Šilutės rajone tiek nusikaltimų, kiek Pagėgiuose, Tauragėje ir Šilalėje kartu paėmus!
Policijos reformos pristatyme dalyvavo Šilutės r. PK viršininkas Artūras Mikalauskas, Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis ir administracijos direktorius Sigitas Šeputis.
Šilutės rajono policijos komisariato vadovai Savivaldybės administracijos darbuotojams, miesto bendruomenės bei žiniasklaidos atstovams pristatė policijos reformą, startuosiančią jau nuo sausio 1-osios.
Gatvėse bus žymiai daugiau policininkų
Renginio pradžioje Šilutės rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnė Nerija Ropienė išsamiai pristatė būsimus pokyčius, kuriuos pajus ir pareigūnai, ir gyventojai. Policijos reforma po truputį yra įgyvendinama jau nuo gegužės mėnesio.
Pasak N. Ropienės, turbūt visi Šilutės miesto gyventojai pastebėjo, kad nuo 17 valandos policijos komisariato pastatas yra užrakinamas, - tai vienas iš pokyčių. Be to, nuo liepos 1-osios komisariate nebeliko nepilnamečių reikalų inspektorių, šią prevenciją perėmė bendruomenės pareigūnai.
O nuo sausio 1-osios policija visoje Lietuvoje jau dirbs pagal naująjį modelį. N. Ropienės aiškinimu, vienas iš Lietuvos policijos darbo tikslų – daugiau pareigūnų gatvėse, dirbančių su žmonėmis, daugiau į įvykius reaguojančių bei patruliuojančių ekipažų.
„Kadangi gatvėse padaugės pareigūnų ir ekipažų, savaime aišku, jog bus operatyvesnis reagavimas, efektyvesnis ir greitesnis tyrimas. Toks eksperimentas buvo atliekamas Kauno miesto policijos komisariate ir jis pasitvirtino, pateisino gyventojų lūkesčius, nes greičiau ištirtos įvairios nusikalstamos veikos. Šio eksperimento metu įsitikinta, kad padidėjo pareigūnų kontrolė ir nereikėjo laikytis terminų, kaip būdavo anksčiau formuojant ir užduodant užduotis pavaldiems pareigūnams, o tai labiau tenkina gyventojus. Visi šie tikslai priveda prie racionalesnio darbo organizavimo ir efektyvesnio policijos pareigūnų pajėgų panaudojimo“, - pasakojo N. Ropienė.
Pasikeis ir policijos struktūra. Iki šiol buvo ir Viešoji, ir Kriminalinė policija – jos susijungs ir bus Veiklos skyrius. Šalia jo dar atsiras ir Reagavimo skyrius.
Veiklos skyriuje bus tiriamos aiškios nusikalstamos veikos, 50-70 proc. darbo laiko pareigūnai dirbs teritorijose. Visi buvusios Kriminalinės policijos tyrėjai, kurie dirbo kabinetuose, ir toliau ten atliks savo darbą. Daugiau reforma palies apylinkių inspektorius, buvusius Prevencijos poskyrio pareigūnus – jie tirs skundus, atliks ikiteisminius tyrimus, vykdys administracinę teiseną, paskirtoje teritorijoje reaguos į įvykius, patruliuos ir teiks pagalbą.
N. Ropienės teigimu, Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Operatyvaus valdymo poskyryje yra „gyvas“ žemėlapis, kuriame matosi kiekvieno ekipažo judėjimas, buvimo vieta. Ir artimiausias ekipažas, esantis šalia įvykio vietos, bus išsiunčiamas reaguoti į nusikalstamą veiką ar nelaimę.
Dabar Šilutės r. PK kabinetuose dirba 37 pareigūnai, įgyvendinus reformą beliks 24, gatvėse dirba 23 ir jų padaugės iki 48.
Rajone buvo devynios teritorijos, po pertvarkos liks trys. Pirmajai priskirtas Šilutės miestas, antrajai - Šilutės, Juknaičių, Katyčių, Usėnų ir Rusnės seniūnijos, trečiajai - Saugų, Švėkšnos, Kintų, Gardamo, Žemaičių Naumiesčio bei Vainuto seniūnijos. Skirstant jas buvo atsižvelgta ne tik į vietovės gyventojų skaičių, bet ir į nusikalstamumo statistiką, t. y. siekta, kad visiems tyrėjams tektų maždaug vienodas darbo krūvis.
