Jūrų kadetų projektas griauna nusistovėjusią tvarką

2014-12-10, Saulius SODONIS
ve.lt nuotrauka
ve.lt nuotrauka
Jau ne vienerius metus planuojama Rusnėje įkurti Jūrų kadetų mokyklą. Tai speciali bendrojo lavinimo mokykla su papildomu kariniu ugdymu. Šių metų rudenį šie planai Šilutės r. savivaldybėje imti labai realiai svarstyti. Dabartinė Šilutės rajono valdžia Jūrų kadetų mokyklos atidarymą Rusnėje vadina salos gelbėjimu – taip esą būtų įpūsta gyvybė pradėjusiai merdėti Rusnės pagrindinei mokyklai. Gal ir taip, tačiau pirmieji šios mokyklos kūrimo planai įnešė nemažos sumaišties Rusnės specialiojoje mokykloje.  

Jūrų kadetai

Jūrų kadetų mokykla jau buvo įkurta ir veikė Juodkrantėje nuo 2006 metų. Net vietos mokykla taip ir buvo pavadinta – Juodkrantės L.Rėzos jūrų kadetų mokykla. Tačiau nuo šių mokslo metų ši mokykla dėl mokinių skaičiaus mažėjimo reorganizuota į Nidos Juodkrantės pradinio ir ikimokyklinio ugdymo skyrių. Sumažėjo (teisingiau, beveik neliko, - aut. pastaba) ir kadetų skaičius. Taip pat skelbiama, kad nepavyko išjudinti ir planuojamo bendrabučio prie mokyklos statybos reikalų. Tai ir lėmė šios mokyklos uždarymą.  

Tačiau ši idėja, gimusi Klaipėdoje, Karinėse jūrų pajėgose, nenumarinta ir toliau tęsta. Ji išties graži. Jūrų kadetai – tai bendrojo lavinimo mokyklos moksleiviai, kurie be visiems privalomų dalykų papildomai mokosi dar ir karinių. Jiems buvo paruošta speciali programa, susijusi su marinistika, jūreivyste. Kiekvienas darbo dienos rytas būdavo pradedamas iškilminga rikiuote. Šias specialias disciplinas ir dėstė kariškiai pedagogai. Geriausiais laikais – 2007 metais – Juodkrantėje mokėsi 50 kadetų. 

Atnaujintas projektas

Įdomu, kad lygiai prieš metus teko nagrinėti tą pačią temą – rašyti apie galimybę Jūrų kadetams kurtis Rusnėje. Tuomet Šilutės r. savivaldybėje lankėsi aukšti Švietimo ir mokslo bei Krašto apsaugos pareigūnai. Jų tikslas, kad tokios mokyklos steigimo, o tuo pačiu ir išlaikymo rūpesčių, imtųsi Šilutės rajono savivaldybė. Tuomet juos pavyko įtikinti, kad skolose paskendusi Šilutės r. savivaldybė neturi galimybių būti mokyklos steigėja. 

Šiais metais apie galimybę Jūrų kadetų mokyklą jau nuo kitų metų pradžios matyti Rusnėje, pradėta kalbėti labai rimtai. Gruodžio 5 dienos „Šilokarčemos“ laikraščio numeryje rašyta, kad Vilniuje sudaroma darbinė grupė, kurioje darbuosis po keletą atstovų iš Šilutės rajono savivaldybės, Švietimo ir mokslo bei Krašto apsaugos ministerijų. Į šią darbo grupę deleguoti Jonas Jatautas, buvęs Šilutės Vydūno gimnazijos direktorius, ir Švietimo skyriaus specialistė Giedrė Milukienė.  

Paklausta, kam numatyta atiduoti šios mokyklos steigėjo teisę, Šilutės r. savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Birutė Tekorienė sakė, kad kol kas tai nėra nutarta. Gali būti, kad ši ugdymo įstaiga bus viešoji įstaiga, todėl galimi trys steigėjai. Tačiau, anot skyriaus vedėjos, tai paaiškės Vilniuje, kuomet posėdžiaus ši bendra darbo grupė.

Likimo nuskriaustus vaikus keis jūrų kadetai?

