Prieširdžių virpėjimas grėsmingai kėsinasi į šilutiškių gyvybes

2016-10-24, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
Reanimacijos-intensyvios terapijos skyriaus vedėja Audronė Pikžirnienė sako, kad retai būna dienų, kai į skyrių  nepaguldomas pacientas su prieširdžio virpėjimu.
Reanimacijos-intensyvios terapijos skyriaus vedėja Audronė Pikžirnienė sako, kad retai būna dienų, kai į skyrių nepaguldomas pacientas su prieširdžio virpėjimu.
Pastaruoju metu daug kalbama apie tai, kad širdies ligos tampa skaudžia mūsų visuomenės kasdienybe ir ja suserga vis jaunesni žmonės. Vienas dažniausiai pasitaikančių širdies veiklos sutrikimų – prieširdžių virpėjimas. Retai pasitaiko dienų, kai į Šilutės ligoninę neatvežami pacientai, besiskundžiantys ligos simptomais kurie vėliau gydomi Reanimacijos-intensyvios terapijos skyriuje.

Sutrikimas nejuntamas

Prieširdžių virpėjimas plačiai paplitęs sveikatos sutrikimas. Tačiau jį patiriantys žmonės neįvertina kylančios grėsmės ir  skiria mažai dėmesio apsisaugojimui nuo šios ligos sukeliamo  pavojaus gyvybei.

Reanimacijos-intensyvios terapijos skyriaus vedėja Audronė Pikžirnienė sako, kad dažnai šis sutrikimas yra nejuntamas, tačiau kai kurie jo simptomai yra pastebimi ir be specialių tyrimų. „Jei dažnai kankina galvos svaigimas, net alpimas, nuolatinis nuovargis, dusulys, aktyvesnės fizinės veiklos metu patiriate silpnumą, jaučiate, kad širdis dažnai plaka neritmiškai – vertėtų apsilankyti pas gydytojus ir išsiaiškinti, ar šie simptomai nerodo esančio prieširdžių virpėjimo“, - kalbėjo medikė. Pasak jos, prieširdžių virpėjimo rizikai didelę įtaką daro asmens amžius, skydliaukės veikla, padidėjęs kraujospūdis, cukrinis diabetas, dažnas alkoholio vartojimas. 

Medikė teigė, jog prieširdžių virpėjimas sukelia nemalonius, o dažnai ir pavojingus reiškinius. Anot jos, šis sveikatos sutrikimas blogina gyvenimo kokybę. Dėl jo atsiranda nemalonūs pojūčiai širdies plote, juntami širdies plakimai, galvos svaigimas, prasčiau toleruojamas fizinis krūvis, dažnai kankina nerimo jausmas.

Paplitęs skirtingai įvairiose amžiaus grupėse

A. Pikžirnienė teigia, jog dėl prieširdžių virpėjimo gali išsivystyti širdies veiklos nepakankamumas. Vienas svarbiausių ir pavojingiausių neigiamų prieširdžių virpėjimo poveikių - trombų susidarymas širdyje. Dėl neritmingų prieširdžių susitraukimų kairiajame prieširdyje susidaro kraujo krešuliai. Šie, atitrūkę kraujo tėkmės, nunešami į smegenis ar kitus vidaus organus ir užkemša jų kraujagysles. Taip sukeliamas smegenų insultas, sisteminė vidaus organų ar galūnių kraujagyslių embolija.

Skyriaus vedėja perspėja, jog prieširdžių virpėjimas maždaug 5 – 6 kartus padidina riziką patirti insultą. Iškilus šiam sutrikimui, net 25 proc. ligonių miršta per pirmąjį mėnesį ir 25 proc. – per pirmuosius metus.

A. Pikžirnienės duomenimis, prieširdžių virpėjimas - širdies ritmo sutrikimas, paplitęs skirtingai įvairiose amžiaus grupėse. Jį patiria iš viso maždaug 1 proc. gyventojų, o, perkopusiųjų 80 metų amžių, nustatoma net 90 proc. prieširdžių virpėjimo atvejų. Pasak gydytojos, yra manoma, kad per ateinančius 30 metų prieširdžių virpėjimo dažnumas išaugs tris kartus.

Medikė pastebėjo, jog širdies sutrikimas užklumpa vis jaunesnius asmenis. Dažniau jis diagnozuojamas vyrams nei moterims. Pašnekovė prisimena, kad prieš keletą metų prieširdžio virpėjimas nustatytas pacientui, kuris neturėjo 18 metų, o šį pavasarį dėl šio sutrikimo pristatytas 28 metų vyras.

Gyventojai, besikreipiantys su minėtais sutrikimais, kurių amžius 40-50 metų, jau medikų nestebina - tai tampa kasdienybe. „Būna dienų, kai 4-5 žmonės atvežami į Reanimacijos-intensyvios terapijos skyrių su prieširdžių virpėjimais. Pastebėta, kad jų padaugėja, kai yra pilnatis.  Padaugėja ir pavasarį, kai prasideda pirmieji žolės pjovimai. Po žiemos žmonių organizmai dar būna neparuošti fiziniam krūviui. Todėl ir sutrinka širdies veikla. Šiemet elektrošoko terapija taikyta 83 kartus. Praėjusiais metais iš viso jų atlikta 69 kartus. Manau, iki metų galo skaičius bus dvigubai didesnis nei pernai. Iš Klaipėdos zonoje esančių regioninių ligoninių, kol kas tik Šilutėje yra atliekama elektroimpulso terapija prieširdžio virpėjimo gydymui“, - dėstė A. Pikžirnienė.