Gyventojams nebereikės įsiminti savo apylinkės inspektoriaus telefono numerio, o prireikus galės rinkti grupės vadovo telefono numerį. Pastarieji turės visą įvykių medžiagą, skirstys pareigūnams darbus, iš gyventojų priims skundus. Grupių vadovai vadovaus septyniems tyrėjams.
Grupių vadovų telefonų numeriai netrukus bus paskelbti seniūnijų informacinėse lentose, policijos interneto svetainėje, rajono žiniasklaidos priemonėse.
N. Ropienė pasakė ir daugeliui negirdėtą žinią: „Pagėgiuose, Šilalėje ir Tauragėje yra tiek įvykių, kiek pas mus vien tik Šilutės rajone. Tai iš tikrųjų daug“.
Į iškvietimus reaguos operatyviau
Šilutės r. PK viršininkas Artūras Mikalauskas kalbėjo: „Važiuodamas pavasarį per seniūnijas, kai buvo pristatoma mero ataskaita, visur, kur tik dalyvavau, gyventojams užsiminiau, kad šie metai policijai yra pokyčių metai. Ir šiandien žmonės, suteikdami didžiulį pasitikėjimą policija, tuo pačiu iškelia ir savo reikalavimus. Jie sako, jog policija dar nepakankamai operatyviai reaguoja į pranešimus, per ilgai tiria pareiškimus ir kad policijos pareigūnų yra per mažai viešosiose vietose. Įgyvendindami naujas užduotis negauname papildomų etatų tiek, kad galėtume pagreitinti tuos gyventojų lūkesčius. Reikia viską daryti iš savo turimų resursų. Todėl ir gimė vienas iš sprendimų būdų, kaip mes galėtume reaguoti operatyviau“.
PK viršininkas teigė, kad savaitgaliais šį darbą atlikdavo tik du pareigūnų ekipažai, tai šios reorganizacijos dėka bus įsteigta dar viena papildoma operatyvinė grupė. Tad savaitgaliais ir po darbo valandų Šilutėje dirbs mažiausiai trys ekipažai.
„Iki šiol 70 proc. pareigūnų visoje šalies policijoje dirbdavo kabinetuose ir tik 30 proc. – viešosiose vietose, - pasakojo A. Mikalauskas. – Dabar bus priešingai – 70 proc. policininkų išeis į gatves, o tik 30 proc. liks kabinetuose. Tokiu būdu mums pavyks suformuoti papildomai dienos metu dar tris-keturis ekipažus, kurie dirbs savo teritorijose ir reaguos į įvykius. Nuo gegužės 1-osios pas mus nebeliko budėtojų – eidami matome, kad komisariatas būna užrakintas, šviesos užgesintos. Tačiau šiandien, kai gyventojų patogumui yra įkurta pagalbos sistema 112, norint išsikviesti pareigūnus nebereikia eiti į policijos komisariatą, žmonės gali patogiai iš namų arba nusikaltimo vietos paskambinti 112. Todėl mums nebebuvo tikslinga laikyti komisariate darbuotojus, kurie sėdi ir dubliuoja funkcijas, kurias atlieka Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Budėtojų padalinys. Kiekviena informacija, gauta Pagalbos centre, pirmiausia nukeliaudavo į Tauragę, o iš ten būdavo perduodama budėtojui Šilutėje. Ir tik šis budėtojas apie tai informuodavo ekipažą. Tokiu atveju prarasdavome dvi-tris minutes, kol visa ši informacija suvaikščiodavo. Šiandien tarnybiniai automobiliai yra pilnai aprūpinti įranga, kad darbuotojas važiuodamas gali priimti iškvietimo žinutę ir reaguoti tiesiai iš automobilio, kuris yra toje vietoje, o jeigu reikia, pakeisti važiavimo kryptį arba ją pratęsti įvykio vietos link“.
Kokios naudos duos visi šie pokyčiai policijoje, pagyvensime – pamatysime...