Jūrų kadetai – patraukli idėja. Šiuo metu svarstomas variantas, kad Jūrų kadetų mokykla kursis dabartinėje Rusnės specialiojoje mokykloje. Jei praeitais metais atvykusi aukštų pareigūnų delegacija sutiko, kad Jūrų kadetai galėtų tilpti senajame šios mokyklos pastate – buvusiuose Teisingumo rūmuose, tai šiemet jau Jūrų kadetus norėtų įkurdinti visoje Rusnės specialiojoje mokykloje. Prieš metus buvo tariamasi, kad šios mokyklos ugdytiniai (jie yra sutrikusio intelekto, - aut. pastaba), sutilps bendrabučio pastate. Tačiau vasarą Rusnėje lankęsis aukštas pareigūnas vienareikšmiškai kalbėjo, kad sveiki su ligoniais vienoje vietoje būti negali. Todėl kadetams reikia atiduoti patalpas ir teritoriją. 

Tai girdėdami Šilutės politikai bei Savivaldybės darbuotojai ėmė svarstyti, kur reikės iškelti Rusnės specialiąją mokyklą. Vienas siūlymų – atiduoti Šiltės „Žibų“ pradinės mokyklos nebaigtus remontuoti trečią ir ketvirtą aukštus. Kita, kol kas negarsiai ištarta galimybė, į „Žibų“ pradinę mokyklą iškelti Šilutės švietimo pagalbos tarnybą, o jos vietą – buvusį vaikų darželį – atiduoti Rusnės specialiajai mokyklai ir jos ugdytiniams.  

Rusnės specialiosios mokyklos direktorius Romualdas Blechertas kalbėjo, kad jei jau kelti, tai be jokios abejonės į buvusį vaikų darželį, esantį Liepų gatvėje, Šilutėje. Juk tai specialių poreikių vaikai, kuriems būtina erdvė judėjimui. Be to, tarp šios mokyklos ugdytinių yra ir sunkiai sergančių, kurie juda tik vėžimėlių pagalba. Šiuo metu mokykloje mokosi (yra ugdomi) 68 mokiniai. Be bendrojo lavinimo dalykų jie čia išmoksta įvairių buitinių dalykų, bendravimo. Tokius vaikus mokyti nėra paprasta. Tai gali daryti tik specialų išsilavinimą turintys pedagogai. Taip pat šalia šių jaunuolių yra ir medikų, kurie jiems teikia pagalbą. Visas kolektyvas per daugybę metų yra susiformavęs ir nusistovėjęs. 

R. Blechertas minėjo, kad ši mokykla, veikianti nuo 1952 metų, turi gilias tradicijas. Ne vienas šioje specialiojoje mokykloje mokęsis mokinys šiandien gyvena pilnavertį gyvenimą. Tai didelis nuopelnas ne tik čia dirbančių pedagogų, bet ir tos laisvos erdvės, kurioje mokiniai gali laisvai judėti. Ši mokykla dėl savo ugdymo kokybės žinoma ne tik Šilutės rajone, bet ir už jos ribų. Šiuo metu čia taip pat mokosi likimo nuskriaustieji iš Nidos.      

Dar ir Saugų šeimynai vietos reikės rasti

Viename iš paskutinių Šilutės rajono savivaldybės tarybos posėdžių išradingai buvo išspręstas Saugų vaikų globos namų ugdytinių skaičiaus klausimas. Viena šeimyna, oficialiai vadinama tos mokyklos vardu, įkurdinta Rusnės specialiojoje mokykloje. Tad vietos reikės ieškoti ir jai. Ar visi tilps minėtame buvusiame darželyje?

Svarbiausia, kad kuriama visiškai nauja struktūra, aukojant darniai veikiančią sistemą. Juo labiau, tai ketinama daryti likimo nuskriaustų žmonių sąskaita. Kas gali šiandien pasakyti, kiek bus norinčių savo penktokus vaikus iš, pavyzdžiui, Vilniaus, leisti į Rusnę mokytis garbingų kariškų dalykų? Kol kas pas mus nėra tokių tradicijų – tai parodė ir užbaigtas Juodkrantės mokyklos projekto pavyzdys. Belieka pasvarstyti, kad dauguma tokios mokyklos kadetų galėtų būti iš socialiai remtinų šeimų tarpo. Suprantama, tai labai garbingas darbas. Tačiau turint tokius pastatus vėliau, vėl dėl kokių nors priežasčių nepasiteisinus šiam projektui, kas gali paneigti galimybę, kad Rusnėje neatsiras kokia nors kitokio profilio specialioji mokykla?


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Už ką balsuotumėte?