Šilutiškis verslininkas Š. Gaižauskas džiaugiasi „išspyręs“ K. Komskį iš Seimo...
Tūkstančiai žmonių, o labiausiai turbūt „tvarkiečiai“, sekmadienio vidurdienį Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) interneto svetainėje stebėjo šios institucijos posėdžio tiesioginę transliaciją. Tądien VRK oficialiai patvirtino ne tik Seimo rinkimų rezultatus vienmandatėse bei daugiamandatėse apygardose, bet ir išbraukė Kęstą Komskį iš jau išrinktų Seimo narių sąrašo...
VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas šį kartą lyg tai pats stebėdamasis teigė, kad vienintelis didelis pokytis rinkimų sąrašuose yra „tvarkiečio“ K. Komskio pašalinimas dėl galimai pirktų balsų Šilutės apygardoje.
„Komskis turi būti išbrauktas iš sąrašų ir turime įrašyti Kamblevičių („tvarkietis“ Vytautas Kamblevičius – aut. pastaba). Jam, ačiū Dievui, nusprendėme, kad ne tiek daug balsų pirkta, kad būtų proga išmesti. Aš palaikau, kad čia yra geras sprendimas. Reikia nepasiduoti provokacijai“, - posėdyje sakė Z. Vaigauskas.
70 Seimo narių renkama daugiamandatėje apygardoje, o 71 - vienmandatėse - iš viso 141 tautos atstovas. Šią kadenciją, ketverius metus, daugiausia Seimo narių turės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga - 56 mandatus, Tėvynės Sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai - 31, socialdemokratai - 17, liberalai – 14, „Tvarka ir teisingumas“ – 8 vietas.
„Tvarkietis“ K. Komskis dėl galimo balsų pirkimo sekmadienį prarado laimėtą Seimo nario mandatą - VRK vienbalsiai panaikino jo pirmumo balsus. Išbraukus K. Komskį, į Seimą pateko sąraše žemiau likęs V. Kamblevičius – žemės ūkio mokslų daktaras, Prienų rajono gyventojas.
„Tvarka ir teisingumas“ į teismą dėl K. Komskio nesikreips
Partija „Tvarka ir teisingumas“ neskųs VRK sprendimo dėl galimo balsų pirkimo iš naujojo Seimo pašalinti partijos narį K. Komskį.
Išsamiau tai paaiškino VRK narys Justinas Žilinskas: „Pagal Seimo rinkimų įstatymą, partijos, iškėlusios kandidatus į Seimo narius, kandidatai į Seimo narius VRK sprendimus arba atsisakymą nagrinėti skundus dėl Seimo rinkimų įstatymo pažeidimų ne vėliau kaip per 24 valandas po to, kai oficialiai paskelbiami rinkimų galutiniai rezultatai, gali apskųsti Seimui ar Prezidentui. Tokiais atvejais Seimas ar Prezidentas ne vėliau kaip per 48 valandas kreipiasi į Konstitucinį teismą su paklausimu dėl Seimo rinkimų įstatymo pažeidimo“.
Vis dėlto, K. Komskis buvo ilgametis didžiulio „tvarkiečių“ būrio narys ir vienas partijos vadovų. Gal baudžiamoji byla nenukeliaus iki teismo arba K. Komskio kaltė nebus įrodyta? Tada jis atsistatytų narystę partijoje. Ar nebūtų derėję partijai „Tvarka ir teisingumas“ pirmiausia stoti ginti savo seno bičiulio?
Vakar laikinasis partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkas, šilutiškis Remigijus Žemaitaitis „Šilokarčemai“ telefonu teigė: „Partija gali skųsti VRK sprendimą, jei tai yra susiję su partija. Nei VRK sprendime, nei prieš sprendimą „Tvarka ir teisingumas“ nebuvo minima. Dėl partijos jokių sprendimų nebuvo priimta, kadangi ji tikrai nedalyvavo ir negalėjo dalyvauti balsų pirkime. Todėl partija neturi jokio teisinio ir loginio pagrindo jį skųsti, kadangi tai susiję tik su vienu partijos nariu, kuris yra sustabdęs narystę, tai yra su K. Komskiu. Buvo minima tik jo pavardė, VRK priėmė sprendimą dėl K. Komskio. Toliau aiškinantis ir analizuojant visą Lietuvos teisinę sistemą, taip pat ir Seimo rinkimų įstatymą seka tokie veiksmai: prokuratūra perduoda bylą teismui, pastarasis išteisina, pripažįsta, nuteisia ar panašiai, viskas priklauso nuo to, koks bus teismo sprendimas. Tarkime, Aukščiausiasis teismas pasisakys, kad balsų pirkimo nebuvo, tai įstatyme kandidatui, kuris buvo išrinktas į Seimą, yra numatyta galimybė atstatyti savo Seimo nario mandatą. Tą K. Komskis galės teisinėmis priemonėmis pilnai išnaudoti“.
