Skerdžiaus ragas sukvietė į būrį
Lapkričio 11-ąją Šilutės rajono ikimokyklinio amžiaus vaikai rinkosi į etnokultūrinę šventę „Švents Martins staldelius užsklend...“. Tai buvo itin įspūdingas renginys, prasidėjęs kliūčių ruožu bei supažindinimu su vaikams nematytais gyvūnais.
Šventė suorganizuota Grabupiuose, Birutos ir Algirdo Telšinskų sodyboje. Joje dalyvavo ugdytiniai iš Šilutės lopšelių-darželių „Ąžuoliukas“, „Gintarėlis“, „Pušelė“, „Raudonkepuraitė“, „Žibutė“, „Žvaigždutė“, Juknaičių, Vilkyčių bei Kintų pagrindinių mokyklų, Saugų lopšelio-darželio, Žemaičių Naumiesčio mokyklos-darželio, Traksėdžių progimnazijos skyriaus bei svečiai iš Klaipėdos lopšelio-darželio „Radastėlė“.
Visi atvykusieji pirmiausia įveikė kliūčių ruožą – lindo per iš maišų padarytus tunelius, kopė į iš šieno padarytus kalniukus, dalyvavo žvalgytuvėse, šokinėjo, bėgiojo. Subėgę į ratelį, šoko ir dainavo. Susipažino ir su daugeliui nematytais sodybos šeimininkų auginamais gyvūnais – avimis, ožkomis, poniais. Juos ne tik mielai glostė, bet ir maitino atsivežtu batonu.
Netrūko pasilabinimų, pasikalbėjimų, pašmaikštavimų. Gera nuotaika tiesiog tvyrojo ore. Visus į būrį sukvietė Skerdžiaus ragas. „Šv. Martynas – likimo ir orų pranašas. Jis – tai ketvirtame amžiuje Italijoje gyvenęs vyskupas, pasižymėjęs gailestingumo darbais, ypač neturtėlių šalpa. Paveiksluose vaizduojama, kaip jis, dar, būdamas kareiviu, atiduoda elgetai savo apsiaustą“, - netrukus vaikams priminė renginio vedėjos Anikė ir Magdikė – auklėtojos Danguolė Razantienė bei Gražina Mizgerienė. Anot jų, per Šv. Martyną sueidavo galutinis įvairių mokesčių sumokėjimo terminas. Septynioliktame amžiuje palivarkai būdavo išnuomojami nuo Šv. Martyno iki kitų metų tos pačios dienos. „Šiuo laiku Mažojoje Lietuvoje baigdavosi bernų ir mergų, t. y. žemės ūkio samdinių samdos laikas, su jais buvo atsiskaitoma. Etnokultūros paveldo raštuose minima, jog būtent šią dieną piemenys, nesulaukdami pirmojo sniego, vesdavo baltą ožį aplink baltą beržą, taip tikėdamiesi greičiau sulaukti ganiavos pabaigos, mat atėjusi balta žiema reiškė atostogas, o jų laukia visi“, - tęsė pasakojimus Anikė ir Magdikė.
Seniau kaimo žmonės iš Šv. Martyno dienos orų spręsdavo, koks oras būsiąs per Šv. Kalėdas. Manoma, kad jei Martynas su ledu, tai Kalėdos su bradu, jei Martynas su bradu, tai Kalėdos su ledu. „Martynas ant ledo, Kalėdos ant vandenio. Tarta, jeigu lapkričio 11-ąją giedra, tai būsianti labai šalta žiema“ – pabrėžė Anikė.
Vaikai pamatė ir tikrą skerdžių Martyną. Jo pareigas užėmęs vienas iš tėvų Andrius Romanovas su vaikais ieškojo nuo jo pasprukusios ožkos, o, ją radę, drauge net tris kartus aplink medį vedė. „Tu, baltas oželi, atnešk man sniegelį“ - sniego šauktuvių ritualo metu vienu balsu tarė vaikai.
Vėliau visiems buvo įteiktos dovanos, padėkos. Tądien netrūko vaišių ir siurprizų. Bulves kepė, sviestu tepė ir nutarė, kad tokių susitikimų reikėtų ir ateityje.
Už galimybę drauge pabūti ir pabendrauti visi dėkojo šio renginio organizatoriams, Šilutės lopšelio-darželio „Pušelė“ kolektyvui bei Šilutės rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriui.