas P. Sirtautas „Šilokarčemai“ teigė, kad bus tikrinami tie, kas turi rūšiavimui skirtus konteinerius. Radus nerūšiuojamas šiukšles, ant konteinerio užklijuojamas įspėjimas. Tai prevencinė priemonė. Pasikartojus pažeidimui gali būti taip, jog gyventojui bus surašomas administracinių teisių pažeidimų protokolas. Tuomet gali tekti susimokėti baudą nuo 20 iki 144 eurų. Nuo ko priklauso jos dydis? „Nuo inspektoriaus, kuris surašė protokolą“, - atsakė juokaudamas P. Sirtautas. Pasak jo, atliekas rūšiuoti įpareigoja Atliekų tvarkymo įstatymas, o tikrinami tik tie, kurie turi galimybes tai daryti.

Specialistas teigė, kad žmonės šiukšles daugiau rūšiuoja nei nerūšiuoja. O kaip jie jaučiasi, kai tenka kišti galvas į konteinerius ir tikrinti? „Toks darbas. Kažkas turi atlikti kontrolieriaus funkcijas“, - atsakė P. Sirtautas.

Putinų gatvės gyventojas Edmundas šiukšles rūšiuoja. „Išvežiau konteinerius ką tik į gatvę ir pastačiau. Pamačiau, kad kažkas vaikšto ir atėjau pažiūrėti. Galėtų būti taip, kad jei šiukšlių nėra, nereikėtų ir mokėti. Užsienyje būna net taip – užklijuoji lipduką, tada ir išveža, nėra jo – neveža. O pas mus – tuščias ar pilnas, tas pats“, - kalbėjo Edmundas.

Mokesčiai už atliekų surinkimą - per dideli

Karklų gatvėje senyvą žmogų prižiūrinti Albina tikino, kad jų gatvėje žmonės šiukšles rūšiuoja. Moterį piktina tai, kad jos slaugomas žmogus išdirbo 40 metų, tačiau pensija – vos keli šimtai eurų. „Skaičiuoja mokesčius nuo kvadratūros, lyg ta kvadratūra šiukšlintų. Kas čia per įstatymas? Atvažiuoja politikai, verda žuvienes. Man šlykštu į juos žiūrėti. Tuos senius reikia lauk varyti iš Seimo. Dabar pas mus tokia padėtis, kad, ko gero, tik raišas vokietis gali padėti. Neliks tos Lietuvos ateityje. Priklausys ji vokiečiams arba rusams. Paminėsite mano žodį“, - dėstė pasipiktinusi pašnekovė.

„Už tokius pinigus, kuriuos iš žmonių plėšia, galėtų atsiprašant, paskutinį šūdą išvežti. Aš atliekas rūšiuoju“, - kalbėjo Putinų gatvės gyventojas Jonas Lukošius. Jo kaimynas Algirdas Serva taip pat pasipiktinęs, kad niekas neperskaičiuoja mokesčių už šiukšles, nors jų kiekvieną savaitę po konteinerį nebūna. Jis moka mokesčius už atliekas ir Palangoje, nors ten net negyvena. Šalia stovėjusi moteris  papildė: „Stiklo ar plastiko juk apskritai tiek tebūna ir retai, kada pilnus konteinerius gali jų prikrauti“.

Komunarų gatvės gyventojos Regina Stragauskienė ir Janina Užgalienė taip pat tikino, jog atliekas rūšiuoja. Draugės tvirtino – mokesčiai už atliekų surinkimą yra per dideli.  Pasak jų, tegul komisijos tikrina konteinerius kiek tik nori, bet tada tegul ir mokesčius skaičiuoja už faktiškai išvežtas šiukšles. „Tegu kiša tas galvas į konteinerius“, - papildė kitas naujakuriškis. Jis apskritai nesupranta, kam tos patikros organizuojamos.


Foto galerija

Straipsnio komentarai

bele2016-09-27
jie lai miesto konteinerius pirma paziuri o ne priv namu ir siuksles is visu patvoriu isvalo isvis nebeturi jie ten ka veikti Komentaras patinka Komentaras nepatinka
suo2016-09-26
ir kaip jus patikrinsite jei mano konteinerius kieme saugo palaidas vokiecių aviganis?.. LOL Komentaras patinka Komentaras nepatinka
ar gardžiai kvepia 2016-09-25
ir ar prydeda man prie pensijos jai aš rušiuoju šiukšles ir juolab kokiu tikslu man nežinant po mano nuosavybe turi trintis tokie atstovai Komentaras patinka Komentaras nepatinka