K. Komskis nežada taip lengvai pasiduoti
„Tikrai skųsiu, VRK užsiima mažų mažiausiai bent prokuratūros vaidmeniu, bet tikrai ne savo darbu. Yra kelios procedūros, aiškinamės, kol kas nematome VRK sprendimo. Kai turėsime sprendimą, pasakysime, kur skųsime, - yra kelios procedūros. Bet kol nėra paskelbta, nėra ką skųsti“, – agentūrai BNS sakė K. Komskis.
Generalinės prokuratūros duomenimis, grupė Šilutės gyventojų per pirmąjį Seimo rinkimų turą už alkoholį, cigaretes ir grynuosius pinigus rinkėjams siūlė balsuoti už kandidatus, priklausančius vienai iš partijų. Šiuo metu tyrime turimi duomenys leidžia įtarti, kad iš viso galėjo būti papirkta daugiau nei 120 rinkėjų. Įtarimai dėl rinkėjų papirkinėjimo pateikti iš viso 11-ai asmenų. K. Komskis VRK nurodė su balsų pirkimu niekaip nesusijęs, apie jį žinantis tik iš žiniasklaidos, sakė, kad tai esanti provokacija. Policijai pranešus apie ikiteisminį tyrimą Šilutėje, jis paskelbė stabdantis narystę partijoje.
Seimo Pirmininkė džiaugiasi atspėjusi ateitį
Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė BNS sakė jau anksčiau raginusi partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovą K. Komskį atsistatydinti iš Seimo vicepirmininko pareigų, o VRK dėl šiurkštaus įstatymo pažeidimo pašalinus jį iš naujojo Seimo, nebėra prasmės imtis iniciatyvos jį atleisti iš posto kadenciją baigiančiame parlamente.
„Iš tiesų, aš lieku prie savo pozicijų, kad jis turėjo pasielgti garbingai ir atsistatydinti iš vicepirmininko pozicijos. Dabar mes net procedūriškai nelabai spėtume jo atleisti, tad nėra prasmės tą daryti“, – teigė Seimo Pirmininkė L. Graužinienė, beje, buvusioji ne mažiau išgarsėjusio Viktoro Uspaskicho dešinioji ranka - Darbo partijos pirmininkė...
Norėjo „pakenkti“ „tvarkiečiams“ ir socialdemokratams...
K. Komskis kategoriškai neigia kaip nors susijęs su balsų pirkimo skandalu. Jo vaidmenį šioje istorijoje taip pat neigia ir balsų pirkimo Šilutėje organizatorius, iš areštinės po penkiolikos parų antradienį paleistas šilutiškis Šarūnas Gaižauskas. Šis verslininkas, MB „Balticus Versus“ direktorius pripažino, kad per pirmąjį Seimo rinkimų turą pirko rinkėjų balsus. Šilutės gyventojas patvirtino teisėsaugos įtarimus, kad balsai buvo perkami „Tvarkos ir teisingumo“, taip pat socialdemokratų naudai.
Bet Š. Gaižauskas pateikė mažai tikėtiną versiją - esą taip buvo siekiama pakenkti šioms partijoms. Pasak jo, praėjusiais metais, po savivaldos rinkimų, į Savivaldybę sulindo socialdemokratai ir „tvarkiečiai“. Todėl dabar jis sugalvojęs jiems atkeršyti. Š. Gaižauskas teigė pats organizavęs rinkėjų balsų pirkimą, esą prie to jokie politikai neprisidėjo. Neva jis pats viską organizavęs - sugalvojęs, kad reikia paimti truputį degtinės, cigarečių ir per pažįstamus paleisti antį, kad „tvarkiečiai“ ir socialdemokratai už degtinę ir cigaretes perka balsus. Tai turėjo būti lengva provokacija – išgirdę, kad perkami balsai, žmonės turėjo sukrusti ir balsuoti už tuos, kurie neperka balsų. Deja, Š. Gaižauskas dabar lyg ir gailisi padaręs „tokią truputį nesąmonę“, bet yra, kaip yra, ir visą atsakomybę jau prisiimantis sau.
Kam galėjo būti naudinga tokia provokacija? Š. Gaižauskas žiniasklaidai aiškino - esą manyta, kad žmonės turėtų pasipiktinti neva rinkėjus papirkinėjančiais „tvarkiečiais“ bei socialdemokratais.
Kažin, ar tokią versiją jis išdėstė ir ikiteisminį tyrimą atliekantiems pareigūnams? Vargu, ar tyrėjams ji pasirodys įtikinama...
O ką dabar apie tokį pakenkimą „tvarkiečiams“, kai K. Komskis jau išbrauktas iš Seimo narių sąrašo, mano pats Š. Gaižauskas? Jis telefonu „Šilokarčemai“ sakė: „Sekmadienį, išgirdęs šią žinią, ta proga šampaną gėriau. Be abejo, darbą kurį planavau, padariau. Ar patikės mano versija teisėsaugininkai, nežinau“.
