Rinkėjų nuosprendis: antrame ture - konservatorė ir „valstietis“ bei skaudus spyris į užpakalį dabartiniams Seimo nariams
Sekmadienį vyko rinkimai į Lietuvos Respublikos Seimą. Dabartinės valdančiosios daugumos partijos smarkiai nukentėjo ne tik daugiamandatėse apygardose. Vienmandatėse rinkėjai taip pat ne vienam dabartiniam Seimo nariui parodė, kaip vertina jų darbus.
Ne visi rezultatų laukė su bendraminčiais
Šilutės apygardos rinkėjų sąraše – 32 512 rinkėjų. Vienmandatėje apygardoje savo valią išreiškė 15 024 rinkėjai, daugiamandatėje – 15 031.
Rezultatų, kas pateks į antrą turą iš aštuonių kandidatų, laukė visi – ir kandidatai, ir gyventojai.
„Laukiame rezultatų su laukimo nuotaikomis. Tikimės antro turo“, - sakė „tvarkiečių“ kandidatas Kęstas Komskis. Jis su komandos nariais rezultatų laukė „Magnolijos“ kavinėje. Pašnekovas neslėpė, kad jiems jau aišku, jog antrame ture tikrai kažkam teks „kovoti“ su „valstiečių“ kandidatu Alfredu Stasiu Nausėda. „Liko klausimas - ar pateksime į antrą turą“, - baigė pokalbį LR Seimo narys.
Restorane „Gilija“ nekantriai laukė net kelios komandos, o tiksliau trys kandidatai – Algirdas Gečas, Sandra Tamašauskienė bei Arvydas Jakas.
„Viskas gerai. Viskas bus gerai. Manau, kad Šilutės gyventojai – protingi žmonės, ir jie teisingai pasirinks“, - teigė liberalų kandidatas A. Gečas.
Su jais drauge buvo ir Laisvės sąjungos (liberalai) kandidatas A. Jakas. Jis, nepakeldamas akių, trumpai atsakė, jog rezultatų lauks visur ir toliau skaitė žinių portalų teikiamą informaciją telefone.
Konservatoriai neslėpė, kad jų nuotaikos - tiesiog puikios. „Darbai padaryti visiškai. Mes pakėlėme tokią bangą. Nuo Nepriklausomybės laikų Tėvynės sąjunga tokios niekada nebuvo pakėlusi. Rezultatai iš rinkimų apylinkių rodo tai, kad tapome žinomi, išsivadavome iš visokių nepalankių vertinimų ir einame į priekį“, - neslėpdama džiaugsmo kalbėjo konservatorių atstovė S. Tamašauskienė.
„Valstiečių“ kandidatas A. S. Nausėda rinkimų rezultatų laukė taip pat su gerai nusiteikusiais bendraminčiais savo rinkimų štabe. „Laukiame su viltingomis nuotaikomis ir tikimės, kad sėkmė lydės“, - tuščiai nekalbėjo A. S. Nausėda.
Socialdemokratų komanda rinkosi Šilutės seniūnijos patalpose esančiame savo kabinete. „Nuotaikos geros“, - garantavo LR Seimo narys, kandidatas Artūras Skardžius. „Tikimės paimti valdžią“, - patikslino Šilutės socialdemokratų lyderis Sigitas Šeputis.
Ne visi kandidatai rezultatų laukė su savo bendraminčiais. „Darbietis“ Aloyzas Ignašius juos stebėjo per televiziją ir internetą. O kodėl jų laukia ne su komanda? „Sekmadienis man – šventa diena ir visada jį leidžiu namie. Buvau pirtelėje, nenoriu peršalti. Rezultatų laukiu namie“, - dėstė kandidatas. Jis neslėpė - stebuklų nesitikėjo.
Antikorupcinės N. Puteikio ir K. Krivicko koalicijos kandidatas Rimantas Jaruškevičius rezultatus stebėjo taip pat namie.
