Kas labiau apsimoka – pačiam auginti triušius ar jų mėsą pirkti parduotuvėje?
Triušius Lietuvoje imta auginti prieš 100 metų. Beveik visose kaimo sodybose triušiai buvo tokie pat įprasti naminiai gyvūnai kaip ožkos, avys ar karvės. Viena iš veisimo priežasčių buvo ta, kad triušiai ypatingos priežiūros nereikalavo, o ėdesio kaime netrūko. Keičiantis demografinei situacijai, atėjus sodybų tuštėjimo metui, triušių veisimas irgi mažėjo, bet paklausa – anaiptol.
Skanu, vertinga, nors ir brangu
Dabartiniu metu, kai žmonės ėmė keisti mitybos įpročius, atsisakydami riebaus maisto, jį keisdami į dietinę ar vegetarinę produkciją, triušienos paklausa irgi ėmė didėti. Sveikos mitybos propaguotojams ji patraukli tuo, kad neturi riebalų, o gausu baltymų, mažai cholesterolio, ji ypač tinka vaikams ir pagyvenusiems žmonėms, sergantiems kepenų, skrandžio, širdies ir kraujagyslių ligomis. Tačiau yra viena „problemėlė“: prekybos centruose triušienos kilogramas kainuoja apie 6 eurus.
Šiek tiek statistikos
Šiuo metu pasaulyje yra apie 60 triušių rūšių. Pagal pobūdį ES šalyse jie skirstomi į stambiuosius, vidutinio stambumo ir smulkiuosius. Lietuvos veislynuose populiariausios yra šios veislės: burgundai, belgų milžinai, prancūzų avinai, Kalifornijos baltieji, Vienos pilkieji ir mėlynieji, kiškiniai.
Norintiems užsiimti triušių auginimu, kad ir savo reikmėms, reikia priminti, kad greito rezultato ir naudos tikėtis nevertėtų, tačiau, turintiems reikiamas auginimui sąlygas, bandyti galima, primenant, kad juos reikės tinkamai prižiūrėti, laiku paskiepyti, šerti ir girdyti. O tam būtinos bent minimalios žinios ir patirtis.
Ką papasakojo asociacijos pirmininkas
Šiuo metu Lietuvoje yra dvi veislinių triušių augintojų asociacijos, vienai iš jų vadovauja Edmundas Reimerys iš Lekėčių (Šakių r.), kuris pasidalino mintimis apie triušius ir ne tik... Jo vadovaujamoje asociacijoje šiuo metu yra 34 nariai, iš kurių 4 turi oficialiai įformintus veislynus, tarp jų – vieną Lenkijoje, kitą – Latvijoje, o asociacijos nariais gali būti ir mėgėjai. Pagrindinės veiklos kryptys – triušių veisimas, selekcija, prekyba. E. Reimerys sakė, kad jo veislyno pagrindinė veiklos kryptis – mėsinė triušininkystė, o vasaros sezono metu ūkyje būna apie 400 triušių. Triušiena prekiaujama, kadangi vien iš veisimo ūkis neišsilaikytų, nes paklausa nėra didelė. Paklaustas apie kainas, jis sakė, kad tarptautinėse parodose jos svyruoja nuo 80 iki 400 eurų už suaugusį triušį, priklausomai nuo veislės. Pas mus triušį galima nusipirkti ir už 15-20 eurų. Dauguma augintojų triušius laiko mėsai, bet vienas verslininkas iš Panevėžio Eduardas Kubilius augina kailinius gyvūnus, iš kurių kailiukų gamina kepures, pirštines. Nereikia pamiršti, kad triušių taukai kaip ir kiškių turi gydomųjų savybių. Savo veislynuose užaugintus triušius asociacijos nariai demonstruoja parodose vis kituose regionuose. Savaitgalį tokia paroda veiks Šilutėje, kurioje bus galima pamatyti ne tik populiariausias veisles, bet ir dalyvauti seminare, apžiūrėti miesto darželių-lopšelių vaikučių piešinių parodėlę, dalyvauti „Metų triušio“ rinkimuose. Parodos organizatoriai dviem dalyviams padovanos po jauniklių porelę, kuriuos jie po metų turės atsinešti į analogišką parodą ir papasakoti kaip sekėsi auginti ir veisti šiuos švelniakailius gyvūnėlius. Paroda Šilutėje veiks lapkričio 26 d. Meno mokykloje (Lietuvininkų g. 38) nuo 10 iki 16 valandos.
Straipsnio komentarai
http://www.adidas-shoes.co.nl/