Ką K. Komskis mano apie šilutiškio Š. Gaižausko veiksmus, sužinoti nepavyko, nes politikas į telefoninius skambučius neatsako. Seimo nario patarėja Aira Pikčiūnienė „Šilokarčemai“ sakė, kad K. Komskis Š. Gaižauską pažįsta tik iš matymo, šis verslininkas į jį yra kreipęsis dėl kažkokio projekto vystymo.
K. Komskis šiandien šampano negers
VRK posėdyje sekmadienį jos pirmininkas Z. Vaigauskas pranešė, kad naujai išrinktų Seimo narių pažymėjimų įteikimas vyks ketvirtadienį, lapkričio 3-ąją, 14 valandą Seimo trečiuosiuose rūmuose, Konferencijų salėje.
VRK pirmininkas užtikrino, kad šampano šį kartą ten tikrai nebus. Mat laimėjo „valstiečių“ partija, kuri dar ir blaivybę propaguoja. Bet jeigu VRK ir vaišintų šampanu, K. Komskiui jo vis tiek netektų, nes tokios procedūros ten nebus...
Žmonės piktinasi, išmestieji iš Seimo džiaugiasi
Bet vis dėlto K. Komskis turės kuo pasidžiaugti. Šiandien jau netyla tautiečių pasipiktinimas dėl išeitinių išmokų, kurios netrukus turėtų paguosti į naująjį Seimą neperrinktus politikus?
Ne vienam buvusiam parlamentarui teks suma, kokios daugelis naujai išrinktų Seimo narių neuždirbdavo per metus. Buvę tautos atstovai netrukus pasidalys 1 mln. 390 tūkst. eurų. Seimo kanceliarijos pateiktais duomenimis, L. Graužinienei priklauso šešių atlyginimų dydžio išeitinė išmoka – apie 20 tūkst. eurų.
Nebus skriaudos ir kitam į būsimąjį Seimą dėl galimo balsų pirkimo nepatekusiam dabartiniam Seimo vicepirmininkui „tvarkiečiui“ Kęstui Komskiui. Jam, dvi kadencijas Seime išdirbusiam politikui, priklauso 17,6 tūkst. eurų dydžio išmoka.
Už tokią sumą būtų galima nupirkti pusketvirtos tonos šampano. Vienas pienininkystės ūkio savininkas pajuokavo, kad tai nėra didelis kiekis. Tiek pieno tilpdavo į nedidelį rusišką „GAZ 53“ markės pienovežį...
Kęsto Komskio pareiškimas: „Savo teises ginsiu teisinėmis priemonėmis, reikalausiu atsakomybės iš purvinos kampanijos vykdytojų”
Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sprendimas panaikinti kandidato registraciją ir tokiu būdu kvestionuoti rinkimų rezultatus daugiamandatėje rinkimų apygardoje dėl Seimo rinkimų įstatymo pažeidimų Šilutėje yra priimtas viršijant šios institucijos įgaliojimus.
Lietuvos teisės aktais nėra numatyta VRK kompetencija atlikti ikiteisminius tyrimus, vykdyti teismų funkcijas ir disponuoti išrinktų parlamento narių mandatais. VRK nariai, vadovaujami Zenono Vaigausko, administracinėmis priemonėmis pabandė daryti įtaką galutiniams Seimo rinkimų rezultatams.
VRK intervencija į partijos kandidatų sąrašą šiurkščiai pažeidžia demokratinių rinkimų principą, piliečių teises ir asmens nekaltumo prezumpciją. VRK pirmininkas paskleidė tikrovės neatitinkančias žinias, kurios padarė žalą tiek rinkėjų, tiek politinės organizacijos narių, tiek mano asmeninei reputacijai.
Zenonas Vaigauskas, dėl man nežinomų priežasčių iš anksto buvo užėmęs šališką poziciją mano atžvilgiu, po rinkimų žiniasklaidos priemonėse grasino eliminuoti partijos „Tvarka ir teisingumas“ kandidatų sąrašą, tendencingai pasisakė dėl jos iškovotų mandatų galimo perskirstymo kitoms politinėms jėgoms.
VRK sprendimas atimti man Seimo nario mandatą, kurį Lietuvos Respublikos piliečiai suteikė balsuodami už partijos „Tvarka ir teisingumas“ sąrašą, yra politinis sprendimas, kurio motyvai nėra iki galo suprantami. Tai turės nustatyti tiek Lietuvos, tiek tarptautinės teisminės instancijos.
Esu įsitikinęs, kad VRK, ignoruodama teisės viršenybės principą, šiurkščiai pažeidė mano pilietines teises, todėl visomis priemonėmis ginsiu savo teisėtus interesus, reikalausiu asmeninės atsakomybės iš tų, kurie organizavo šią purviną šmeižto kampaniją prieš mane bei partiją „Tvarka ir teisingumas“.
Kęstas Komskis