„Valstiečiai“ valstiečiams įžiebė didesnę viltį

2016-11-26, Stasys BIELSKIS
Iš kairės – „Metų ūkio“ konkurso Šilutės rajone laimėtojai Aloyzas ir Rima Raukčiai bei Vilija ir Robertas Peteraičiai (į renginį nevažiavo Egidija bei Raimundas Sasnauskai) kartu su jais lydėjusiais Savivaldybės atstovais ir žemdirbiškų organizacijų vadovais.
Iš kairės – „Metų ūkio“ konkurso Šilutės rajone laimėtojai Aloyzas ir Rima Raukčiai bei Vilija ir Robertas Peteraičiai (į renginį nevažiavo Egidija bei Raimundas Sasnauskai) kartu su jais lydėjusiais Savivaldybės atstovais ir žemdirbiškų organizacijų vadovais.
Šiųmečio konkurso „Metų ūkis“ geriausieji praėjusį penktadienį pagerbti Kaune, kaip jau įprasta - „Girstučio“ kultūros ir sporto centre. Kartu su pamario krašto ūkininkais į šį renginį vyko ir LŪS Šilutės skyriaus pirmininkas Kęstutis Andrijauskas, LŽŪKT Šilutės konsultavimo biuro vadovė Ina Kuzmienė, Šilutės r. savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis bei Kaimo reikalų skyriaus vedėjas Povilas Budvytis.

Šilutiškiai – šventės dalyviai

„Šilokarčemoje“ jau rašėme, kad šių metų konkurse „Metų ūkis“ Šilutės rajone daugiausia balų – 72 – surinko katytiškių Vilijos ir Roberto Peteraičių pieno ūkis.

Tik 3 balais nuo konkurso laimėtojų teatsiliko Grabupiuose pieno ūkį plėtojantys Rima ir Aloyzas Raukčiai. Trečiąją vietą pelnė Egidija ir Raimundas Sasnauskai iš Saugų seniūnijos Žemaitkiemio kaimo – jų ūkis įvertintas 68 balais. Jiedu taip pat plėtoja pienininkystę.

Šie konkurso nugalėtojai ir prizininkai buvo apdovanoti rugsėjo 24-ąją Žemaičių Naumiestyje vykusios Rudens šventės metu. Jiems įteiktos piniginės premijos: už pirmąją vietą – 150 eurų, antrąją - 100 eurų, trečiąją - 50 eurų.

Iš viso šiais metais konkursui „Metų ūkis“ buvo pristatyti aštuoni ūkiai.

Gausybė sveikintojų

Ilgiausias tradicijas turinčiame, o šiemet jau 23-ąjį kartą organizuotame konkurse dalyvavo 450 ūkių, iš jų laimėtojais tapo 126 ūkiai iš 42 savivaldybių. Į ūkininkų pagerbimo iškilmes atvyko europarlamentaras Bronis Ropė, LR Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas, parlamentarai Ramūnas Karbauskis, Bronius Markauskas, Valius Ąžuolas, Juozas Rimkus, žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė, viceministrai Saulius Cironka, Albinas Ežerskis.

Beje, pagerbti ūkininkų atvyko ir naujosios kadencijos Seimo nariai. Konkurso rezultatus apibendrino ir iškilmių pradžią paskelbė Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas. Jis pastebėjo, kad šventė vyksta itin permainingą rudenį žemės ūkyje ir valdžioje.

Neišvengta politikavimo

LŪS vadovas turėjo kuo pasidžiaugti: „Pirmą kartą Seimo narių gretose yra 15 ūkininkų, tad laukiame permainų žemės ūkyje. Ligi šiol chaoso būta daugiau negu pagalbos, tad prašome konkretesnio dėmesio žemdirbiams - ne raštų ir atsirašinėjimų, o konkrečių veiksmų. Gruodį Europos Komisija pradeda konsultacijas dėl biudžeto, tad mūsų valdžiai teks gerokai padirbėti, kad užtikrintų nuoseklią žemės ūkio raidą“.

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis, kreipdamasis į iš visos šalies suvažiavusius ūkininkus, patikino, kad kalbos apie žemdirbiams išaugsiančius mokesčius - tai spekuliacijos, tokio ketinimo valdantieji neturi. R. Karbauskis atkreipė dėmesį, kad naujajame Seime dirba 22 parlamentarai - žemės ūkio specialistai, tad žemdirbių problemų suvokimas bus tikrai didesnis. „Atnešime kompetenciją į Seimą. Norime priartinti valdžios įstaigas prie žmonių, tad Žemės ūkio ministerija bus perkelta į Kauną, arčiau žemdirbių universiteto ir žemdirbių savivaldos. Sieksime, kad bet kuriam, paskambinusiam į ministeriją, pavyktų susikalbėti su valdininkais“, - kalbėjo „valstiečių“ lyderis.

Europaralmentaras B. Ropė užsiminė apie būtinybę pertvarkyti prekybos sistemą, kad ji būtų grindžiama sąžiningumu, o ne spekuliacijomis. Pastarasis pabrėžė ir tai, kad Lietuvai svarbu tinkamai sutvarkyti išmokų žemdirbiams sistemą, kad šie jaustųsi visaverčiais europiečiais.

