Šilutiškių klausėme: „Kas yra LAISVĖ?“
Laisvė – pirmasis ir tikrasis žmogaus ir visos tautos laimės ir gerovės šaltinis. Daugelis karų, nesutarimų, ginčų kildavo ir tebekyla, būtent, dėl noro apriboti ar visiškai panaikinti laisvę. Viena didžiausių bausmių žmogui – laisvės atėmimas, nes, prarasdamas laisvę, asmuo tarsi netenka ir savo galių, savo balso, savojo „aš“. Netekti laisvės – netekti galimybės augti ir tobulėti. Vergija ne tik žemina tautos vardą, bet menkina jos valią ir dvasią. Lietuvių tautos laisvė išpirkta tauriausių Lietuvos žemės vaikų gyvybėmis. Mes šiandien lenkiame prieš juos galvas ir, gėrėdamiesi jų žygiais, visam pasauliui skelbiame: niekada nebevergausime ir visomis jėgomis ginsime Tėvynės laisvę.
Tikrąjį lietuvių tautos ryžtą ir pasiaukojimą parodė 1991 m. Sausio 13-osios įvykiai. Jie pareikalavo nemažai aukų: apie 700 žmonių buvo sužeisti, 14 žuvo.
Prieš 26 metus Vilniuje tragiški sausio 13-osios įvykiai sukrėtė visą Lietuvą. Tuomet ore tvyrojo bendrystė, tautos galia, vieningumas... Kas šiandien mums yra laisvė?
Birutė Servienė, šilutiškė:
- Laisvė - save jausti laisvu visame kame, būti laisvu šeimoje, savo krašte, valstybėje. Jei valstybėje jautiesi laisvu – gali reikšti savo mintis, savo norus dėlioti taip, kaip nori, juos realizuoti. Laisvės troškimas – svarbiausias dalykas, dedantis pamatą kitiems svarbiems įvykiams, galvojimams ar net saviraiškai. Tą lemtingą dieną vedžiau pamokas. Per pertrauką klausėmės apie tai, kas vyksta sostinėje, išgirdome kvietimą vykti į Vilnių. Grįžusi namo, parašiau raštelį vyrui ir išvykau. Buvo šalta žiema. Stovėjome prie Seimo rūmų. Tada žavėjo tas bruzdesys, žmonių vienijimasis. Visus jungė žodis - laisvė. Kokie tada visi mes buvome vieningi...Ar tuomet, stovėdama laisvės sargyboje, tokią įsivaizdavau nepriklausomybę? Šiandien esame laisvi, bet ar mokame žodį laisvė teisingai vartoti. Jį reikia pasverti, kad neužgautum kitos tautos žmogaus, neįskaudintum. Kas yra laisvė šeimoje? Pirmiausia, esu laisva, kai jaučiuosi finansiškai saugi. Šeimoje su meile viską padarai, bet ar gali jaustis gerai, jei varžo finansinės galimybės? Kas yra laisvė regione? Didžiausia laisvės išraiška, kai gali organizuoti tai, ką nori, save išreikšti, pristatyti žmonėms.
Jonas Šakurskis, Katyčių miestelio gyventojas:
- Laisvė – kada žmonės gali pasisakyti, išreikšti savo nuomonę ir nebijoti. Jei nori tai padaryti Šilutės rajone, tave tuoj puola. Pamario krašte nėra visiškos laisvės. Čia daug korupcijos. Stebėjau sausio 13-osos įvykius per televiziją. Tuomet, už laisvę kovoję žmonės, tikrai tikėjo, kad gyvens kitaip. Jei įvykiai pasikartotų, jaučiu, kad kovoti eitų jaunimas, o tie, kuriems virš penkiasdešimties, pagalvotų, ar tai daryti, nes daug nusivylusių šalyje vykdoma politika.
Justina Šlakaitytė, šilutiškė:
- Man laisvė, kai sumažinu ribas, nuo kai kurių susivaržymų tam, kad būčiau laisva ir laiminga. Laisvė, kai galiu reikšti savo nuomonę ir mintis. Kalbant apie sausio 13-osios akimirkas, tai skaudūs įvykiai. Kovojant dėl laisvės, netekome mums svarbių žmonių. Kaip jaunosios kartos atstovė, jiems už tai dėkoju, nes, jei jie nebūtų pasipriešinę, nežinau kokioje valstybėje šiandien auginčiau savo sūnų.
Edvardas Jurjonas, Paulaičių kaimo gyventojas:
- Man laisvė yra siekiamybė. Laisvės siekimas padeda tobulėti. O, kaip sakoma, tobulumui nėra ribų. Laisvė ir Tėvynė - neatsiejamos sąvokos. Darydami gerus darbus, padėdami vieni kitiems, tarnaujame Tėvynei, o tuo pačiu laisvėjame. Ne materialinių dalykų, o dvasinių vertybių siekimas daro žmogų laisvą. Smagu, kad tai po truputį pradedame suprasti...
Algimantas Vidutis, šilutiškis:
- Laisvę žmonės suvokia įvairiai. Kai esi laisvas, gali kalbėti tai, ką nori, turėti savo mintis, nuomonę. Sausio 13-osios įvykių niekada nepamiršiu. Tai pavyzdys, kokie vieningi gali būti žmonės. Laisvės kainą, jos svarbumą suvoki, kai jos netenki, kai tenka patirti suvaržymus. Tačiau, jei žmogus neturi iš ko duonos nusipirkti, nesuduria galo su galu, vėl neaišku, kokia jam prasmė nuo tos laisvės.