Į Plaškius atriedėjo istorijos laiko mašina su knygomis apie kaimo žmonių gyvenimo istorijas
Plaškių kaimo gyventojai, pateikusieji savo gyvenimo istorijas leidiniui „Po Pamario saule užaugom“.
Graži šventė vyko Stoniškių seniūnijos Plaškių kaime. Renginys pavadintas „Istorijos laiko mašina atrieda į Plaškius“. Iš visos Lietuvos privažiavo daugybė žmonių, gimusių ir užaugusių Plaškiuose.
Buvo pristatyta teatralizuota programa, veikė pievininkų sūrių turgelis. VSAT Plaškių užkardos pasieniečiai svečiams siūlė vaišių – šiupinio ir arbatos.
Šiame renginyje buvo pagerbti senieji kaimo gyventojai, sutikti ir teatralizuoti personažai (tarp jų - Prūsijos karalienė Luizė). Kraštotyrinę-etnografinę pamoką „Plaškiai – istorijos vingiuose“ surengė Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto direktorė doc. dr. Silva Pocytė.
Mokslo darbuotoja papasakojo istorinių įvykių svarbą Plaškiams, pasidžiaugė prasmingu leidiniu. Ji teigė, kad sumanymas įamžinti kaimo gyventojų prisiminimus turi ne tik istorinę išliekamąją vertę, bet tai įkvepiantis pavyzdys kitoms bendruomenėms padaryti tą patį – užrašyti, išsaugoti, išleisti savo kaimo, savo bendruomenės žmonių prisiminimus. „Gyvename labai skaudaus likimo krašte, privalome žinoti, kokį tą kraštą pamatė čia atvykę mūsų tėvai ir seneliai…“ – sakė dr. S. Pocytė.
Įdomus buvo tas dokumentas, kai laiko mašina atvežė naują leidinį – knygą, pavadintą „Po Pamario saule užaugom“. O šita laiko mašina – tai du beveik 50-mečiai automobiliai „Žiguli“.
Šios knygos sudarytoja – Pagėgių bibliotekos direktorė Elena Stankevičienė, Plaškių gyventojų portretų eskizų autorė – Lina Ambarcumian.
Pasak Plaškių bendruomenės pirmininkės Danutės Bardauskienės, bendruomenė pateikė projektą Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai bei gavo dalinį finansavimą. Projektas „Šeimos istorija – išliekamasis kaimo vertės simbolis“ – sudėtingas, plati jo veikla užtruko keletą mėnesių. Užtat rezultatas buvo puikus - įgyvendinti visi projekte numatyti tikslai.
Renginio pradžioje ant 44 kapelių senosios kaimo bažnyčios šventoriuje sužibo atminties žvakelės, padėta jurginų žiedų.
Gausiai susirinkę svečiai iš Nidos, Klaipėdos, Šiaulių, Priekulės, Gargždų, Šilutės ir vietos gyventojai stebėjo teatralizuotą programą. Jos metu iš dviejų senų „žiguliukų“ išdidžiai išlipo Tamsta Mokytoja (Daiva Būdvytienė), lydima jaunųjų plaškiškių, Stoniškių pagrindinės mokyklos mokinių. Į bendruomenės namus jie atgabeno naujus leidinius „Po Pamario saule užaugom“ – net 200 knygelių, kuriose sudėti 20 senųjų kaimo gyventojų prisiminimai apie vaikystę ir gyvenimo metus, praleistus Plaškiuose.
Plaškių dvaro būgnininkė Roberta Valentina Zubrickaitė, būgnų mušimu kvietė dviejų žirgų traukiamą karietą, kuri atvežė pačią Prūsijos karalienę Luizę.
Kodėl ši istorinė asmenybė pakviesta į Plaškius? D. Bardauskienė rodė šviesios atminties senosios plaškiškės Augustės Fridrikės Augustienės knygą „Atmintis – tai rojus, iš kurio mūsų niekas neišvys“. Ir pacitavo keletą eilučių, kur autorė rašo, jog 1807-1808 metais Prūsijos karalienė Luizė vyko lankų keliu. Tad ir šis įvykis, pasitarus su mokslo žmonėmis bei gavus jų pritarimą, buvo įpintas į renginio programą.
Bendruomenės pirmininkė D. Bardauskienė susirinkusiems pasidžiaugė, kad dienos šviesą išvydo jau ketvirtasis leidinys apie Plaškius. „Šį kartą savo kaimo istoriją pristatome mes patys“, – sakė ji.
Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis padėkojo plaškiškiams už gražų renginį ir patvirtino, kad Savivaldybės administracija savo lėšomis padės bendruomenei įgyvendinti parengtus projektus.
Stoniškių seniūnas Gintautas Stančaitis sakė: „Didžiuojuosi galėdamas vadintis plaškiškiu…“
Nuaidėjo audringi plojimai, kai gausus svečių būrys sustojo nusifotografuoti atminčiai, laikydami rankose tėvų arba savo portretus ir naujus leidinius.