Prieširdžių virpėjimo gydymo metu siekiama apsisaugoti nuo komplikacijų, tokių kaip insultas ar širdies veiklos nepakankamumas ir palengvinti pačių širdies ritmo sutrikimų sukeliamus simptomus.

Būtina keisti gyvenimo būdą

Prieširdžių virpėjimą patiriantiems asmenims medikė rekomenduoja saugotis nuo insulto, naudojant atitinkamas medicinines priemones, užtikrinančias maksimalią įmanomą apsaugą.

Apsaugai nuo prieširdžių virpėjimo komplikacijų dauguma jį patiriančių pacientų turėtų  nuolat vartoti kraujo krešėjimą mažinančius vaistus – antikoaguliantus. Prieširdžių virpėjimo sukeliamų simptomų mažinimui individualiai parenkama arba tinkamo širdies ritmo palaikymo, arba širdies susitraukimo dažnį retinantys vaistai.

„Siekdami išvengti širdies sutrikimų pasikartojimų, žmonės turi atkreipti dėmesį į savo gyvenimo būdą, bandyti jį keisti. Reikia koreguoti savo svorį, mažinant suvartojamų kalorijų skaičių, daugiau judėti, mesti rūkyti, nes nikotinas siaurina kraujagysles ir verčia širdį dirbti sunkiau. Būtina kontroliuoti cholesterolio, cukraus kiekį kraujyje. Nepamirškite valgyti daugiau daržovių, vaisių, grūdinių kultūrų. Išmokite valdyti stresą – giliau kvėpuoti, naudoti įvairias streso malšinimo technikas. Gydykite skydliaukės sutrikimus.  Nepamirškite gerai išsimiegoti“, - patarė A. Pikžirnienė. Pasak jos, sveikatos būklė labai daug priklauso nuo patiriamų emocijų. Žmogui būtina išsikalbėti, bendrauti, imtis širdžiai mielų veiklų, kurių metu jis nesijaučia vienišas, pasisemia geros nuotaikos. „ Neužsidarykite tarp keturių sienų, nejauskite priešpriešumo vieni kitiems. Stenkitės daugiau pastebėti malonius dalykus supančioje aplinkoje. Džiaukitės gamta, kuri kasdien vis kitokia ir visuomet graži. Kiekvienas esame atsakingas už savo gyvenimą. Kasdien daromos klaidos, priartinančios ankstyvą mirtį. Nedarykime to“, - kalbėjo pašnekovė.

Medikė pataria tiems, kurie serga prieširdžių virpėjimu ar patiria aukščiau išvardintus simptomus – nieko nelaukti ir kreiptis į gydytojus, nes būtina įsitikinti, jog reikalingas gydymas antikoaguliantais ir ar skiriamas gydymas yra tinkamas.


Straipsnio komentarai

Rita2016-10-26
Teisingai parašyta apie gyd. Karbauskienę , kad jinai mano supratimu iš vis negali gydyti ligonių . Papuolęs pas ją diagnoze - mirtis.Mums pasiseke , kad dar spėjome tėvelį išplėšti iš jos gydimo... Jau savaite kaip kovoja Klaipėdos medikai dėl gyvybes .Nesakau kad Šilutėje visi blogi medikai tikrai ne, bet ši gydytoja tikrai neverta gydytojos vardo.Geda kad niekas už nieką neatsakingas... Nedaro jokių išvadų kai ligoniai nepatenkinti gaunamu gydymu. Kur vyriausi gydytojai ir tt. Baisu tikrai baisu .

Komentaras patinka Komentaras nepatinka
adiv2016-10-25
atvažiuoja žmogus su siuntimu gultis į ligoninę tai priėmimo pasak gyd.Karbauskienės nėr vietų važiuokit namo ar tai yra gyditoja? O gyd.Pikžirnienei ačiū ir visam renimacijos skyriui ačiū.Teko susidurti puikus kolektyvas,ištvermės,kantrybės visam kolektyvui. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Jj2016-10-25
Pas gyd.Karbauskienę tai tik numirti gali važiuoti.Kaip išvis tokia gydytoja gali dirbti? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Elytė2016-10-25
Gera skaityti profesionalios gydytojos mintis apie ligų simptomus, kurių mes eiliniai žmonės kartais nepastebime. Tai dar kartą mums priminta apie svarbiausią savo turtą -sveikatą. Ačiū gydytojai Audronei Pikžirnienei už nuoširdžius patarimus kaip rūpintis savo sveikata ir stiprybės dirbant šį kilnų ir sunkų darbą. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
jonukas2016-10-24
nueikit pas Giedriki

Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Laimute2016-10-24
Neduok dieve pakliut pas karbauskiene zveris ne gydytoja....
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Ričardas2016-10-24
Daug kartų dėl šių sutrikimų teko gydytis renimacijos skyriuje.Visada buvo suteikta profesionali pagalba,konsultacijos dėl tolimesnio gydymo.Labai dėkingas sk.vedėjai Audronei Pikžirnienei ir visam personalui. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Silva 2016-10-24
O jei budi gyd Karbauskiene, tai pasakys, kad jos širdis blogiau plaka ir namo, susidūrėme, bet nepasidavėme, ačiū gyg Pikžirnienei Komentaras patinka Komentaras nepatinka
per diena po 6 žmones miršta tai normalu 2016-10-24
ar tik dabar praregėjo kad šilutėje galim tik numirt o neišgyt kiek šilutės daktaru jau yra numarine žmoniu Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Kiek suplanavę išleisti vaiko pasiruošimui į mokyklą?