Ranka parašytas laiškas skaitmeninių technologijų epochoje - vertybė
Tarvydų kaimo gyventojas Antanas Jurkus šiemet atskubėjo išsiųsti sveikinimo savo draugui, gyvenančiam Lietuvoje, kurį labai myli ir gerbia.
Dauguma mūsų suka galvą, kaip pasveikinti brangius žmones, kokias dovanas jiems paruošti artėjančių švenčių proga. Vienas iš būdų parodyti pagarbą yra atvirukas – užrašytas ranka. Iš Šilutėje rašančių sveikinimus ranka mažėja - pragmatikams ranka parašyti laiškai nebėra aktualūs, tačiau romantikams – tai vertybė, būdas dalintis šiluma su artimu žmogumi
Žmones atprato ranka rašyti laiškus
Akcinės bendrovės „Lietuvos paštas“ tinklo direktorė Inga Dundulienė teigė, kad šiemet tradiciškai su kalendorinės žiemos pradžia Lietuvos paštas pasitiko ir didžiausią metų darbymetį, paprastai trunkantį iki sausio mėnesio vidurio. Šiuo metu tiek Šilutėje, tiek ir visoje šalyje daugiau nei trečdaliu išauga klientų srautas. Kalėdiniu laikotarpiu beveik perpus padidėja išsiunčiamų ir gaunamų pašto siuntų.
„Prieš Šv. Kalėdas daugiau pašto siuntų šilutiškiai siunčia tiek Lietuvoje, tiek ir į užsienio šalis. Pastebima, kad dažniau siunčiamos didesnės siuntos, kuriose, tikėtina, yra kalėdinės dovanos artimiesiems. Apskritai, vis dažniau siunčiami daiktai, internetiniai pirkiniai, o siunčiamų laiškų ar kitos rašytinės informacijos kiekis mažėja. Tai – pasaulinės tendencijos, kurios būdingos tiek Lietuvai, tiek ir kitoms užsienio šalims“, - sakė I. Dundulienė.
Pasak pašnekovės, reikia pripažinti, kad tradicija siųsti ranka rašytus laiškus, atvirukus pamažu tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje nyksta. Tendencijos rodo, kad rašytinės informacijos siuntimas kasmet sumažėja apie 10-15 procentų.
Vadovė mano, kad greitas šiuolaikinio gyvenimo tempas nūdienos žmones atpratino ranka rašyti laiškus, nes, naujoms technologijoms įsigalėjus, laiškus kaip bendravimo priemonę pakeitė elektroninis paštas, telefoniniai skambučiai ir trumposios SMS žinutės, galimybė su savo artimaisiais bendrauti socialiniuose tinkluose.
Žmonės gyvena greitesniu tempu
„Tai, kad didžiajai žmonių daliai ranka parašytas laiškas vis dar svarbus, rodo, prieš didžiąsias metų šventes – Šv. Kalėdas – ženkliai išaugę tiek siunčiamos, tiek gaunamos korespondencijos srautai, tarp kurių nemažą dalį sudaro laiškai ir atvirlaiškiai su kalėdiniais sveikinimais. Atvirlaiškių prekyba prieškalėdiniu laikotarpiu paštuose suaktyvėja. Dažnai tenka išgirsti klausimą, ar popieriniai laiškai išliks? Mėgstu pajuokauti, kad pragmatikams ranka parašyti laiškai nebėra aktualūs, tačiau romantikams – tai vertybė, būdas dalintis šiluma su artimu žmogumi“, - sakė I. Dundulienė.
Anot „Lietuvos pašto“ darbuotojos, šiandien gyvename itin greitu tempu – nuolatos visi skubame ir lekiame. Parašyti SMS žinutę ar elektroninį laišką, susiskambinti telefonu ar susirašyti per Facebook socialinį tinklą nereikia didelių pastangų, nes, turint išmaniuosius įrenginius, tai galime padaryti čia ir dabar. O, norint parašyti laišką ar užrašyti sveikinimą ant atvirlaiškio, reikia stabtelėti, prisėsti, pagalvoti... „Ranka parašytas laiškas skaitmeninių technologijų epochoje yra vertybė, būdas dalintis šiluma su artimu žmogumi. Gavę atvirlaiškį su sveikinimu, mes jau žinome, kad tas žmogus, kuris jį siuntė, įdėjo nemažai savo asmeninio laiko, kol išsirinko ir įsigijo atvirlaiškį, ir dar pridėjo meilės, renkdamas gražius sveikinimo, palinkėjimo žodžius“, - priminė tinklo direktorė.
Siunčia tiems, kam naudinga
Neįmanoma nepastebėti, kad prieš šventes Šilutės pašte klientų netrūksta. Jų eilės – gana ilgos. Ranka ant vokų dukterų vardus rašė Janina. Ji sakė, kad jos visuomet labai džiaugiasi gavusios sveikinimus. Viena iš jų gyvena užsienyje, kita - Lietuvoje. Moteris teigia, kad jai pačiai malonu gauti sveikinimo atviruką, užrašytą ranka, juk tada žmogus įdeda dalelę savo širdies šilumos. Pašnekovė sako, kad dabar ranka rašytus sveikinimus retas siunčia.
Tarvydų kaimo gyventojas Antanas Jurkus šiemet atskubėjo išsiųsti sveikinimo savo draugui, gyvenančiam Lietuvoje, kurį labai myli ir gerbia. „Šiandien atvažiavau į Šilutę. Viena iš priežasčių – atviruko išsiuntimas. Jį išsirinkau pats. Rašau ranka atvirukus ir juos siunčiu, nes tai lyg pareiga. Visgi šventės - Kalėdos, Naujieji Metai ar gimtadienis, reikia pasveikinti“, - kalbėjo A. Jurkus. Vyras neslėpė, kad gautas atvirukas sukelia jam daug džiaugsmo. Tarvydiečiui kasmet ranka užrašytus sveikinimus skiria mažiausiai penki žmonės. Vienas iš jų - dukra, gyvenanti Vokietijoje.
Senolis sako prieš dvidešimt metų žmonės dažniau pas artimuosius atvažiuodavo patys, o šiais laikais jie tiesiog išsiunčia sveikinimą. Vyras tikino, kad dabar atvirukai gražesni nei buvę rusų laikais, tačiau jie daug brangesni.
Samanta Balčytytė-Šiaudvytienė šiemet išsiuntė tik vieną atviruką. Įdėjo jį į siuntinį savo gerai draugei, kuri gyvena kitoje šalyje. Jauna moteris pripažino - nekasdieniškas, jautrias šventes paįvairina ir sveikinimai, turintys stiprų emocinį tekstą ir kontekstą, sukuriantys savotišką ritualą.
Šilutiškė Onutė garantavo, kad sveikinimai su standartiniais tekstais neturi jokios vertės, jais nesidžiaugiame, jų neįsimename ir dažniausiai iškart išmetame. Moteris mano, kad anksčiau Kalėdų atvirukus žmonės rašė tiems, kuriuos gerbė ir mylėjo, o dabar daugiausia siunčia tiems, kurie yra naudingi.