Pergalę šventė „valstiečiai“
28-ioms rajono rinkimų apylinkėms pateikus duomenis, paaiškėjo, ką rajono rinkėjai nori matyti antrame ture. Šilutės vienmandatėje apygardoje Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatas A. S. Nausėda su 24,27 procentais aplenkė konservatorę S. Tamašauskienę, kuri surinko 17,71 procentus. Trečias – „tvarkietis“ K. Komskis. Juo pasitikėjo 15,34 procentai atėjusiųjų balsuoti šilutiškių. Nepasisekė ir kitam Seimo nariui - Lietuvos socialdemokratų partijos kandidatas A. Skardžius surinko 12,90 procentų balsų. Jis liko ketvirtoje pozicijoje. Galime daryti išvadą, kad Šilutės vienmandatėje abiem Seimo nariams buvo netikėtas rinkėjų spyris į užpakalius.
Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio kandidatas A. Gečas liko penktas ir surinko 11,89 procentus balsų. Šeštoje vietoje – A. Jakas, Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) kandidatas. Jo „sąskaitoje“ atsirado tik 6,05 procentai balsavusių žmonių balsų. Dar prasčiau sekėsi Darbo partijos kandidatui A. Ignašiui. Jam pasitikėjimą išreiškė tik 2,37 procentai balsavusių gyventojų. Populiarumo pamaryje nesulaukė ir Antikorupcinė N. Puteikio bei K. Krivicko koalicija ir jos kandidatas R. Jaruškevičius. Jiems savo balsus skyrė 2,07 procentai valią išreiškusių rajono gyventojų.
Balsuodami daugiamandatėje rinkimų apygardoje, šilutiškiai taip pat pirmenybę suteikė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai – iš tądien balsavusių 24,49 procentai palaikė „valstiečius“. Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams savo pasitikėjimą išreiškė 18,11 procentų balsavusiųjų. Trečioje vietoje liko – socialdemokratai. Jie surinko 12,83 procentus balsų.
Pateko „tvarkietis“ ir konservatorius
Pietų Žemaitijos vienmandatėje rinkimų apygardoje, į kurią patenka dalis Šilutės rajono teritorijos, į antrąjį turą pateko partijos Tvarka ir teisingumas kandidatas Remigijus Žemaitaitis su 38,03 procentais rinkėjų balsų ir konservatorius Stasys Šedbaras, surinkęs 17,14 procentų.
Trečia liko Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovė Vitalija Jankauskaitė-Milčiuvienė. Jai savo balsus skyrė 12,56 procentai rinkėjų. Lietuvos socialdemokratų kandidatas Albinas Ežerskis su 12,11 procentų balsų liko ketvirtas, o Lietuvos laisvės sąjungos atstovas Algimantas Olendra su 5,91 procentais – penktas.
„Darbiečių“ kandidatas Gediminas Vagnorius gavo 3,64 procentus balsų ir liko šeštoje pozicijoje. Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio kandidatas Rolandas Bagdonas surinko 3,25 procentus.
Ir čia prasčiausiai sekėsi Antikorupcinei N. Puteikio bei K. Krivicko koalicijai. Jų kandidatas Valerijus Šabrauskas pelnė tik 1,29 procentus savo valią išreiškusių rinkėjų balsų.
Šalies vienmandatėse apygardose, norint užsitikrinti pergalę, reikėjo surinkti 50 procentų ar daugiau balsų, tai padaryti pavyko ne visiems. Tad į antrąjį turą išėjo 41 Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos narys, 42 Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos nariai, 21 socialdemokratas ir 11 liberalų.
Rinkimuose netrūko ir trikdžių
Iš 5 milijonus eurų kainavusios VRK sistemos nutekėjo asmeniniai rinkėjų duomenys. Iki pat sekmadienio ryto dėl sistemoje paliktos klaidos kiekvienas norintis galėjo susirinkti duomenis apie rinkimuose dalyvaujančius Lietuvos piliečius – jų vardus, pavardes, gimimo metus ir adresus.
Išankstinių balsavimų metu pradėti du ikiteisminiai tyrimai dėl balsų pirkimo. Rinkimų diena praėjo ramiai. Pasak Šilutės rajono policijos komisariato viršininko Artūro Mikalausko, pranešimų apie galimus pažeidimus buvo sulaukta, tačiau ji buvo nekonkretūs. Todėl oficialių pažeidimų neužfiksuota.