Šilutės rajono savivaldybė geriausiųjų penketuke!
Lietuvos laisvosios rinkos institutas sudarė Lietuvos savivaldybių indeksą. Tai padaryta jau šeštą kartą. 54 mažųjų savivaldybių reitinge aukštą poziciją užima Šilutės rajonas.
Situacija gerėjo daugelyje savivaldybių
Lietuvos savivaldybių indekse gerai vertinamos tos savivaldybės, kurios taupo mokesčių mokėtojų pinigus, gyvena pagal savo pajamas, skaidriai naudoja biudžeto lėšas, mažina administracinę ir biurokratinę naštą.
Taip pat, jei jos savo veikla neriboja vartotojų pasirinkimo, skatina konkurenciją tarp paslaugas teikiančių įmonių ar įstaigų, mažina mokesčių naštą, užtikrina palankias sąlygas verslui, efektyviai valdo turimą turtą ir parduoda tą turtą, kuris nėra būtinas pagrindinėms funkcijoms vykdyti, atsisako nebūtinų, funkcijų, o savo funkcijoms vykdyti pasitelkia efektyviau veikiantį privatų sektorių.
Praėjusiais metais bendra situacija gerėjo daugelyje savivaldybių. Veikė daugiau ūkio subjektų, verslu užsiėmė daugiau gyventojų. Mažėjo bedarbių, gyvenančiųjų iš socialinių pašalpų per metus sumažėjo daugiau kaip ketvirtadaliu. Savivaldybės „kapanojosi“ ir iš skolų, sumažinti jas sugebėjo trys ketvirtadaliai šalies savivaldybių.
Bet situacija gerėja ne visur vienodai. Tyrimas atskleidė, kad atotrūkis yra ne tarp miestų ir regionų, o tarp ekonomiškai aktyvių ir stagnuojančių savivaldybių. Kol vienos savivaldybės į priekį eina dideliais žingsniais, kitos stovi vietoje – yra savivaldybių, kur vienam gyventojui tenka vos po kelis eurus investicijų. Tai skaudžiai jaučia jų gyventojai – socialinių pašalpų gavėjų procentas net rajonuose skiriasi 11 kartų, bedarbių daugiau kaip 3 kartus.
Mano, jog eina teisinga linkme
Sudarytame 54 mažųjų savivaldybių indekso geriausiųjų trejetukas beveik nesikeitė. Trečią vietą išlaikė Druskininkai, į pirmąją išsiveržė Kauno rajonas, aplenkęs šiemet antroje vietoje likusį Klaipėdos rajoną. Garbingą ketvirtą vietą užėmė Marijampolė, o Šilutės rajonas liko penktas.
Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis neslėpė – džiaugiasi pasiektais rezultatais. Jis priminė, kad 2012 metais mūsų savivaldybė buvo 40 vietoje, 2014-aisiais - 29, 2015-aisiais – 18. „Tai reiškia, kad nuo 2014 metų sudarytos naujos koalicijos reitingas kyla. Tai džiugina, bet yra kur pasitemti. Tą analizę padarysime. Kai kuriose srityse mūsų koeficientas turėtų būti didesnis. Bet situacija nebloga. Iš 54 savivaldybių būti penktai yra tikrai yra gerai“, - dėstė meras. Pasak jo, tokius rezultatus lėmė nuoseklus darbas, orientuotas į paslaugų kokybę, valdymo gerinimą, verslo plėtrą. „Galbūt juos pagerino ir atsisakymas kai kurių paslaugų sričių. Pavyzdžiui, pas mus nėra savivaldybės viešbučių. Mes neturime savivaldybei daug priklausančių patalpų, jų esame atsisakę, pardavę. Vedama tiksli turto apskaita, nedidinamas administracijos darbuotojų skaičius. Mokesčiai pas mus nėra dideli. Dėl patentų – tai jų kaina prieinama, didėja jų perkamumas. Stengiamės lengvinti žmonių gyvenimo lygį ir jų pačių iniciatyvas. Manau, einame teisinga kryptimi, nors yra galvojančių ir kitaip“, - teigė meras.
Šešių didžiųjų miestų savivaldybių aukščiausi reitingai - Vilniaus m., Klaipėdos m., Šiaulių m., Kauno m., Alytaus m., Panevėžio m.