Žemės ūkio ministrė V. Baltraitienė, sveikindama ūkininkus, teigė, kad tik tie, kurie moka skaičiuoti ir žvelgti į priekį, sugebėjo šiais metais išsilaikyti. „Mūsų žemės ūkis didelis, stiprus, matomas. Linkiu naujajam Seimui sutarimo su ūkininkais, suvienyti visus“, - sakė ministrė.

Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas A. Stančikas pažadėjo, kad, nepaisydamas naujų pareigų, visada liks žemdirbiu, dirbs su žemdirbiais ir jų labui. To paties komiteto narys B. Markauskas pabrėžė, jog bus atstovaujama daugumai, kuriai priklauso 56 Seimo nariai ir 11 ministrų naujoje Vyriausybėje. Todėl bus lengva priimti sprendimus, tik ūkininkų norai turėtų būti pamatuoti.

Pasak organizatorių, nuo pirmųjų konkursų laikų ūkiai gerokai pastambėjo, tačiau laimėtojais tampa labai įvairaus dydžio gyvybingi, tvarūs, pažangūs ir puikiai besitvarkantys ūkiai. Šiemet konkurse vyrauja augalininkystės ir mišrios specializacijos ūkiai. Tarp laimėtojų - 61 augalininkystės, 33 mišrios specializacijos, 27 gyvulininkystės, 3 bitininkystės ūkiai ir po 1 ekologinės sodininkystės bei paukštininkystės ūkį.

Ūkininkas tiki šviesesne ateitimi

Katyčių kaimo ūkininkas R. Peteraitis vakar „Šilokarčemos“ korespondentui sakė į tokią viešnagę vykęs jau antrą kartą. Prieš 10 metų jis „Metų ūkio“ konkurse Šilutės rajone buvo užėmęs antrąją vietą ir tuomet dalyvavo geriausiųjų ūkininkų pagerbime Vilniuje.

R. Peteraitis pasidžiaugė, kad šįkart Kaune vykusioje šventėje buvo labai smagu. „Naujoji „valstiečių“ valdžia ūkininkams žada neblogą ateitį, tikiuosi, kad tikrai bus geriau, - pasakojo katytiškis. – Valdžioje bus daugiau žmonių iš šitos srities, todėl manau, kad jie tikrai tuos dalykus apie žemės ūkį išmano geriau“.

Bet, pasak R. Peteraičio, sunku įsivaizduoti, kaip veiks visa sistema Europoje. „Vieni metai būna vieniems geriau, kiti – kitiems, bet didesnio pagerėjimo kažin ar galima tikėtis. Labai banguotas yra tas žemės ūkis – nėra pastovumo, sutarčių su produkcijos supirkėjais penkeriems metams į priekį. Mes nežinome, kas bus po savaitės, nes nelabai įmanoma juos sutvarkyti. Supirkėjai aiškina, kad viskas priklauso nuo pasaulio rinkos, bet, kodėl, pavyzdžiui, Lenkijoje už pieno kilogramą ūkininkams moka po 38 centus, o pas mus dabar pakilo vos ne vos iki 20-ies centų. Labai abejoju, ar Lietuvoje įmanoma kaip nors pažaboti perdirbėjus ir prekybininkus, nes tikrai neproporcingai tie visi dalykai vyksta“, - pasakojo pieno ūkį turintis, pirmąją vietą konkurse „Metų ūkis“ Šilutės rajone pelnęs  R. Peteraitis.

Antrosios vietos laimėtojas, Grabupių kaimo ūkininkas A. Rauktys sakė, kad tokiame renginyje Kaune dalyvavęs jau irgi antrą kartą. 2014-jų „Metų ūkio“ konkurse jo ūkis buvo užėmęs trečiąją vietą, tad šiemet pakilęs vienu laipteliu aukščiau. A. Rauktys taip pat manantis, jog dabar yra vilties, kadangi nemažą Seimo narių dalį sudarys ūkininkai. „Žinoma, ta viltis, kiek ji liečia žemės ūkį, dabar yra didesnė nei būdavo anksčiau, keičiantis Seimo sudėčiai. Juk ilgą laiką buvo nusistovėjęs „štilis“ – jokių geresnių veiksmų iš valdžios pusės nalaukdavome“, - kalbėjo A. Rauktys.


Straipsnio komentarai

dakniso ta valdžia ir ju betvarkė o dar žurnalistai didžiojasi 2016-11-28
kaaa teisybė akis bado tai ko nerašot kas šilutėje dedas o tik vien valdžia ir valdžia Komentaras patinka Komentaras nepatinka
rado vienus stambius ukininkus ir tuos pačius gerus politiku pažystamus ir niekaip neatsidžiaugia 2016-11-26
eilinė pasifotkinimo sesija lygtai niekas nesupranta kas dedasi LIETUVOI per betvarkė ukiose ir tipo išmokas visi gavo tipo už piena padidino kaip gauna visi po 8 centus už litra taip ir tebegauna o kokios kainos parduotuvėse Komentaras patinka Komentaras nepatinka